$
משפט

אביב טלמור, הבעלים של בית ההשקעות יוטרייד, נעצר

בית המשפט האריך בחמישה ימים את מעצרו של טלמור, החשוד בתרמית משקיעים בהיקף של 12 מיליון שקל, וכן בשיבוש הליכים; טלמור נמלט מהארץ בספטמבר, שהה לאחרונה בלונדון וחזר לישראל לפנות בוקר; הוא הסגיר עצמו לרשות ני"ע ונעצר. עורכי דינו של טלמור, רונן מנשה וקובי רון: "מרשנו כופר בחשדות נגדו"

תומר גנון 16:5829.02.16

אביב טלמור, הבעלים של בית ההשקעות יוטרייד החשוד במרמת משקיעים, שב מלונדון לישראל לפנות בוקר (ב') לאחר שנמלט ממנה בחודש ספטמבר. טלמור הסגיר את עצמו לחוקרי רשות ניירות ערך בסמוך לנחיתה. טלמור שב לאחר שהוזהר על ידי הרשויות בישראל כי אם לא ישוב ארצה הוא ייעצר בחו"ל. לבקשת הרשות בית המשפט הורה על מעצרו לחמישה ימים. "כלכליסט" חשף לאחרונה שטלמור, אשר חייב למאות משקיעים עשרות מיליוני שקלים ופעילות בית ההשקעות שבבעלותו הוקפאה, שהה בלונדון וניהל משם עסקים.

 

על פי בקשת המעצר, טלמור חשוד בעבירות של ניהול תיקים ללא רישיון, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות מנהלים והלבנת הון. בית המשפט הורה על מעצרו, בין היתר בשל החשד לשיבוש הליכי משפט. זאת לאחר שלטענת הרשות הוא היה דרוש לחקירה ולא שב לישראל.

 

 צילום: בלומברג

 

היקף המרמה: 12 מיליון דולר

 

"החקירה נוגעת לחשדות באשר לפעילותה של חברת יוטרייד פרימיום שהינה חברה פרטית בבעלות מלאה של טלמור, כאשר הוא היווה גם הגורם הבלעדי ששלט בחברה ובהתנהלותה", נכתב בבקשת המעצר. "מאז חודש ספטמבר 2015 שהה טלמור בחו"ל ולא התייצב לחקירה בחודשיים האחרונים, למרות זימונו לחקירה - הן באופן ישיר והן באמצעות עורכי דינו.

 

"טלמור, באמצעות יוטרייד, גייס בין השנים 2015-2012 כ-600 לקוחות וניהל את כספם לשם השקעה בשוק ההון, תוך ביצוע פעולות השקעה באמצעות תוכנת אלגוטריידינג (מסחר רובוטי) המבצעת את פעולות המסחר ללא התערבות הלקוח וללא הפעלת שיקול דעת מצד הלקוח בביצוע ההשקעה. זאת כשאין ברשות החברה רישיון ניהול תיקים כדין".

 

"בנוסף", טוענת הרשות, "הציג טלמור מצגי שווא שונים שתכליתם הנעת המשקיעים ושכנועם להשקיע את כספם בחברה, תוך הצגת מצגי שווא לפיהם הוראות חוק הייעוץ אינן חלות על פעילות החברה. לכל משקיע סופקה גישה לחשבון וירטואלי שהציג באופן כוזב את סך ההשקעה העומדת לרשות המשקיע, בעוד שבפועל כספי המשקיעים הופקדו בחשבון אחר בו שלטו טלמור והחברה בלבד. בפועל נוצר פער בסך של 12 מיליון דולר בין המצג הכוזב של יתרת כספי המשקיעים בחשבונות הוירטואליים, לבין סך המזומנים הקיים בחשבון הבנק של החברה.

 

"במהלך חודש מאי 2015", כתבה הרשות, "התחייבה החברה לחדול מפעילות של ניהול תיקים ללא רישיון, לאחר פניית רשות ני"ע. על פי החשד, בפועל, וחרף התחייבותה של החברה, המשיכה החברה לגייס משקיעים שהיקף השקעותיהם נאמד בסך של 3.5 מליון דולר. יתרה מכך, על פי החשד, כספי המשקיעים החדשים מימנו, עפ"י החשד, פדיונות של משקיעים אחרים".

 

"כאשר ביקשו לקוחות החברה למשוך את כספי השקעתם מהחברה, נתקלו הלקוחות באמירות שונות ומצגים שונים, מצד עובדי החברה ומנהליה, שתכליתם מניעת משיכת הכספים מהחברה. זאת, כאשר, לפי החשד, עובדי החברה ומנהליה ידעו כי אין בחשבונות החברה כיסוי מספיק להשבת כספי הלקוחות".

 

החשד: טלמור העביר כספים לחו"ל

 

הרשות מפרטת בבקשה את ממצאי החקירה עד כה. "טלמור, באמצעות עובדי החברה, גייס בין השנים 2015-2012 עשרות מיליוני שקלים מכ-600 משקיעים וניהל את תיקי ההשקעות שלהם, זאת כאשר אינו מחזיק ברישיון לניהול תיקים כנדרש בחוק הייעוץ. במקרים רבים כספי המשקיעים החדשים הועברו לתשלום חובות כלפי המשקיעים הישנים, כך שלמשקיעים מוצגת יתרת זכות פיקטיבית שאין מאחוריה דבר.

 

"כספי הלקוחות אשר הופקדו בחשבון החברה בבנק הפועלים, הועברו בסמוך לאחר הפקדתם לחשבון הבנק התפעולי של החברה המנוהל אף הוא בבנק הפועלים. מהחשבון התפעולי הנ"ל, משך טלמור עשרות מיליוני שקלים לצרכים שונים כגון תשלום לספקים, משכורות, הוצאות שוטפות והעברת כספים לחו"ל בטענה כי הוא מבצע השקעות בחו"ל ועוד. על פי החשד, פעילות זו של משיכת הכספים מחשבון הלקוחות לחשבון התפעולי וממנו לצרכיה השוטפים של טלמור והחברה, יצרו פער בין תזרים המזומנים הקיים בחשבונות החברה לבין חוב החברה למשקיעים שהינו כ-12 מיליון דולר.

 

כאמור, טלמור עזב את ישראל בחודש ספטמבר ולא שב. "נערכו ניסיונות רבים לזמן את החשוד לחקירה", כתבה הרשות. "שיחות רבות עם באי כול החשוד הביאו את החשוד להתייצב לחקירה רק לאחר מספר חודשים בהם שהה בחו"ל, ללא אפשרות לאתרו או ליצור עמו קשר. לאחר שנוצר עימו קשר וזומן לחקירות בסוף ינואר ובתחילת פברואר, לא התייצב. על כן החשד להימלטות מתעצם".

 

עורכי דינו של אביב טלמור, עו"ד רונן מנשה ועו"ד קובי רון ממשרד עוה"ד מנשה-רון מסרו: "מרשנו כופר בחשדות נגדו. מרשנו חזר ארצה מיוזמתו והסכים למעצרו למספר ימים על מנת לאפשר לרשות החוקרת למצות את החקירה. אנו מאמינים כי בסיומה של החקירה החשדות נגדו יופרכו".

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x