משפט

קרטל הלחם: ריצוי עונש המאסר של מנכ"ל מאפיית ברמן יעוכב

יהודה שניידרמן שהורשע בביצוע הסדר כובל ערער על עונשו לעליון בטענה כי קרטל הלחם לא גרם לפגיעה משמעותית בתחרות; השופט סלים ג'ובראן, בהסכמת רשות ההגבלים, הורה לעכב את ריצוי עונשו עד הכרעה בערעור

תומר גנון 12:4903.03.16
שופט בית משפט העליון, סלים ג'ובראן, הורה על עיכוב עונש המאסר של שנה אחת שהוטל על מנכ"ל מאפיית ברמן, יהודה שניידמן, שהורשע בביצוע הסדר כובל בנסיבות מחמירות בפרשת קרטל הלחם. באמצעות עוה"ד ירון קוסטליץ ואיילת כהן, ביקש שניידמן לעכב את ביצוע עונש המאסר שהוטל עליו עד אשר יוכרע הערעור. טענתו המרכזית של שניידמן היא שהקרטל לא גרם לפגיעה משמעותית בתחרות. רשות ההגבלים הסכימה לעיכוב ריצוי המאסר עד להכרעה בערעור.

 

על פי כתב האישום בפרשה שבו הורשע שניידמן, במהלך 2010 מצאו את עצמן 7 מאפיות בתחרות עזה על כיסו של הצרכן, והן החליטו לסיים את התחרות דרך ביטול מבצעים וחלוקת שוק הלחם, בעיקר בבירה ירושלים, לגזרות. רשות ההגבלים העסקיים טענה כי כל מאפיה קיבלה שטח גזרה ולקוחות, והן סיכמו ביניהן כי כל אחת מהן תטפל לבדה בלקוחותיה, ללא ניסיון מצד המאפיות המתחרות לפלוש לשטח הגזרה ולחטוף מהן את הלקוחות. התוצאה, לפי רשות ההגבלים, הייתה עליית מחירים ופגיעה בתחרות.

 

כתב האישום הוגש נגד 18 נאשמים. המשפט פוצל לאחר שרוב המעורבים הודו בחבירה להסדר. ברמן הורשע ודינו נגזר בחודש ינואר. מלבד שנת המאסר, על שניידמן הוטל קנס של 200 אלף שקל והוא נפסל מכהונה כדירקטור בחברה ציבורית למשך 5 שנים.

 

לאור העבודה ששניידמן הודה בביצוע הסדר כובל בטרם הרשעתו, הערעור הוא על ההחלטה לקבוע שהעבירה בוצעה בנסיבות המחמירות. עניין שהוביל להטלת עונש חמור יותר עליו. "המערער אינו כופר בכך שעבר את עבירת הבסיס של הסדר כובל", נכתב בערעור. "השאלה המשפטית היא האם התקיימה פגיעה משמעותית או אפשרות סבירה לפגיעה משמעותית בתחרות בעסקים" .

 

על פי כתב האישום שבע מאפיות שהתחרו בינהן החליטו לתאם מחירים על פי כתב האישום שבע מאפיות שהתחרו בינהן החליטו לתאם מחירים צילום: טל שחר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x