$
משפט

עתירה: לאסור על מיכל הלפרין לעסוק בסוגיית המחירים המופרזים של מונופולים

הסיבה: ניגוד העניינים שעליו חתמה עם כניסתה לתפקיד הממונה על ההגבלים, ואוסר עליה לטפל בנושאים שיש להם השפעה מהותית על גופים עסקיים שייצגה בעבר ובהם תנובה

תומר גנון 16:4125.05.16

הוויכוח סביב הטלת קנסות על מונופולים שגובים מחירים מופרזים מגיע לבג"ץ. לבג"ץ הוגשה עתירה במטרה לאסור על הממונה על ההגבלים העסקיים עו"ד מיכל הלפרין לעסוק בנושא בשל קשריה עם תנובה.

 

 

עו"ד אופיר נאור, שהגיש תביעה ייצוגיות נגד תנובה על גביית מחיר מופרז על קוטג' שאושרה, ופרופ' ירון זליכה, התובע הייצוגי נגד תנובה על גביית מחיר מופרז בגבינה לבנה ושמנת מתוקה, פנו היום לבג"ץ בבקשה שיוציא צו על תנאי שיאסור על הלפרין מלעסוק בנושא. הסיבה: ניגוד העניינים שעליו חתמה עם כניסתה לתפקיד, ואוסר עליה לטפל בנושאים שיש להם השפעה מהותית על גופים עסקיים שייצגה בעבר ובהם תנובה.  

מחאת הקוטג' (ארכיון) מחאת הקוטג' (ארכיון) צילום: צביקה טישלר

 

כן דורשים העותרים, המיוצגים על ידי עוה"ד שחר בן מאיר, רנן גרשט, דוד דנינו ויצחק אבירם, לקבוע כי לרשות ההגבלים אין כל סמכות לא לאכוף את האיסור החל על מונופול לגבות מחיר מופרז. זאת בהמשך להחלטת הרשות להעמיד לשימוע את ציבורי את מדיניות האכיפה שהנהיג הממונה הקודם, פרופ' דיויד גילה, בנושא.

 

העותרים מבקשים מבג"ץ להורות להלפרין לנמק: "מדוע לא תמנע, לאור ניגוד העניינים החריף והמובנה בו היא מצויה ועמדתה הקבועה מראש, מכול עיסוק בשאלת מדיניות רשות ההגבלים בכל הקשור לאכיפת האיסור שחל על מונופולים - לרבות חברת תנובה שהייתה לקוחה משמעותית של הממונה בתפקידה הקודם כעו"ד פרטית - בהיות עיסוקה זה מנוגד למסמך מגבלות העיסוק עליו חתמה הממונה קודם לכניסתה?".

 

העתירה לבג"ץ מכוונת גם נגד משרד המשפטים. "אין מניעה שהממונה תטפל בסוגיית גביית המחיר המופרז, ובלבד שההחלטות לא תתקבלנה על ידיה באופן בלעדי, אלא בדיון משותף עם גורמי המקצוע ברשות", כתב בעבר עו"ד ערן עסיס ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים. כאמור, העותרים טוענים שעמדה זו של משרד המשפטים צריכה להידחות על ידי בג"ץ.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x