$
משפט

תביעת ענק נגד מייסדי בטר פלייס: "התרשלו והובילו לפירוקה"

מפרקי חברת הרכב החשמלי שקרסה תובעים מבכיריה 200 מיליון שקל; טוענים כי התנהלותם הובילה ל"פגיעה כספית אנושה במאות רבות של נושים, ובהם מאות לקוחות שרכשו רכב חשמלי אשר הפך בין לילה לרכב 'מוגבל', ומאות עובדים שפוטרו"

זוהר שחר לוי 16:3323.05.16

מפרקי בטר פלייס תובעים 200 מיליון שקל ממי שעמדו בראש החברה, ובהם שי אגסי ויו"ר החברה לישראל עידן עופר. "הנתבעים לא פעלו בדרך הראויה, הזהירה והסבירה והתרשלו במסגרת תפקידם, עד אשר הביאו לפירוק החברות תוך הותרת חובות אדירים לקופת הפירוק בהיקף של מאות מיליוני שקלים".

 

בתביעה שהוגשה היום (ב') לבית המשפט המחוזי מרכז שבלוד, טוענים מפרקי בטר פלייס, עוה"ד שאול קוטלר וסיגל רוזן רכב, כי בעלי המשרה בחברה ומי שעמדו בראשה הם שהובילו לקריסתה ברשלנות, מחדלים והצגת מצגי שווא.

 

בטר פלייס, חברת הרכבים החשמליים שהוקמה על ידי אגסי ועידן עופר, יו"ר החברה לישראל שכיהן בה כיו"ר, נקלעה לפירוק במאי 2013 לאחר שנקלעה לקשיים כלכליים. כמפרקיה של החברה מונו עוה"ד שאול קוטלר וסיגל רוזן רכב שמכרו אותה בסופו של יום בחלקים.

 

לאחר מכירתה החלו בבדיקת הנסיבות שהובילו לקריסתה. "תביעה זו עוסקת בניהול תאגידי רשלני, רשלנות פיננסית, מעשים, מחדלים וחיווי דעה מקצועי רשלני אשר אפיינו את הניהול התאגידי והכספי של הקבוצה ואת אופן קבלת ההחלטות על ידי הנתבעים, מנכ"לים, מנהלים, דירקטורים, מנהלי כספים, נושאי משרה ונותני שירות מקצועיים, עוה"ד, ורואי חשבון".

 

מימין: שי אגסי, עידן עופר ומשה קפלינסקי בימים הטובים של בטר פלייס מימין: שי אגסי, עידן עופר ומשה קפלינסקי בימים הטובים של בטר פלייס צילום: סיון פרג'
לדברי המפרקים, הנתבעים, למרות השקעות עתק של בעלי המניות שירדו לטמיון (סכום של מעל ל-850 מיליון דולר) "כשלו ולא נתנו מענה ניהולי תאגידי, פיננסי, אחראי, כפי שמחויב לנהל כל מנהל, בעל משרה ודירקטור וכל יועץ מקצועי סביר".

 

"בנוסף", כך נכתב עוד בתביעה, "בשורה של החלטות ניהוליות כבדות משקל, הוצבו 'משקלות' משמעותיות שהכבידו על התנהלות בטר פלייס ויצרו גוף משפטי מורכב, שקצב שריפת המזומנים שלו הגיע אף למיליון דולר ביום ויותר, כל זאת עוד בטרם החל המיזם לייצר הכנסות. הנתבעים לא פעלו בדרך הראויה, הזהירה והסבירה והתרשלו במסגרת תפקידם, עד אשר הביאו לפירוק החברות תוך הותרת חובות אדירים לקופת הפירוק בהיקף של מאות מיליוני שקלים".

 

לפי תביעת המפרקים, החובות הכספיים של מאות מיליוני שקלים שנצברו לבטר פלייס נגרמו בקשר סיבתי ישיר לניהול התאגידי הפיננסי הלקוי של נושאי המשרה – כולם כאחד. התנהלות נושאי המשרה, כך נטען, גרמה להותרת קופת החברות ריקה מכספים מול חובות של מאות מיליוני שקלים. "מהלך זה", נכתב, "הביא לפגיעה כספית אנושה במאות רבות של נושים, ובהם מאות לקוחות שרכשו רכב חשמלי אשר הפך בין לילה לרכב 'מוגבל' ומאות עובדים שפוטרו ואיבדו באבחה אחת את מטה לחמם ואת מקור פרנסתם".

 

עוד מפורט כי במסגרת החקירות שנערכו, בחנו המפרקים ומומחה כלכלי נוסף מסמכים רבים שאותו במשרדי חברות בטר פלייס ובדקו את התנהלות נושאי המשרה, תפקודם בעת מילוי תפקידם ובעיקר בתקופה שבה החלו להופיע סימני אזהרה פיננסיים.

 

מקורבים לנתבעים סיפרו ל"כלכליסט" כי נראה שהתביעה מופנית כלפי חברת הביטוח. "המפרקים סיפרו בתביעה את כל תולדות החברה מלידתה ועד מותה, אבל חוץ מהטענה שלהם לרשלנות אין כאן הרבה. זו נראית תביעה חלשה מבחינת המפרקים ויהיה מבחינתם מאוד קשה לנהל זאת".

 

משי אגסי, המיוצג על ידי עוה"ד אופיר צברי ודיבון פרקש, לא נמסרה תגובה.

  

מעוה"ד פנחס רובין וירון אלכאווי ממשרד גורניצקי, המייצגים את עידן עופר, לא נמסרה תגובה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x