$
משפט

הילה גרסטל התפטרה מתפקיד נציבת הביקורת על הפרקליטות

הרקע להתפטרות גרסטל נוגע למאבק הפרקליטים בשל האפשרות להגיש תלונות פרטניות נגדם לנציבות, לדו"חות שהכינה לגבי פרשת זדורוב והמכון הפתולוגי שנאסרו לפרסום וכן לכוונה להעביר את הנציבות אל תוך משרד הפנים

זוהר שחר לוי 14:0318.04.16

השופטת בדימוס הילה גרסטל, הודיעה היום (ב') על התפטרותה מתפקיד נציבת הביקורת על מערך התביעה ומייצגי המדינה בערכאות. אגף הביקורות המערכתיות של הנציבות צפוי לעבור ליחידת ביקורת פנים חדשה שתוקם במשרד המשפטים.


 

גרסטל הקימה לפני כשנתיים את נציבות הביקורת על פי מסמך עקרונות שנחתם על ידי היועץ המשפטי לממשלה דאז יהודה וינשטיין ושרת המשפטים דאז ציפי לבני ועוד לפני כן שימשה כנשיאת בית המשפט המחוזי מרכז. הרקע להתפטרותה נוגע למאבק הפרקליטים, לדו"חות שהכינה ונאסרו לפרסום וכן הכוונה להעביר את הנציבות אל תוך משרד הפנים.

 

בהודעה שפרסמה היום (ב') היא מציינת כי משך שנים רבות שקדמו להקמת הנציבות, התנגדו אנשי הפרקליטות להקמת גוף ביקורת עליהם, וכל ניסיון חקיקה כזה, נבלם. "גם את הקמת הנציבות, על פי מסמך העקרונות, לוותה התנגדות עזה ביותר של הפרקליטות".

 

השופטת בדימוס הילה גרסטל השופטת בדימוס הילה גרסטל צילום: עמית שעל

 

נציגיה של גרסטל מציינים כי מאז הוקמה הנציבות יצא ארגון הפרקליטים למאבק "קשה ומיוחצן מאד נגד קיום אפשרות הגשת תלונות פרטניות נגד פרקליטים לנציבות הביקורת.

על כך, ועל כך בלבד, הוכרז סכסוך עבודה על ידי ארגון הפרקליטים בחודש ספטמבר 2014".

 

המאבק, לפי גרסטל, הוכרע נגד הארגון, וכיום קיימת הצעת חוק שמעגנת את האפשרות להגיש תלונות נגד כל פרקליט וכל מייצג מדינה בערכאות. הצעת החוק תיכנס לתוקף, ככל הנראה, תוך כמה חודשים, ואז תברר הנציבות תלונות חדשות שיוגשו לה וגם תשלים בירורן של תלונות שהוגשו בשנה האחרונה נגד פרקליטים שונים, ולא ניתן היה לבררן בשל העיצומים שנקטו הפרקליטים נגד גוף הביקורת.

 

"הנציבות", כך לפי הודעתה, "שהוקמה כאמור, על ידי השופטת גרסטל, למרות ההתנגדות הרבה, קיימת ופועלת ואפקטיבית מאד. הנציבות עסקה בשנתיים האחרונות גם בביקורות מערכתיות, ופרסמה ארבעה דו"חות מערכתיים מקצועיים ויסודיים ביותר, הנוגעים לזכויות אדם, חשודים, נאשמים ונפגעי עבירה. שני דו"חות נוספים הושלמו בימים אלה ויועברו לתגובת המבוקרים בשבועות הקרובים". הנציבה הכין דו"ח נוסף הנוגע להתנהלות הפרקליטות מול המכון הפתולוגי והיבטים מסוימים בהתנהלות המכון. הדו"ח נמסר לפני כשלושה חודשים לפרקליטים אך פרסומו נמנע בשל עתירה שאלה הגישו לבג"ץ נגד פרסומו.

 

"הדו"ח", כך לפי הודעתה של גרסטל, "שעל ממצאיו החמורים וחשיבותו הציבורית, אין חולק, אינו מפורסם, כאמור בעתירה, בשל חילוקי דעות הנוגעים לסמכות לעורכו באופן שנערך (ולא בשל הממצאים הכלולים בו שאינם שנויים במחלוקת). "הנציבה רואה חשיבות ציבורית מהמעלה הראשונה בקיומו של הדוח, אך נבצר ממנה להיות מיוצגת על ידי עורך דין מטעמה בבג"ץ, בשל אי אישור היועץ המשפטי לממשלה לכך".

 

לפי גרסטל, בנסיבות אלו, ולנוכח העובדה שהצעת החוק שהוגשה, כוללת הוראה שלפיה, שנה לאחר כניסת החוק לתוקף, יועבר אגף הביקורות המערכתיות של הנציבות ליחידת ביקורת פנים חדשה שתוקם במשרד המשפטים, היא "בחרה, למרות ההערכה הרבה והאהדה הרבה שהיא חשה כלפי שרת המשפטים, שלא להמשיך ולנהל את הנציבות, ולפרוש כעת".

 

"אין כל ספק", מוסיפה גרסטל, "שהנציבות תמשיך לפעול באופן מקצועי ורציני גם אחרי פרישת הנציבה, תברר תלונות נגד פרקליטים ומייצגי המדינה האחרים, בצורה הוגנת ויסודית, ותביא לתיקון כשלים שיימצאו, כפי שאירע עד עתה, כדי להביא לשיפור אמון הציבור בגופים המבוקרים".

 

שרת המשפטים אייל שקד, אמרה בעקבות ההתפטרות כי "הצטערתי מאד לשמוע על התפטרותה. ניסיתי אף להפציר בה לחזור מהחלטתה ללא הצלחה. הילה היא נכס לשירות הציבורי; אשה רבת פעלים, עצמאית, ישרה, מנהלת בחסד, שבנתה את נציבות הביקורת כשמטרה ברורה עומדת לנגד עיניה: טיוב השירות לציבור הניתן על ידי גורמי התביעה השונים כולם וטיוב שלטון החוק. לצערי לא כל מלודה יוצרת הרמוניה. אין זה סוד כי בתקופה האחרונה נתגלעו קשיים ואי הבנות בין העומדת בראש מערך נציבות הביקורת לבין הפרקליטות".

 

שקד הוסיפה: "למרות הניסיונות הבלתי פוסקים להגיע להסכמות, עמן יוכלו הצדדים לחיות בשלום, חשה הנציבה כי אינה יכולה להתגבר על הפערים שנוצרו בתקופה האחרונה והודיעה על התפטרותה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x