ועידת האנרגיה 2016
ועידת האנרגיה 2016

ועידת האנרגיה

ניסנקורן: "הרפורמה בחברת החשמל עלולה לסגור את האור בחברה"

סגן הממונה על התקציבים באוצר הצדיק בוועידה הלאומית לאנרגיה את הרפורמה ואמר כי "השוק הפרטי מסוגל לקנות ולרכוש תחנות כוח ולפתח ולהשקיע לא מעט כסף"; מיקו צרפתי: "הרפורמה תביא לעליית מחירי החשמל בעשרות אחוזים"

ספי קרופסקי 14:1805.04.16

"הרפורמה בחברת החשמל עלולה לסגור את האור בחברה. ברפורמות צריכים לדון בחדר סגור, בזמן האחרון כל התקשורת יודעת לפנינו מה קורה". כך אמר יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בוועידה הלאומית לאנרגיה בפאנל בנושא הרפורמה בחברת החשמל.

 

"מי שחושב שאפשר לבצע רפורמה בצורה חד-צדדית או חפוזה, ולא לוקח את מכלול השלכות ומבלי להתחשב בהנהלה ובעובדים, יגיע למצב של שיתוק", אמר ניסנקורן, "ההסתדרות וועד העובדים רוצים רפורמה, כי מה שקורה כרגע זה ייבוש מתמשך של חברת החשמל. אנחנו לא רוצים להגיע למצב שהחברה מיובשת והעובדים סופגים, ואנחנו מוכנים לדבר ברפורמה על הכל, לא פוסלים שום נושא, בתנאי שזה דיון שנערך בנפש חפצה".

 

 

 

ניסנקורן אמר עוד כי הוא מצפה שמתכונת הדיונים תשתה והגדיר את המגעים שהתקיימו עד כה כ"לא רציניים". "אנחנו מצפים שהממשלה תתייחס אלינו, לעובדים ולהנהלה בצורה רצינית", הבהיר.

 

יו"ר ועדת הרפורמות בכנסת, ח"כ אלי כהן (כולנו), נשאל אם תמיד יש צורך ברפורמה ואם יש להפריט את חברת החשמל? והשיב: "הגישה שלנו היא שוק חופשי ומשק תחרותי. זה דבר יפה ותמיד נכון להגיד אותו, אך לא בכל תחום - במיוחד לא בתחום התשתיות הלאומיות. אוהבים לדבר ברשות החברות על הפרטה, אבל להפריט חברה שלא אמורה להשתלב בשוק תחרותי אין בזה שום טעם".

 

אודי אדירי, סגן הממונה על התקציבים באוצר. "לא אנחנו בממשלה יוזמים את הרפורמה" אודי אדירי, סגן הממונה על התקציבים באוצר. "לא אנחנו בממשלה יוזמים את הרפורמה" צילום: עומר מסינגר

 

אודי אדירי, סגן הממונה על התקציבים באוצר, נשאל אם הציפייה למצוא משקיעים בחברת החשמל אינה אשלייה וענה: "לא אנחנו בממשלה יוזמים את הרפורמה, יש משק שמשתנה טכנולוגית, היום אנחנו כולם יודעים שייצור חשמל זה חצי מיליארד דולר לצינור גז ויותר וייצור החשמל הופך למבוזר. ייצור החשמל הוא ענף תחרותי ופתוח ליזמות ולפעילות, וברור שהוא רק ילך ויתחזק. אני סבור שהשוק הפרטי מסוגל לקנות ולרכוש תחנות כוח ולפתח ולהשקיע לא מעט כסף".

 

מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך, האשים את הרגולטור ב"תהליך הרעבה מכוון", שלדבריו "הביא לכך שהתשואה אפסית ויש חוב פיננסי, וזה המצב היום. בתוך המצב הזה חברת החשמל מספקת לבתי האב בבתי ישראל חשמל במחירים הזולים ביותר ב-OECD".

 

לדבריו, הוא "לא מבין על מה הטרוניה. יש מערכת שעובדת וצריך לשפר אותה - אני הראשון שבאתי לחברה ואמרתי שיש דברים שחייבים לעשות, חברה שקיימת 90 שנה – מצטברים בה שומנים באופן טבעי. המבנה לא תואם למשק תחרותי, צריכים ליצור חברות בנות. התמה המרכזית שחברת החשמל לא יכולה להתחרות בשוק התחרותי -אני לא מסכים אתה,

צריך לתת לה את ההזדמנות להתייעל להפוך לחברה יותר עסקית ולהיכנס באמצעות חברות בנות ושותפויות לתחרות".

 

יו"ר ועד עובדי החברה, מיקו צרפתי, טען כי "לרפורמה הזו אין שום תכלית. כשאנחנו בדקנו את הנכונות של הרפורמה, כמה זה תורם למשק ראינו שזה מוביל לתוצאות איומות. המסקנות היו שמחירי החשמל יעלו בעשרות אחוזים כפי שהיה במקומות אחרים בעולם, ומאז ניסינו למצוא את הפתרון הנכון, ארגון העובדים פועל על פי העקרונות הבא – טובת המדינה, טובת משק החשמל, טובת חברת החשמל וטובת העובדים, זה סדר העדיפות".

 

במהלך הפאנל נוצר עימות בין אדירי לבלוך, אדירי התייחס לשימוע שערכה רשות ההגבלים שממנו עלו מסקנות חריפות, לדבריו, מהם עלה כי "ההנהלה ערכה שימוש לא לגיטימי ולא חוקי בכוח נגד יצרנים פרטיים". הוא הוסיף כי הנוהג "קיים גם כיום ואסור לטאטא אותו". בלוך השיב לו כי "חברת החשמל לא פועלת נגד התחרות בצורה לא חוקית, יש לנו קוד מדויק ואנו פועלים בצורה אתית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x