$
משפט

עיריית תל אביב תחזיר 6 מיליון שקל על חיוב כפול באגרות ביוב

לאחר עשור של דיונים, הושגה פשרה בתביעה הייצוגית שהוגשה נגד העירייה, שנטען כי גבתה פעמיים על החלפת רכיב יחיד

זוהר שחר לוי 11:2803.05.16
לאחר עשור של דיונים אישר אתמול (ב') בית המשפט המחוזי בתל אביב הסדר פשרה בתביעה ייצוגית נגד עיריית תל אביב ולפיו היא תפצה ב-6 מיליון שקל לתושבים ובעלי עסקים בעיר על חיוב יתר של אגרות ביוב.

 

התביעה הייצוגית הוגשה בשנת 2006 על ידי חברת חידוש סוכנויות לביטוח, המיוצגת על ידי עו"ד עדי מוסקוביץ. בתביעה נטען כי עיריית תל אביב גבתה מתושבי העיר ומעסקים הפועלים בתחומה אגרת ביוב שלא כדין. בתוך כך, העירייה כללה רכיב בשם "החלפת צנרת" בשני תחשיבים שונים, שמכוחם נגבו אגרת הביוב והיטל הביוב בעיר, כאשר למעשה דובר ברכיב זהה, שנועד לממן פעולה זהה, ועל כן מדובר בחיוב כפול.

 

לפני כשנתיים הוגש הסדר פשרה ראשון במסגרת התביעה והוא תוקן לאחר שהתקבלה חוות דעת בודק שמונה על ידי בית המשפט, תיקונים נוספים שהעלתה המועצה לצרכנות וכן עמדת היועץ המשפטי לממשלה.

 

לפי הסדר הפשרה המתוקן, תשיב עיריית תל אביב לחברי הקבוצה סכום של כ-6 מיליון שקלים שיחולק בין חברי הקבוצה בהתאם לצריכת המים היחסית שלהם בתקופת התביעה (בין פברואר 2004 לאפריל 2006, זש"ל). ההשבה תעשה באמצעות זיכוי חוב בחשבונות הארנונה או המים או באמצעות העברה בנקאית. סכום ההשבה ישולם מקרן ייעודית של העירייה ולא מתקציבה השוטף. סכום ההשבה שנקבע במסגרת הסכם הפשרה מהווה כ-43 אחוזים מסכום התביעה המקורי.

 

"אני סבורה", כתבה השופטת מיכל אגמון-גונן בפסק הדין המאשר את הסכם הפשרה, "כי סכום ההשבה אכן משקף נאמנה את הסיכון והסיכוי של כל צד במסגרת ניהול ההליך. מאחר שההסדר מעניק תשלום במישרין לחברי הקבוצה, מומשה זכות הגישה של הקבוצה, הדין נאכף וניתן סעד הולם לנפגעים בהליך יעיל וממצה".

 

במקביל לתשלום מצד העירייה, קבעה השופטת כי התובעת הייצוגית תזכה לגמול של כ-111 אלף שקלים ובא כוחה יהנה משכר טרחה בגובה של כ-557 אלף שקלים.

 

 

בניין עיריית תל אביב (ארכיון) בניין עיריית תל אביב (ארכיון) צילום: שאול גולן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x