שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
כנס עסקים בעולם משתנה

כנס כלכליסט

שרגא ברוש: "לא נתפס שיש 70 מיליון שקל להתנחלויות ואין כסף ליצוא"

נשיא התאחדות התעשיינים תקף את מדיניות הממשלה בכנס "עסקים בעולם משתנה" של "כלכליסט": "המשמעות היא שמנוע הצמיחה הכי מרכזי הוריד טורים ועוד מעט כבה לגמרי"

אורן פרוינד 10:5219.06.16

"לצערי הרב אין לי מילה אחרת לתאר את מה שקורה עכשיו במדינת ישראל אלא שהפופוליזם מנצח. זה לא נתפס איך יש כסף לתת היום 70 מיליון שקל להתנחלויות ואין כסף לתת ליצוא. זו פשיטת רגל חמורה למדינת ישראל ופשוט הבנה שגויה של הכלכלה הישראלית", כך תקף היום (א') שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, את מדיניות הממשלה בכנס "עסקים בעולם משתנה" של "כלכליסט" ובנק לאומי.

 


 

ברוש המשיך: "אם התעשייה לא השכילה להוסיף לעצמה ערכים של מצוינות וטכנולוגיה היא לא קיימת. מי שלא עשה את זה נסגר. יצוא ישראלי זה 50% הייטק והשאר מסורתי. אני חייב לומר שאני עומד פה מודאג. לא רק מודאג לאור הנתונים של הייצוא אבל מדברים נוספים. במשבר העולמי האחרון הסחר העולמי גדל במעט והייצוא שלנו גדל ביותר. כשהסחר העולמי התכווץ אצלנו הוא התכווץ פחות. עכשיו יש תופעה מדאיגה שהסחר העולמי גדל ואנחנו הולכים לאחור. הייצוא שלנו ירד בשנה האחרונה ב-11%. אנחנו לא מצליחים במהלך הזה והולכים לאחור".

 

נציין כי לפני שבוע פרסמה הלמ"ס נתון מדאיג של ירידה של 16.5% בייצוא בישראל בחודש מאי 2016 ועל התכווצות הייצוא בהייטק בשיעור של 28% בחודשים מרץ- מאי 2016.

שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים. "הפערים בחברה צריכים להדאיג כל איש עסקים" שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים. "הפערים בחברה צריכים להדאיג כל איש עסקים" צילום: עמית שעל

 

ברוש הסביר, כי "המשמעות היא שמנוע צמיחה הכי מרכזי הוריד טורים ועוד מעט כבה לגמרי. שהיינו בצמיחה טובה של 6% אז חצי מזה בא מהיצוא. עכשיו המנוע של היצוא כבה ונשארנו עם צמיחה של 2.5%. ואם המצב ימשיך כך בקרוב נהיה עם צמיחה של אפס".

 

ברוש סיפר כיצד קיבל כתף קרה ממשרד האוצר כשניסה לבקש עזרה. "הייתי בישיבה של האוצר והצגנו להם את המצב. יש לנו גרף אימים שמראה מה קרה בעשור האחרון לתעשייה. לפני עשר שנים הקמנו 65 מפעלים חדשים בישראל. מאז הקו הזה יורד ובשנה האחרונה הקמנו ארבעה מפעלים בלבד. מנגד, מספר המפעלים שלנו בעולם גדל פי 2. אז ל 16% מהמפעלים היו קווי ייצור בחו"ל היום ל-60% מהמפעלים יש קווי ייצור בחו"ל".

 

ברוש התייחס גם לפערים החברתיים בישראל. "לא אוהבים מצליחנים בישראל ואנחנו טייקונים. בסופו של דבר אנחנו ציונים ואנחנו חיים פה. אבל כשמגיעים למסקנה שהמשקולת כבדה מידי אז מקימים את קו הייצור הראשון שלך בחו"ל והוא הפתח לאלו שבאים אחריו. כשכבר עשית את קפיצת המדרגה הראשונה בחו"ל, הקפיצה השנייה זה כבר פשוט. יש לך כבר פלטפורמה ומשם הכל פשוט. ולכן הגרף שהצגתי הוא גרף אימים כי הוא מבשר מה יהיה פה בעוד כמה שנים".

 

ברוש סיפר על אכזבתו מאגף התקציבי באוצר: "לפני כשנה אמר שר האוצר לאנשיו 'חבר'ה, צריך לעשות משהו', אז ישבתי באוקטובר לפני שנה עם אגף התקציבים באוצר וסיכמנו על קרוב ל-300 מיליון שקל שילכו לרשות לעסקים קטנים ובינוניים לעזור להם לגדול. אמרו לי שאקבל את זה רק אחרי התקציב, אמרתי בסדר. את זה קובי (הבר) לימד אותי שאפשר רק אחרי התקציב וזה בסדר. הוא גם לימד אותי שמילה של אגף התקציבים זה כמו צ'ק בנקאי של בנק לאומי. אמרו לי בינואר. אבל זה התחיל - נדחה לחודש הבא, חודש הבא, חודש הבא. אחרי חצי שנה אמרו לי לא יכולים לתת לך את כל הכסף: 'קח עכשיו 30 מיליון שקל כי יש סיכוי שלא תראה את ה-300 מיליון שקל'. אמרתי להם יש פה חולה סופני ואתם מסבירים שהשנה לקופת חולים יש כסף רק לאקמול ואת התרופה שתבריא אותו תקבל רק בעוד שנה. אתם מבינים שפעולות כאלה להניע אותם זה לא רק שבוע. אז אולי רק בעוד שנה יקרה פה משהו. זה מדהים. אם לא תהיה צמיחה לאן נגיע. הפערים בחברה צריכים להדאיג כל איש עסקים. זה לא נכון מה שקורה פה. אנחנו רוצים להיות מדינה של רמת חיים".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x