$
משפט

פרסום ראשון

ביהמ"ש: חריגות השכר של חברת החשמל יישארו בינתיים בכיסם של העובדים

בית הדין הארצי לענייני עבודה החליט לעכב את ביצוע הקיזוז של חריגות השכר של העובדים המסתכם בכ-150 מיליון שקל עד לדיון מחודש בין העובדים לממונה על השכר באוצר

ליאור גוטמן 20:4513.06.16

בית הדין הארצי לעבודה החליט היום (ב') לעכב את קיזוז השכר שתוכנן ממשכורות עובדי חברת החשמל עד אמצע יולי, כך נודע ל"כלכליסט". קיזוז השכר תוכנן למשכורת הקרובה וזאת בעקבות פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, שקבע בתחילת מאי כי עובדי חברת החשמל קיבלו חריגות שכר בהיקף של 130 עד 150 מיליון שקל. פסק הדין כפה על חברת החשמל לגבות את הכסף חזרה, כאשר המהלך היה אמור "לקזז" אלפי שקלים ממשכורות העובדים כבר במשכורת הקרובה.

 

ועד העובדים ערער על פסק הדין של בית הדין האזורי לעבודה בחיפה וכאמור לפני שעה קלה קבע בית הדין הארצי על עיכוב ביצוע עד ל-17 ביולי, אז ישובו הצדדים - הממונה על השכר מצד אחד ועובדי החברה מצד שני- ויגישו נימוקים לשאלה מדוע יש לבטל לחלוטין  או לקבל במלואו את פסק הדין המקורי. על פסק דין חתומים אב בית הדין השופט יגאל פליטמן, השופטת לאה גליקסמן והשופט רועי פוליאק.

קובי אמסלם, הממונה על השכר הפורש במשרד האוצר קובי אמסלם, הממונה על השכר הפורש במשרד האוצר צילום: נמרוד גליקמן

 

חריגות השכר האמורות פורסמו על ידי הממונה הפורש על השכר, קובי אמסלם, באוקטובר 2013, וזאת עבור השנים 2010 ועד 2012. מדובר בשתי חריגות שכר שהראשונה קשורה לארוחות, במסגרתה אלפי עובדים נהנו מדמי אש"ל כפולים ממה שמתיר החוק. חריגת השכר השנייה משמעותית יותר והיא מצאה שבכירי החברה, מדרגת מנהל מחלקה ומעלה, קיבלו תוספות פיקודיות שהסתכמו בתוספות שכר בגובה 18% במקום 7.5% בלבד אותן התיר אגף הממונה על השכר. כל אלו הצטברו כאמור לתשלום עודף של כ-150 מיליון שקל בשנה עם משמעות אקטוארית (שווי פנסיה) של כ-450 מיליון שקל.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט", הפחתת השכר כבר היטיבה עם התוצאות הכספיות של חברת החשמל והיא "חתכה" את הוצאות השכר לפנסיה של כלל עובדי החברה, מה שתרם לגידול מלאכותי ברווח הנקי ועד לרמה של 615 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2016. תרומת קיזוז חריגות השכר לרווח הנקי הייתה כ-286 מיליון שקל (כלומר אם לא היו רושמים את ההפחתה אזי הרווח הנקי היה יורד מ615 מליון שקל ועד ל-329 מליון שקל).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x