$
דעות

להוציא את חשבונות הפנסיה מהתרדמת

הציבור חייב לגלות מודעות ולדרוש לפחות פעם בשנה תמונת מצב כוללת של כל חסכונותיו לפרישה

אייל שלזינגר 08:1113.05.16

דור ה-Y, בשונה מהדור הקודם (דור ה-X) נוהג להחליף מקומות עבודה בתדירות גבוהה יחסית, יש בכך יתרונות של סיפוק בעבודה, אך גם חסרונות רבים שעלולים לבוא לידי ביטוי בעת פרישה.

 

התחלופה הרבה של מקומות העבודה יוצרת מצב שבו העובדים מצטרפים בכל פעם לקרן פנסיה חדשה ושוכחים את כספי החיסכון הקודמים בקרנות ישנות, אותם הכספים הופכים לרדומים ונושאים בגינם עלות גבוהה.

 

מי שנפגעים מחוסר הידע והמודעות הם הצרכנים שלא טורחים לאחד את החשבונות הישנים עם החדשים ובכך קצבת הפנסיה שלהם נפגעת. למרות העובדה שמשרד האוצר השקיע בקמפיין נרחב שיעורר את המודעות הצרכנית וגם באתר אינטרנט ייעודי, אך השינוי הדרמטי לא התרחש, חשבונות רבים נותרו רדומים.

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: עומר הכהן

 

על פי נתוני משרד האוצר, היקף חשבונות הפנסיה הרדומים עומד על כ-40 מיליארד שקל וכי מתוך 20 מיליון חשבונות פנסיה קיימים כ-2 מיליון מוגדרים על ידי האוצר כרדומים.

 

הצטברות הכספים האבודים, הביאה את משרד האוצר ליישם תקנות חדשות שיחייבו כל קרן פנסיה, אליה מצטרפים עמיתים חדשים, להעביר אליה את כל הכספים הרדומים של העמית, כל עוד הוא לא חותם מצידו על התנגדות מפורשת לאיחוד החשבונות. מנגד, קרנות הפנסיה, הסוכנים וגורמים נוספים מנסים לטרפד את המהלך בין היתר לאור העובדה כי הם עלולים להיפגע ממנו בדמות הפחתה בדמי הניהול.

 

נתונים שאספנו מלמדים שעמית פנסיה ממוצע בגיל 43 עם צבירה של כ-57 אלף שקל בתוכניות פנסיה מוקפאות, משלם דמי ניהול על הכספים המוקפאים שלו בשיעור של כ-0.46% לעומת עמית פעיל שמשלם כ-0.24% על הסכום הצבור.

 

בניגוד לביטוח מנהלים, בקרן פנסיה מושפעות עלויות הביטוח מהסכום שצבר העמית לאור מנגנון הכיסוי הביטוחי לאלמנים ושאירים שמבטיח תשלום קצבה במקרה של מות המבוטח. לכן, ככל שסכום החיסכון בקרן הפנסיה גבוה יותר, נדרש המבוטח להפריש פחות לכיסויים שונים וכך קצבתו בעת הפרישה תהיה גבוהה יותר.

 

המפתח לשינוי עובר רק באמצעות מודעות צרכנית ומעורבות של כל חוסך וחוסך בחשבונות הפנסיה שלו כאילו היו חשבונות בנק. ברור, כי גם אם יחויבו קרנות הפנסיה להעביר את הכספים הרדומים לקרן חדשה, יהיה מי שיבחר לשכנע את הציבור שהמהלך לא כדאי ועלול לפגוע להם בכספי הפרישה.

 

למרות המאמצים של משרד האוצר להפוך את הפנסיה לנגישה לכל ולמנוע עיוותים שפוגעים לכל אחד בחיסכון, הציבור חייב לגלות מודעות ולדרוש לפחות פעם בשנה תמונת מצב כוללת של כל חסכונותיו לפרישה.

 

הכותב הוא מייסד ושותף ב-Zebaroor, אתר אינטרנט ואפליקציה למעקב אחר חיסכון ארוך טווח

בטל שלח
    לכל התגובות
    x