שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

ביהמ"ש אישר את הייצוגית נגד תנובה: גבתה מחיר מופרז על קוטג', הצרכנים יפוצו

בפסק דין תקדימי שהכיר בעילת המחיר המופרז לפי חוק ההגבלים העסקיים, אישרה השופטת אסתר שטמר תביעה ייצוגית נגד החברה על סך 125 מיליון שקלים: "קיימת אפשרות סבירה שתנובה ניצלה לרעה את כוחה המונופוליסטי"

תומר גנון 11:3906.04.16

שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, אסתר שטמר, אישרה תביעה ייצוגית נגד תנובה על גביית מחיר מופרז בקוטג'. מדובר בתביעה הראשונה שאושרה בישראל בעילה זו. התובעים דורשים כי בית המשפט יורה לתנובה להשיב לכל מי שרכש קוטג' מחודש מרץ 2008 ועד יוני 2011, להשיב עודפי גבייה של 125 מיליון שקלים, או לחלופין למכור אותו במשך 39 חדשים במחיר נמוך מ-5 שקלים ליחידה. כן פסקה השופטת הוצאות ושכר טרחה של 50 אלף שקלים לתובע, עו"ד אופיר נאור ומייצגו עוה"ד שחר בן מאיר ודוד דנינו.

 

כעת לאחר אישור התביעה, השופטת תדון מה היקף הנזק שנגרם לצרכנים וכמה תשיב תנובה לצרכנים. "אין מחלוקת עובדתית בין הצדדים בדבר גובה המחיר של גביע קוטג' לצרכן", כתבה השופטת בהחלטה. "הקוטג' היה נתון לפיקוח על המחירים עד יולי 2006. לטענת המבקש, שלא נסתרה, תוך 5 שנים נסק מחירו ב-41.3% מ-4.91 שקל לקוטג' 9% ו-4.82 לקוטג' 5% עד יותר מ-7 שקל לגביע. המבקש העמיד את תביעתו על ההפרש שבין המחיר שגבתה תנובה בתקופה מרץ 2008 - יולי 2011 לבין 6 שקל".

קוטג' של תנובה. כעת תדון השופטת בגובה הפיצוי שיושב לצרכנים קוטג' של תנובה. כעת תדון השופטת בגובה הפיצוי שיושב לצרכנים צילום: אוראל כהן

 

השופטת דנה בהרחבה בסוגיית המחיר המפורז וכיצד אפשר לזהותו, כשהיא נשענת בין היתר על גילוי הדעת שפרסם הממונה על ההגבלים לשעבר, דיוויד גילה, על גביית מחיר מופרז. גילה קבע שפער של 20% בין עלות הייצור למחיר מכירה מהווה מחיר מופרז.

 

"אני קובעת כי קיימת אפשרות סבירה שהשאלה אם תנובה ניצלה לרעה את כוחה המונופוליסטי בכך שגבתה בתקופה שבין מרץ 2008 לבין יולי 2011 מחיר גבוה מ-6 שקל לגביע קוטג', שהוא מחיר בלתי הוגן, תוכרע בתובענה לטובת הקבוצה", קבעה שטמר.

 

מתנובה נמסר: "תנובה לומדת את החלטת בית המשפט ותשקול את צעדיה בקשר אליה. יש לזכור כי מדובר בשלב מקדמי בלבד, ומעתה ינוהל ההליך כתביעה רגילה בבית המשפט, שצפויה לעבור עוד כברת דרך ארוכה. תנובה סבורה כי יש לה טענות חזקות לגוף התביעה, וכי היא צפויה להידחות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x