$
משפט

בג"ץ כופף את היד לממונה על ההגבלים: תחויב לקנוס מונופולים שגובים מחירים מופרזים

שופט העליון חנן מלצר מתח ביקורת חריפה על החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד מיכל הלפרין, להקפיא את מדיניות האכיפה עד לסיום השימוע הציבורי בעניין: "קביעה זו לא מתיישבת עם החלטות שיפוטיות קודמות שניתנו בעניין"

תומר גנון 20:4509.06.16

שופט בית המשפט העליון, חנן מלצר, הורה היום לרשות ההגבלים העסקיים להמשיך לאכוף את האיסור על מונופולים לגבות מחיר מופרז מצרכנים, וזאת עד החלטה בעתירה שהוגשה בנושא לבג"ץ. מדובר בהחלטה דרמטית של בית המשפט העליון שמתח ביקורת על החלטתה של הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד מיכל הלפרין, להקפיא את פעולות האכיפה עד סיומו של השימוע הציבורי בנושא. 

 במסגרת העמדת מדיניות האכיפה לשימוע ציבורי כתבה הרשות כי "עד להשלמת הבחינה מחדש של גילוי הדעת (מדיניות האכיפה, ת.ג) – תימנע רשות ההגבלים העסקיים מפעולה על פי גילוי הדעת". השופט מלצר מתח היום ביקורת על החלטה זו, וכתב שהיא אינה מתיישבת עם החלטות של בתי המשפט בשני הליכים – התביעה הייצוגית נגד תנובה על גביית מחיר מופרז בקוטג', שמתנהלת בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד, וכן על החלטה של העליון להורות לתנובה למסור מסמכים במסגרת תביעה ייצוגית נוספת נגדה על גביית מחיר מופרז בגבינה לבנה ושמנת מתוקה.  

שופט בית המשפט העליון חנן מלצר שופט בית המשפט העליון חנן מלצר צילום: אוראל כהן

 

מלצר כותב ביחס להחלטת הלפרין להקפיא את מדיניות האכיפה כי: "קביעה זו אינה מתיישבת לכאורה עם מה שעולה מהחלטות שיפוטיות תקפות שניתנו מספר ימים קודם לפרסום ההזמנה להערות הציבור". לפיכך ומטעמים נוספים שפורטו בעתירה היא מותלית עד החלטה אחרת".

 

נציין כי זאת אינה הביקורת היחידה מכיוון בתי המשפט על עמדתה של הלפרין בנושא. כך למשל שופט בית המשפט המחוזי מרכז, עופר גרוסקופף, ששיגר לפני שבועיים במהלך כנס שנערך באוניברסיטת חיפה רמז עבה לכיוונה של הלפרין. "יש נושאים שהרשות לא מטפלת בהם", אמר השופט שדן בתביעות ייצוגית לפי חוק ההגבלים."זאת זכותה, אבל זה לא אומר שלאזרחים אין אפשרות לטעון שזה לא מספיק חשוב. זה קורה למשל בתביעות נגד קרטלים בין לאומיים, וגם בנושא של תמחור מופרז. אם הרשות תחליט לא לטפל בזה, יכול להיות שבתי המשפט יצטרכו לקחת את הלפיד הזה".

 

הויכוח סביב הטלת קנסות על מונופולים שגובים מחירים מופרזים הגיע לבג"ץ לפני שלושה שבועות. עו"ד אופיר נאור, שהגיש תביעה ייצוגית נגד תנובה על גביית מחיר מופרז על קוטג' שאושרה, ופרופסור ירון זליכה, התובע הייצוגי נגד תנובה על גביית מחיר מופרז בגבינה לבנה ושמנת מתוקה, פנו לבג"ץ בבקשה שיוציא צו על תנאי שיאסור על הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד מיכל הלפרין, מלעסוק בנושא. זאת בשל הסכם ניגוד העניינים שעליו חתמה עם כניסתה לתפקיד, ואוסר עליה לטפל בנושאים שיש להם השפעה מהותית על גופים עסקיים שייצגה בעבר, ובהם תנובה.

 

כן דרשו העותרים, המיוצגים על ידי עו"ד שחר בן מאיר, רנן גרשט, דוד דנינו ויצחק אבירם, לקבוע כי לרשות ההגבלים אין כל סמכות שלא לאכוף את האיסור החל על מונופול לגבות מחיר מופרז. זאת בהמשך להחלטת הרשות להעמיד לשימוע ציבורי את מדיניות האכיפה שהנהיג בנושא הממונה הקודם פרופ' דיויד גילה. כאמור, בג"ץ נתן היום צו ביניים שמקבל, לפחות זמנית, את עמדתם, ומורה לרשות להמשיך במדינות האכיפה עד הכרעה בעתירה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x