$
משפט

הבזבוזים של אור: ג'יפ יוקרתי, משרדים ראוותניים וחובות עצומים

הבקשה להקפאת הליכים שהגישה ענבל אור חושפת את סגנון החיים הפזרני שלא עולה בקנה אחד עם חובותיה. לפי הבקשה, קבוצת אור חייבת לנושיה כ־186 מיליון שקל, אולם בדיקת כלכליסט מגלה כי הסכום גבוה מ־200 מיליון שקל

זוהר שחר לוי 08:1627.03.16

בית המשפט המחוזי בתל אביב מינה בסוף השבוע את עו"ד איתן ארז לנאמן לתקופת הקפאת ההליכים של קבוצת ענבל אור, לאחר שהוציא גם צו הקפאת הליכים לאור עצמה באופן אישי. הבקשה להקפאת הליכים חושפת את החובות הגדולים של החברות שלה, שלא מפריעים לה לנהל חיי ראווה - אור נוסעת ברכב לנדרובר יוקרתי ששווה מאות אלפי שקלים ושוכרת משרדים מפוארים בקומה ה־21 במגדלי עזריאלי.

 

"סבורני שאין חולק בנחיצות של מינוי בעל תפקיד לכלל החברות בקבוצת אור נוכח המצוקה שאליה נקלעו החברות", כתב השופט איתן אורנשטיין בהחלטתו. עם זאת כתב השופט כי "שותף אני לעמדת החברות שלפיה עדיפה הדרך של הסדר הבראה מאשר חלופות אחרות של חדלות פירעון". צו הקפאת ההליכים ניתן עד ל־3 באפריל, אז יגיש עו"ד ארז דו"ח מפורט לבית המשפט באשר לחברות שבקבוצה, ואז יוחלט אם להאריך את תוקף הצו.

 

חובות שנויים במחלוקת

 

בבקשה להקפאת הליכים שהגישה אור מצוין כי היקף החובות של החברות בקבוצה מוערך ב־186 מיליון שקל בעוד שווי הנכסים מוערך ב־190 מיליון שקל, אולם בדיקת "כלכליסט" מגלה כי היקף החובות גבוה משדווח לבית המשפט. כך, למשל, טענה רשות המסים כי לקבוצת אור חובות לרשות המוערכים ב־17 מיליון שקל. אנשי הרשו הדגישו כי "זה עדיין לא הסוף מבחינת השומה". אך הבקשה להקפאת ההליכים לא כוללת את הסכום הזה. קבוצת אור מציינת בבקשה כי "רשות המסים טוענת כי קיים כלפיה חוב - שנוי במחלוקת", וכי "לא ניתן להעריך את היקף החשיפה".

ענבל אור ואיתן ארז. החוב של אור לבנק מזרחי טפחות על רכבה - 250 אלף שקל, החוב של אור  עבור זכויות סוציאליות של עובדיה - 500 אלף שקל ענבל אור ואיתן ארז. החוב של אור לבנק מזרחי טפחות על רכבה - 250 אלף שקל, החוב של אור עבור זכויות סוציאליות של עובדיה - 500 אלף שקל צילום: עמית שעל

 

גם היקף החוב של אור למלך השוק האפור שלי נרקיס שנוי במחלוקת, לטענתה. אור נטלה מנרקיס הלוואות חוץ־בנקאיות בהיקפים גדולים ובריביות עתק. לפי הבקשה, "לחברת אור סיטי חובות כלפי מר שלי נרקיס בסכום כולל של 7.5 מיליון שקל", אולם לפי מסמך שהגיש נרקיס לבית המשפט, החובות כלפיו מסתכמים בכ־16 מיליון שקל.

 

חוב נוסף של אור הוא לחברת מגדלי עזריאלי. לחברת אור סיטי יש משרדים בשטח של 517 מ"ר בקומה ה־21 במגדלי עזריאלי בתל אביב. לפי הבקשה, אור סיטי משלמת דמי שכירות חודשיים של 125 שקל למ"ר בתוספת הפרשי הצמדה ומע"מ. כלומר, עבור המשרדים אור משלמת כ־65 אלף שקל בחודש, לא כולל דמי ניהול חודשיים ולפני מע"מ. נכון להיום, אור חייבת לעזריאלי כ־100 אלף שקל.

 

 

כמו כן, לקבוצת אור יש גם חובות כלפי עובדיה. לפי הבקשה, החברה חייבת ל־27 מעובדיה כחצי מיליון שקל עבור זכויות סוציאליות על החודשים ינואר ופברואר.

 

הבלגן הגדול

 

כל החובות האלו, גם אם שנויים במחלוקת, ידועים. האנדרלמוסיה הגדולה מתגלה בעיקר ביחס לחובות קבוצת אור כלפי ספקים ולקוחות. מדובר בלקוחות ששילמו מקדמות עבור דירות וספקים שקיבלו המחאות שלא כובדו בתקופה האחרונה. לפי הבקשה להקפאת הליכים, החובות האלו נאמדים ב־30–40 מיליון שקל, אולם לשיטת הקבוצה, "סכום הצ'קים שנמשכו לא משקף את היקף החוב האמיתי של החברה, והחוב כפוף לבדיקה מעמיקה ויסודית של הנאמנים". עוד נטען כי מ"בירור ראשוני עולה כי ישנן כפילויות בהוצאת הצ'קים לרוכשים על ידי החברה", וכי "ביטולי עסקאות משפיעים על היקף המלאי העסקי של החברה". כלומר, החברה לא בדיוק יודעת כמה היא חייבת וישנה אפשרות שסכום החובות לספקים וללקוחות עוד יעלה. אם לא די בכך, אור מודה כי חלק מחובות הקבוצה מובטחים באמצעות ערבות אישית שלה, אך ההיקף "לא ידוע".

 

לקבוצה עוד חוב בסכום של כ־118 מיליון שקל להשלמת התחייבויות החברות בנוגע לפרויקטים, נושא ש"טרם נבדק על ידי ענבל אור", לשון הבקשה.

 

חובות קבוצת אור, כפי שצוין בבקשה, נאמדים ב־186 מיליון שקל; אולם בתוספת החוב שלו טוענת רשות המסים והחוב שלו טוען נרקיס, סכום החוב מאמיר ליותר מ־211 מיליון שקל - יותר מהיקף הזכויות והנכסים שלו טוענת קבוצת אור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x