$
תיירות

החוק שמאפשר את האצת בניית המלונות בחופי הים אושר לקריאה שנייה ושלישית

ארגוני הסביבה: החוק גורם לנזק אדיר ויוביל למצב של בנייה בלתי מפוקחת על החופים, כשהנהנים העיקריים הם בעיקר היזמים; משרד התיירות: מהלך שנועד להגדיל את היצע חדרי המלון ולהוזיל את מחירי הלינה

דותן לוי ותומר הדר 15:2006.06.16

ועדת הפנים של הכנסת אישרה היום (ב') לקריאה שנייה ושלישית תוכנית של שר התיירות, יריב לוין, אשר תוביל לדבריו להוזלת מחירי התיירות. מדובר בתוכנית שנועדה להגדיל דרמטית את מספר חדרי המלון, בין היתר לאורך חופי ישראל. לפי התוכנית, בתי מלון יוכרו כתשתית לאומית ויאושרו באופן מהיר וישיר בוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל). בנוסף, ועדות מקומיות עצמאיות יוכלו לאשר תוספת של עד 20% לזכויות הבנייה של מלונות לטובת מגורים, מהלך אשר יפחית ליזם את הסיכון בפרויקט, יגדיל את מקורות המימון שלו ויקצר את זמן החזר ההשקעה הראשונית בכ-5 שנים.

 

לפי הערכת משרד התיירות, התוכנית תאפשר תוספת משמעותית של מספר יחידות דיור ובסופו של התהליך - להוזלה של כ-20% במחירי החופשות. לפי הערכת אנשי המקצוע במשרד התיירות, בתוך כ-5 שנים יתווספו כ-15,000 חדרי מלון בישראל, ובתוך 10 שנים כ-27,000 - דבר שיגדיל את התחרות בין בתי המלון ולהוזלה במחירים עבור הצרכן.

במשרד התיירות ציינו כי כיום יש מחסור חמור בחדרי המלון בישראל ויזמים רבים נמנעים מבנייה חדשה בגלל הליכי תכנון ארוכים ומסורבלים וסיכון כלכלי גבוה. בעשור האחרון בישראל נבנו רק כ-3,000 חדרי מלון חדשים (עלייה מזערית של 6%) וכי ההיצע הנמוך של חדרי המלון בישראל הוא הגורם העיקרי לעליית מחירי הלינה בישראל בעשור האחרון (2004-2015) בכ-70%. 

שר התיירות יריב לוין שר התיירות יריב לוין צילום: יותם פרום

 

אלא שבארגוני הסביבה סבורים כי מדובר באחת מהצעות החוק ההרסניות לטבע בכלל ולחופי ישראל בפרט, היות שהיא תאפשר חלק של מגורים באזור תיירות, והחשש הוא כי במקום מלונות ייבנו בעיקר דירות לעשירים.

 

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין: "המוטיבציה של יריב לוין להרוס את החופים תחזיר אותנו לשנות התשעים של האלף הקודם ולתקופה שבה מפלצות 'סי אנד סאן', 'מגדלי חוף הכרמל' וכו' צצו חדשות לבקרים על החופים שלנו. מדובר בהצעת חוק רעה שמהווה מדרון חלקלק בכל הנוגע להתייחסות לחופים כאל פיסות נדל"ן. חברי הכנסת חייבים להתעורר לפני שיהיה מאוחר מדי ולהתנגד לחוק במליאת הכנסת או שההיסטוריה תשפוט אותם כמי שנתנו יד לגזל החופים מהציבור".

 

עו"ד ברכה הוסיף כי מדובר ביום שחור וכי "בעוד אומות בכל העולם מבינות את הצורך להגביר את ההגנה על החופים ולשמור עליהם כאל נכסי צאן ברזל, אצלנו לא רק שלא מחזקים את ההגנות על החופים, אלא באופן שיטתי ובאמצעות חקיקה דורסנית הולכים אחורנית".

 

מהחברה להגנת הטבע נמסר: "ממשלת ישראל, בחסות הכנסת, ממשיכה במגמה להרוס את חופי ישראל ובמסווה של 'עידוד המלונאות', היא מובילה למגורים לעשירים. לצערנו, חופי ישראל נמכרו היום למרבה במחיר ושוב הכנסת נכשלה בהגנה על אחד הנכסים הכי חשובים של הציבור בישראל"

 

משרד התיירות מסר בתגובה: "לא נאפשר בניית מלונות שתפגע בקווי החוף, בדיוק כפי שהיה מקובל עד כה. מטרת התוכנית היא אחת - הוזלת מחירי הנופש לאזרחי ישראל כולם אחת ולתמיד"

 

 

 

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x