$
משפט

פרסום ראשון

הכנ"ר תומך בבקשת נאמני מגה לחקור את בעלי השליטה

שבוע לאחר שנאמני הרשת הקמעונאית הקורסת פרסמו דו"ח חריף ובו הם מאשימים את בעלי השליטה בחברה ובחברת האם ב"חליבת" משאביה מודיע כונס הנכסים הרשמי כי הוא תומך בעמדת הנאמנים; אלון רבוע כחול בתגובה: "הטענות בדו"ח מגמתיות. המרחק בינן לבין המציאות הוא מרחק מזרח ממערב"

זוהר שחר לוי 12:0901.03.16
שבוע לאחר הדו"ח החריף שהגישו נאמני מגה, מודיע כונס הנכסים הרשמי כי הוא תומך בחקירת בעלי השליטה בחברה ובחברת האם אלון רבוע כחול כדי לבדוק מה הוביל לקריסתה הכלכלית. במקביל מגיבים באלון רבוע כחול לראשונה לדו"ח ומכחישים את הטענות: "טענות מגמתיות שהמרחק בינן לבין המציאות הוא מרחק מזרח ממערב".

 

הכנ"ר מצדד גם בדרישתם הנוספת של הנאמנים למנות שמאי מקרקעין שיחקור את פיצול הנדל"ן ממגה לרבוע נדל"ן ואת חיוביה של האחרונה בדמי ותנאי שכירות מאותו המועד.

דוד האן, כונס הנכסים הרשמי. מחזיק בדעה כי במקום בו מתקיים לבעל תפקיד חשד שעסקי חברה נוהלו שלא בטובתה או בטובת נושיה, מחויב בעל התפקיד בחקירת ובבדיקת חשד זה דוד האן, כונס הנכסים הרשמי. מחזיק בדעה כי במקום בו מתקיים לבעל תפקיד חשד שעסקי חברה נוהלו שלא בטובתה או בטובת נושיה, מחויב בעל התפקיד בחקירת ובבדיקת חשד זה צילום: אוראל כהן

 

בדו"ח שהגישו הנאמנים, רו"ח גבי טרבלסי ועו"ד אהוד גינדס, לבית המשפט המחוזי מרכז שבלוד נמתחה ביקורת חמורה על חברת האם, אלון רבוע כחול. הנאמנים טענו, בין השאר כי בעלי השליטה קיבלו החלטות שלא לטובת הרשת, חייבו אותה בדמי שכירות מוגזמים, שחקו את הונה ואף לא העבירו את מלוא תרומת הבעלים לה התחייבו במסגרת הסדר הנושים שאושר בחודש יולי האחרון.

 

"היכן היו הדירקטורים ושומרי הסף הנאמנים, כשמגה 'נחלבה' מנכסיה?", שאלו הנאמנים ודרשו מבית המשפט כי יאפשר להם לחקור את בעלי המשרה הן בחברה האם, הן במגה והן בחברות הבנות וכן למנות שמאי שיבחן האם מגה אכן חויבה בשכירות גבוה מדי על ידי רבוע נדל"ן.

 

נאמני מגה רו"ח גבי טרבלסי עו"ד אהוד גינדס ועו"ד אמיר בר טוב. הגישו בקשה לביהמ"ש לחקירת בעלי מגה וחברת האם נאמני מגה רו"ח גבי טרבלסי עו"ד אהוד גינדס ועו"ד אמיר בר טוב. הגישו בקשה לביהמ"ש לחקירת בעלי מגה וחברת האם צילום: עמית שעל

 

לשיטתם של הנאמנים, לבעלי השליטה הייתה יכולת השפעה מכריעה על ההחלטות הפנימיות של מגה והם "עשו בקבוצה כבתוך שלהם" וכי התקבלו החלטות המנוגדות לטובתה של מגה. חקירת קריסתה של החברה, כך צוין בדו"ח, עשוי להוביל לכך שאלון רבוע כחול חייבת כספים לקופת ההקפאה של מגה.

 

בימים שחלפו מאז הוגש הדו"ח ביקשו באי כוחה של אלון רבוע כחול להגיב לטענות שעלו כלפי החברה. "הדו"ח", כך נכתב לבית המשפט, "מחזיק 20 עמודים רצופי האשמות והכפשות כלפי הרבוע הכוח ונושאי משרה בה. הנאמנים לא ויתרו על אף טענה – מופרכת ככל שתהיה – החל בטענות בדבר אי קיום התחייבויות הרבוע הכחול כלפי החברה וכלה בטענות בדבר מימון דק".

 

נציגי חברת האם הוסיפו כי "די בעיון ראשוני בדו"ח על מנת להבין עד כמה הוא מנותק מן המציאות, חד צדדי ומוטה לרעתה של הרבוע הכחול והכל מטעמים שקל לנחשם". בסופו של דבר, עוד בטרם תיתן החברה תגובה מפורטת היא מבהירה בפני בית המשפט כי היא "מכחישה את כל האמור בדו"ח מכל וכל" ו"כופרת בכל הטענות שהופנו נגדה וסבורה כי טענות הנאמנים בעניינה שגויות לגופן – הן משפטית והן עובדתית".

 

לשיטת אלון רבוע כחול, בין אופן תיאורם של הדברים על ידי נאמני מגה לבין המציאות כהוויתה "מרחק מזרח ממערב". "הנאמנים", כך נכתב, "בחרו להציג את העובדות באופן חלקי ומגמתי מבלי לפרש בפני בית המשפט את התמונה המלאה והאמיתית של פני הדברים".

 

אביגדור קפלן, יו"ר אלון רבוע כחול אביגדור קפלן, יו"ר אלון רבוע כחול צילום: אלכס קולומויסקי

 

אולם נראה כי האפשרות לחקירת נושאי המשרה בחברות הולכת ומתקרבת. אמש הגיש הכנ"ר את עמדתו בסוגיה ולפיה יש להורות הן על חקירה והן מינוי שמאי שיבחן את סוגיית השכירות והתשלומים שהועברו בין מגה לרבוע נדל"ן.

 

"הכונס הרשמי בדעה", כך נכתב לבית המשפט, "כי מקום בו מתקיים לבעל תפקיד חשד שעסקי חברה נוהלו שלא בטובתה או בטובת נושיה, מחויב בעל התפקיד בחקירת ובבדיקת חשד זה".

 

הכנ"ר מוסיף כי יש להקנות לנאמנים את סמכויות החקירה ולזמן לחקירה בעלי שליטה ונושאי משרה וכן להורות להם להמציא לידי הנאמנים כל מסמך שיידרש לצורך הבדיקה והחקירה. "בייחוד", כותב בא כוחו של הכנ"ר, עו"ד אורי ולרשטיין, "מחויבת חקירת ובדיקת הדברים עד תום, שעה שבבקשותיהן של רבוע נדל"ן ושל רבוע כחול להגשת תגובות לדו"ח, הן מכחישות את כלל הטענות שהופנו נגדן".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x