$
משפט

פרסום ראשון

קריסת חברת הנדל"ן אדמה: חקירה משטרתית נגד הבעלים

החקירה בחשד לביצוע עבירות מרמה וגניבה - בעקבות תלונות שהגישו רוכשי קרקעות נגד אורן קובי, בעל השליטה בחברה שקרסה והותירה חובות של 32 מיליון שקל. הכספים הוצאו בין היתר על שכירת משרדים מפוארים, משיכת דיבידנדים ופרסום

תומר גנון 12:0322.05.16

מפלג הונאה של מחוז ת"א במשטרה פתח בחקירה פלילית נגד אורן קובי, בעל השליטה בחברת הנדל"ן אדמה שקרסה, בחשד לעבירות גניבה בידי מורשה וקבלת דבר במרמה. כך נודע ל"כלכליסט". זאת בעקבות תלונות שהגישו רוכשי קרקעות שונים. מטעמו של אורן קובי לא נמסרה תגובה.

 

ביום ראשון שעבר פנתה החברה, העוסקת במכירת קרקעות חקלאיות, לבית המשפט המחוזי בת"א וביקשה צו הקפאת הליכים לאחר שנקלעה לחובות של 32 מיליון שקל ונתקלה בקשיי נזילות. זאת, לאחר שבין השאר מימשה רווחים בטרם הגיע מועד המימוש, חברת האם משכה ממנה דיבידנדים של כ-15 מיליון שקל, והיא השקיעה 10 מיליון שקל במשרדים חדשים במגדל המוזיאון בת"א וכן מיליוני שקלים נוספים בפרסום. שופט הפירוקים איתן אורנשטיין מינה את עו"ד חגי אולמן למנהל המיוחד של החברה.

 אורן קובי בעלי חברת הנדל"ן אדמה אורן קובי בעלי חברת הנדל"ן אדמה צילום: צביקה טישלר

 

כבר במהלך הדיון בבקשת ההקפאה אמר השופט אורנשטיין "קראתי את הבקשה 3 פעמים, יש כאן בעיה עם הכסף הזה". נציגים של מספר רוכשים, עו"ד שי מילוא, אמר בתגובה לדברי השופט: "זו מכבסה, והחברה גם כתבה את זה במפורש בבקשה שהוגשה לבית המשפט, כתבו ש 'בטעות נמשכו דיבידנדים'. זה עסק שכולו נוהל לצורך מרמה, מה שהם בעצמם מתארים שלמעשה מדובר בהונאת פונזי".

 

על פי בקשת ההקפאה חברת הנדל"ן אדמה, הנקראת גם א.ר. לוגיסטיק נדל"ן, הוקמה בשנת 2012 ובמרכז פעילותה מערך שיווק ומכירות של קרקעות חקלאיות לצורך בניית פרויקטים נדל"ניים. לפי הבקשה שהוגשה לבית המשפט, באמצעות בא כוחה של החברה, עו"ד שלום (שולי) גולדבלט, בשנים האחרונות שיווקה החברה פרויקטים לכאלף רוכשים בין היתר בכרכור, הוד השרון, תל אביב, הרצליה וחולון. בימים אלו יש לחברה 4 פרויקטים פעילים שטרם הושלמו.

 

לטענת החברה, כפי שפירטה בבקשתה מבית המשפט, "בחודשים האחרונים נקלעה לקשיי נזילות אשר אינם מאפשרים לה השלמת העסקאות מול בעלי הקרקע ורישום הערות אזהרה לטובת הרוכשים בהתאם להתחייבויותיה". לפי באי כוחה של החברה, קשיי הנזילות נבעו כתוצאה ממספר גורמים והם השקעה כספית ניכרת בעלויות תפעול ומטה, ירידה במחזור המכירות, פרשת ענבל אור וכניסת מתחרים חדשים לשוק.

 

"כל אלה", נכתב, "גרמו ל'בור' תזרימי ופגיעה ביכולת החברה לעמוד בהתחייבויותיה השוטפות, שהובילו את החברה למשוך את רווחיה מהעסקאות בטרם עת". בנוסף תיארה החברה בבקשה כי "החברה האם משכה דיבידנדים בסכום כולל של 15 מיליון שקל אשר נמכרו מהחברה האם על ידי בעל המניות כהלוואות, והכל מתוך הנחה כי העסקאות יצאו לפועל, ואדמה תגייס רוכשים נוספים אשר יאפשרו את קיום הסכמי המכר והסכמי האופציה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x