$
משפט

בנימין בן אליעזר מגיב לראשונה: "אירועים שלמים נשכחו ממני"

השר לשעבר מתייחס לראשונה לכתב האישום שהוגש נגדו המייחס לו עבירות שוחד והלבנת הון ומכחיש את כל האישומים נגדו; בתגובתו לביהמ"ש כתבו באי כוחו: "חלה התדרדרות במצבו הקוגניטיבי"

זוהר שחר לוי 11:3110.04.16

השר לשעבר בנימין (פואד) בן אליעזר מגיב היום (א') לראשונה לכתב האישום שהוגש נגדו המייחס עבירות שוחד והלבנת הון וטוען כי חלה התדרדרות משמעותית במצבו הקוגנטיבי וכי "זכרונו נפגע ואירועים שלמים נשכחו ממנו".

 

בתשובה שהוגשה על ידי באי כוחו, דר' יעקב וינרוט, עמית חדד ואשר רובינגר, לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוא כופר באישומים המיוחסים לו במסגרת כתב האישום.

 

"כבר בשלב זה נציין", כך נפתחת התשובה של סנגוריו לבית המשפט, "כי פואד סבל מטראומה גופנית ונפשית קשה כאשר נפל למשכב במרץ 2011. תקופה זה – במהלכה היה מצוי שמונה ימים במצב של קומה, תלוי בין חיים ומוות – היוותה תקופת שבר והובילה לתהפוכות רבות בחייו של פואד אשר הצריכו תקופת הסתגלות משמעותית, שבאופנים רבים לא הסתיימה גם במועד הגשת תשובה זו. מאז ועד היום, ישנה התדרדרות מתמדת במצבו הבריאותי וכיום חייו מוטלים על בלימה".

 

בן אליעזר (ארכיון). תגובה ראשונה של באי כוחו להאשמות נגדו בן אליעזר (ארכיון). תגובה ראשונה של באי כוחו להאשמות נגדו צילום: עטא עוויסאת

 

בתשובתו לכתב האישום מבהיר בן אליעזר כי יתר המעורבים עמו בפרשה, ג'קי בן זקן, אברהם נניקשווילי ורוי מוצפי, היו עמו בקשרים חבריים. "החברות בין ננישקווילי לבין פואד", כך נכתב, "הנה חברות קרובה ומיוחדת המבוססת על הערכה הדדית ותו לו... היחסים בין בן זקן לבין פואד היו קרובים. בשנים האחרונות, לאחר שבן זקן פרש מהחיים הפוליטיים, פחת באופן משמעותי הקשר בין השניים. פואד כופר בטענה כי הקשרים הפכו לקשרים אינטרסנטיים".

 

באשר למוצפי, מספר בן אליעזר כי החברות ביניהם היא קרובה וארוכת שנים וכי הוא פנה אליו לקבלת הלוואה "אך ורק מתוך רצון לעבור למקום מגורים שיהלום את מצבו הרפואי המדרדר ואת צרכיו הרפואיים".

 

עוד צוין כי נניקשווילי סייע בידי מדינת ישראל, ובכלל זה בידי בן אליעזר שעמד בראש משרד התשתיות, לקיים מגעים ופגישות עם חברות מתחום הנפט והגז ברוסיה ובאזרבייז'ן לקידום האינטרסים הציבוריים של ישראל. נניקשווילי, כך צוין, מעולם לא נכח בפגישות שנערכו בין בן אליעזר לבין נציגי חברת גזפרום.

 

בן אליעזר מדגיש כי "מלבד העובדה שבן זקן סייע ליריב, בנו של בן אליעזר, להצטרף כשותף בזיכיון של בית קפה גרג בקניון ארנה בהרצליה", נניקשווילי לא הלווה דבר לבנו ולא העביר לו כספם כלשהם. בן אליעזר גם מכחיש שסייע לבן זקן ולנניקשווילי לקבל את רישיון הקידוח "מד אשדוד". לדבריו, המעשים המיוחסים לראשת לשכתו, איילת אזולאי, שכביכול סייע לבן זקן לקבל את רישיון הקידוח "מוכחשים מחוסר ידיעה".

 

באשר להלוואות שקיבל בן אליעזר מנניקשווילי, מציין השר לשעבר כי אף שקיבל כספים לא היה בהם שוחד. לשיטתו, במהלך אשפוזו הוא פנה לנניקשווילי וביקש את עזרתו ברכישת נכס מגורים שיהלום את צרכיו נוכח מצבו הרפואי המתדרדר. "נניקשווילי", כך נכתב, "מתוך דאגה חברית גרידא, הציע לבן אליעזר כי יעניק לו את הכספים במתנה ואולם הוא עמד על כך שהכספים יינתנו כהלוואה. זאת, מתוך אמונה שיקבל משכנתא עבור הדירה וישיב לנניקשווילי את ההלוואה. יאמר כבר, כי למרות ניסיונותיו, סירב הבנק להעניק לו משכנתא בשל גילו המתקדם ומצבו הרפואי ולכן תכנן בן אליעזר להשיב לנניקשווילי את הכספים כשיצליח לגייס את הכסף. מאחר ומלכתחילה התכוון נניקשווילי להעביר את הכספים במתנה, סבר האחרון כי אין דחיפות בהשבת הכספים והנושא לא עלה עוד לשיחה".

 

בפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) שהגישה את כתב האישום לבית המשפט נטען כי אחת התמורות שקיבל נניקשווילי בתמורה להלוואה היתה כי בן אליעזר יעיד מטעמו בהליך ערעור נגד פקיד השומה בנוגע למרכז חייו. נניקשווילי ביקש לטעון כי מרכז חייו אינו בישראל ועל כן אינו חייב במס. בכתב האישום נטען כי העדות הייתה חלק מתמורת השוחד וכי היה בה בכדי לסייע לנניקשווילי מתשלום מסים בשווי רב. "בן אליעזר מכחיש את אופן הצגת הדברים", נכתב לבית המשפט.

 

בחודש דצמבר האחרון הגישה פרקליטות תל אביב (מיסוי וכלכלה) כתב אישום נגד השר וח"כ לשעבר בנימין בן אליעזר, אברהם נניקשווילי, שותפו העסקי ג'קי בן זקן, איש העסקים רוי מוצפי, הבנקאי לשעבר צ'רלי יהודה וראשת לשכתו ואשת אמונו של בן אליעזר, איילת אזולאי.

 

כתב האישום כולל חמש פרשיות שונות ומייחס למעורבים עבירות חמורות של שוחד, איסור הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס. במרכזו של כתב האישום הטענה כי בן אליעזר קיבל על פני שנים כספי שוחד ממוצפי ונניקשווילי בתמורה לקידום אינטרסים כלכליים שלהם.

 

לפני כחודש פנו באי כוחו של בן אליעזר ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה לסגור את ההליכים הפליליים נגדו בשל מצבו הרפואי. היועמ"ש טרם הכריע בסוגיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x