$
דעות

מניית מנקיינד צללה, והמשקיעים בת"א לא ידעו מדוע

הבורסה בתל אביב לא מקפידה שהחברות הדואליות יעשו "העתק הדבק" לדיווחים שלהן גם עבור המשקיעים בבורסה המקומית

דרור רייך 07:1319.04.16

אתמול זה קרה שוב, מניית מנקיינד צללה במהלך המסחר ב־10%, והמשקיעים בתל אביב לא ידעו מדוע. המשקיעים בארה"ב דווקא כן ידעו: חברת הביומד שהצטרפה לבורסה המקומית בסוף אוקטובר פרסמה תשקיף מדף ב־SEC, רשות ני"ע האמריקאית, ובו נכתב כי היא מעוניינת לגייס עד 500 מיליון דולר במניות ובאופציות. האחראים בבורסת תל אביב נזכרו לעדכן את מערכת ההודעות הממוחשבת רק כשעה לאחר ההודעה בארה"ב — לאחר שהמניה תיקנה במעט את הירידות החדות.

 

זו אינה הפעם הראשונה שדבר כזה קורה. זה קרה גם בחברות גדולות ממנקיינד, למשל בפרסום של דו"חות מיילן בתחילת פברואר, ובמקרה זה מדובר במניה השנייה בגודלה במדד המוביל ת״א־25 — שנייה בגודלה רק לטבע. מיילן פרסמה את הדו"חות בתום המסחר בוול סטריט ב־10 בספטמבר, ואף הוציאה במקביל דיווח מהותי על רכישת החברה השבדית Meda תמורת 9.9 מיליארד דולר.

 

למרות חשיבות ההודעה, בחרה בורסת תל אביב לפרסם באותו יום דיווח אחר, על כך שחברת ניהול הנכסים בלקרוק, המחזיקה ב־7% ממניות מיילן (כ־35 מיליון מניות) החליטה למכור כמיליון מניות ולרדת לאחזקה של כ־34 מיליון מניות — הודעה שכבר פורסמה באתר רשות ני״ע האמריקאית יממה קודם לכן. לתוצאות הכספיות של מיילן או להצעת הרכש לא היה אזכור עד 8:30 למחרת בבוקר.

טקס פתיחת המסחר של מנקיינד טקס פתיחת המסחר של מנקיינד צילום: קובי קנטור

 

בניגוד לבורסה שלנו, שבה מותר לחברות ציבוריות לפרסם אירועים מהותיים במהלך המסחר, הרי שבבורסה האמריקאית מותר לדווח רק לפני המסחר או לאחריו, כלומר לפני 16:30 בצהריים או אחרי 23:00 לפי שעון ישראל. הפרסום של מנקיינד באתר ה־SEC האמריקאי עלה אתמול כמה שעות לפני תחילת המסחר שם, ונשאלת השאלה למה הוא התעכב לפני שהועלה למערכת המקוונת של בורסת תל אביב.

 

הרי בתקופות של פרסום דו"חות כספיים בתל אביב רואים לא פעם דיווח שמתפרסם גם בשעות הערב המאוחרות. אמנם כחלק מההקלות הניתנות לחברות הזרות הן יכולות להיות כפופות רק לחוקי רגולציה אחת — ומרביתן בוחרות בחוק האמריקאי — אבל ההודעות במערכת של הבורסה מתפרסמות באנגלית וזהות לחלוטין לדיווח האמריקאי, כך שכל מה שצריך לעשות זה "העתק־הדבק" לטובת המשקיע הישראלי.

 

בגל החברות הזרות ששוטף את הבורסה, בעידוד המנכ"ל יוסי ביינארט והיו"ר אמנון נויבך, במטרה להגדיל את מחזורי המסחר המידלדלים, רצוי היה להקפיד קצת יותר על ההגנה שמגיעה למשקיע הישראלי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x