$
דעות

איחור בתאריך המסירה - כתם מכוער על שוק הדירות הישראלי

למרות שדירה היא הנכס היקר ביותר שיקנה אדם בכל ימי חייו, סטנדרט השירות בענף הזה הוא מהנמוכים במשק הישראלי. מעט מאוד קבלנים עומדים בתאריך המסירה, דבר הנובע מתרבות קלוקלת והיעדר חקיקה מוסדרת בתחום

עו"ד טל גרשטיין 09:0115.04.16

תארו לעצמכם שהייתם מזמינים נופש באילת ובהגיעכם לבית המלון, פקיד הקבלה היה מבקש ממכם להמתין מספר ימים כי החדר עדיין אינו מוכן. נסו לדמיין מה היה קורה אם ילדיכם היה חוזר מבית הספר בתחילת יום הלימודים בטענה כי אינו יכול ללמוד מאחר ולא סיימו לבנות את כיתתו. שני המקרים הללו דמיוניים לחלוטין, אך המקרה בו זוג צעיר ושלושת ילדיהם נאלץ להמתין שבועות ואף חודשים לאחר תהליך המסירה המקורי של הדירה אותה קנה במיטב כספו הינו בהחלט מציאותי. לא מדובר במקרים דוגמת הלקוחות של החברות שברשות ענבל אור, אלא גם בדירות מקבלן המצויות בבנייה.

 

הדרך לדירה בישראל רצופה מכשולים רבים. זו כבר עובדה מוכרת וידועה שהמדינה פועלת לשנות. אך גם לבני המזל שכבר הצליחו לשים ידם על נכס מקבלן נכונה עוד דרך ארוכה עד לקבלת המפתח המיוחל. למרות שדירה היא הנכס היקר ביותר שיקנה אדם בכל ימי חייו, סטנדרט השירות בענף הזה הוא מהנמוכים במשק הישראלי. מפתיע שבמדינה שהשכילה לחוקק חוקים להחזרת מוצר לחנות בגדים או נעליים, הותירו את רוכש הדירה ללא כלים ושבוי בידי הקבלנים וכך, ממש כמו במקרה של לקוחות ענבל אור, רוכשי הדירות נותרו בעיקר עם חלומות הביעותים שלהם לגבי הדירות שאליהם היו אמורים להיכנס בקרוב. לפני הרכישה הלקוח מחוזר, אך מרגע שביצע את הקנייה, הוא נאלץ לרדוף אחר הקבלן. הוא ייתקל בעלויות מופקעות של תוספות ושינויים בדירה, קושי לקבל מידע ובעיקר חוסר עמידה בתאריך המסירה.

 

וכאן אנחנו מגיעים לאחת הבעיות הקשות והלא מוכרות בשוק הנדל"ן הישראלי: מעט מאוד קבלנים עומדים בתאריך המסירה, ברוב המקרים מתחיל איחור של ימים שמצטבר לשבועות ואחרי זה חודשים. את הקבלנים לא ממש מעניין שאת המשכנתא אתם כבר משלמים, את הדירה השכורה כבר עזבתם, שמסיבת פרידה לילדי הגן כבר נערכה, שאין לכם בעצם כרגע מקום לגור ואתם צריכים לנוע, במקרה הטוב בין ההורים לבין פתרון זמני אחר, להסיע ילדים בבוקר מעיר אחת לגנים ובתי ספר בעיר אחרת ולהמשיך למקום העבודה. לא מעניין את הקבלן שהמחיר בעבור הגשמת חלום הדירה בישראל כרוך גם בחודשים של אי וודאות, טרטור ועוגמת נפש. עבור הקבלנים התאריך המצוין של מסירת הדירה הוא מספרים מקושקשים על דף. נכון, יש אכן קנסות, אבל הם נגבים רק באיחור שחורג בצורה בוטה מזמן המסירה, הסיבה היחידה והפשוטה שהקבלנים נוהגים כך, היא כי הם פשוט יכולים!

 

אתר בנייה. איחור בתאריך המסירה היא אחת הבעיות הקשות והלא מוכרות בשוק הנדל"ן הישראלי אתר בנייה. איחור בתאריך המסירה היא אחת הבעיות הקשות והלא מוכרות בשוק הנדל"ן הישראלי צילום: אוראל כהן

 

התופעה הזו לא נובעת מזלזול או מאדישות מכוונת של הקבלנים, הם בוודאי רוצים לסיים את הפרויקט ולהמשיך הלאה לפרויקטים נוספים. המציאות הזו נובעת מתרבות קלוקלת והיעדר חקיקה מוסדרת בתחום. במקום שאין בו גבולות ברורים כל קבלן עושה דין לעצמו, ברצותו יעניק לכם שירות טוב וברצותו ישאיר אתכם באויר.

 

בשעה שהמדינה כולה עסוקה בשאלה האם להגביל את שכר הבכירים במגזר הפיננסי, שחברי הכנסת משקיעים שעות ארוכות בשכרם של מתי מעט, המהווים פרומיל מאזרחי מדינת ישראל, אולי כדאי שהמחוקקים שלנו יתנו מענה לעשרות אלפי רוכשי הדירות החדשות בישראל. אותם מחוקקים שחוקקו את החוק שמתיר לך לקבל את כספך בחזרה בכל חנות בגדים או מרכול, לא דאגו לזכויותיהם של רוכשי הדירות בכל הנוגע לזמן קבלת הדירה.

 

מדינת ישראל מנסה לעשות מהפכה של ממש בכל נושא הדיור, מצוקת הדיור היא אכן עצומה אבל רגע לפני חושבים על המהפכות הגדולות, אולי אפשר לחשוב רגע על אותם אזרחים קטנים שרוכשים במיטב כספם את הדירות וגם ככה נאנקים תחת עול המשכנתא. חוק שיסדיר את עניין האיחורים ויקבע סנקציות קשות לקבלנים יכול להיות צעד ראשון בהסדרת התוהו ובוהו של מסירת הדירות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x