$
תיירות

"טורקיה תתייבש בזמן הקרוב לחלוטין מנופשים ישראלים"

סוכני הנסיעות מעריכים כי בעקבות הפיגוע באיסנטבול בו נרצחו שלושה ישראלים, הנופשים ידירו רגליהם מהמדינה. סמנכ"ל איסתא: "נופשים ששיריינו נופש לטורקיה לפסח עוברים ליוון, לקפריסין ולבולגריה"

תומר הדר 13:4120.03.16

הפיגוע שאירע באיסטנבול שבטורקיה אתמול (שבת), בו נרצחו שלושה ישראלים, ישפיע באופן ניכר על תנועת הישראלים ליעד זה בטווח הקרוב. כך מעריכים היום (א') סוכני נסיעות. לדברי סוכן בכיר באחת הסוכנויות הגדולות: "כבר כעת יש גל של טלפונים בקשר לביטול נופשים בטורקיה, הישראלים מורגלים לפיגועים בבית, ויודעים היטב כיצד להתמודד עם טרור. הישראלים גם יודעים היטב שאירועי טרור מתרחשים גם בחוץ לארץ. אך עם זאת, פגיעה בישראלים על אדמה זרה היא בבחינת קו אדום. להערכתנו טורקיה תתייבש בזמן הקרוב לחלוטין מנופשים ישראלים".

 

לדברי רונן קרסו, סמנכ"ל איסתא, ב-2008 היתה שנת שיא בתיירות מישראל וביקרו בה 540 אלף ישראלים. ואולם, "בשנת 2011, השנה בה אירע המשט לעזה, הגיעו לטורקיה כ-80 אלף תיירים ישראלים. מאז אותה שנה, החלה עלייה עקבית במספר המטיילים מישראל: ב-2012 נרשמו 85 אלף תיירים, בשנת 2013 עלה המספר באופן ניכר ל-161 אלף מטיילים ישראלים בטורקיה. בשנה שעברה נרשמו כבר 250 אלף. והשנה על פי כל התחזיות נצפתה עלייה של 15% ביחס לשנת 2015. אך האירוע הטראגי שקרה אתמול טרף את הקלפים לחלוטין".  

 

קרסו עוד אמר כי "להערכתנו בעת הקרובה טורקיה תצא מההיצע של הישראלים, שמגיעים ברובם לאנטליה. טרם נרשמו ביטולים מהותיים, אך בהחלט יש התעניינות ערה מאוד בביטולי חופשה בטורקיה. עם זאת, לא מדובר בביטולים של חופשה בחו"ל – נופשים ששיריינו נופש לטורקיה לפסח עוברים ליוון, לקפריסין ולבולגריה. יש לזכור שהנופש הישראלי שנוסע לטורקיה אינו נוהג לתכנן את חופשתו חודשים רבים מראש - אלא מתעניין יותר בעסקאות של הרגע האחרון ולכן שיעור הביטול נמוך יותר", מסביר קרסו.

פיגוע הטרור באינסטנבול. טרף את הקלפים פיגוע הטרור באינסטנבול. טרף את הקלפים צילום: איי פי

 

עוד לדברי קרסו: "הבעיה העיקרית של טורקיה כמדינה תיירותית היא שהקהל הרוסי שנחשב לפופולרי מאוד בטורקיה חדל להגיע לשם בגלל סכסוך בין המדינות. ולכן הסוכנים בישראל קיבלו מחירים טובים לנופשים בטורקיה. כעת לנוכח הדרת הרגליים מטורקיה, הישראלים עשויים לשלם יותר – נופש ביוון לדוגמה עולה כ-10% עד 15% יותר מטורקיה".

 

לדברי דנה לביא, המשנה למנכ"ל הדקה ה-90: "מאז הפיגוע באיסטנבול הגיעו למוקד שיחות ספורות של אנשים שרצו לדעת מה המשמעות של ביטול הטיסה בעקבות ביקורם הצפוי בטורקיה, מרבית השיחות היו של אנשים מהמגזר הערבי. נכון לשעה זו ישנם מספר מועט של ביטולים לחופשות לטורקיה ומרבית הנוסעים מעוניינים להמיר את טיסתם מטורקיה ליעד אחר באגן הים התיכון. חברת הלואו-קוסט הטורקית, פגאסוס, הודיעה כי תאפשר לישראלים שהזמינו את טיסתם לבטל את הטיסה ללא תשלום של דמי ביטול".

 

עוד הוסיפה ואמרה לביא: "טורקיה עד לשנת 2009 הייתה יעד פופולרי בקרב הישראלים ובעקבות התקררות היחסים הדיפלומטיים ישראלים העדיפו לנפוש ביעדים אחרים. בשנה האחרונה טורקיה התחילה לטפס חזרה כיעד אטרקטיבי וכעת ניתן לראות את הירידה חזרה, ימים יגיעו את מידת ההשפעה של הפיגוע אתמול על התייר הישראלי. מוקד קבוצת הדקה ה-90 ערוך בכדי לסייע לכל ישראלי הנמצא בטורקיה ומעוניין לשוב בהקדם לישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x