שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

קריסת אלפא פלטינום: עמי סגל נעצר בחשד לגניבה ומרמה ב-100 מ' ש'

לפי החשד, סגל הטעה את הלקוחות, מימן עסקאות אישיות באמצעות כספי ציבור, ו"שיפץ" תשואות של קרנות שבבעלותו; סגל, ששימש כבעלים של אלפא פלטינום עד נובמבר 2013, שוחרר בתנאים מגבילים

תומר גנון 16:4703.02.16

פרשת קריסת בית ההשקעות אלפא פלטינום: רשות ני"ע עצרה וחקרה היום (ד') את הבעלים לשעבר, עמי סגל, בחשד לביצוע עבירות גניבה ומרמת משקיעים בהיקף של 100 מיליון שקל. שופטת בית משפט השלום בת"א, אפרת בוסאני, שחררה אותו בתנאים מגבילים.

 

 

החקירה עוסקת בחשד לביצוע עבירות של תרמית בני"ע, גניבה, גניבה בידי מנהל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות עובדים ומנהלים בתאגיד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות על חוק איסור הלבנת הון. היא מתבססת בין היתר על מסמכים שנתפסו במסגרת תביעה על סך 29 מיליון שקל שהגיש איש העסקים שמואל מנדיזצקי, המיוצג על ידי עוה"ד אסף ברם ורועי סלוקי. כמו כן על דו"ח המפרקים של החברות, עו"ד אמיר פלמר ורו"ח יהודה ברלב, שנחשף ב"כלכליסט".

 

על פי הנספח לשחרור בתנאים מגבילים, סגל שימש כבעליו של אלפא פלטינום משנת 2010 עד לנובמבר 2013 עת נמכר בית ההשקעות. בנוסף, סגל שימש כבעליהן של שתי קרנות זרות שהתאגדו בברמודה ונרשמו למסחר בבורסה האירית, וזאת באמצעות חברות שבשליטתו. "מממצאי החקירה עולה כי סגל שלט בניהול הקרנות שבבעלותו ביד רמה ולמעשה היה הגורם היחיד ששלט בהתנהלותם", נכתב בבקשה.

 

על פי ממצאי החקירה, פעילות גיוס כספי המשקיעים נעשתה בלי שקיימת לקרנות יכולת ממשית לעמוד בהתחייבויותיה כלפי הלקוחות, כאשר בחלק מהמקרים כספי משקיעים חדשים מימנו פדיונות של משקיעים אחרים. עוד עולה חשד כי סגל נקט בשורה ארוכה של פעולות על מנת להסתיר את מצבן הכספי האמיתי של הקרנות, תוך שבמסגרת פעולות אלה הוא מטעה את ציבור לקוחותיו ועושה שימושים אסורים בכספים.

 

עמי סגל עמי סגל צילום: אוראל כהן

 

היטעה את ציבור לקוחותיו

 

העבירות שביצע לכאורה סגל מתחלקות לארבעה חלקים. ראשית, הטעיית ציבור לקוחותיו בדבר ייעוד כספי השקעתם. על פי הנספח, "מממצאי החקירה עד כה עולות ראיות לפיהן במסגרת פעולות גיוס הלקוחות לחברה, הובטח לאחרונים כי כספם יושקע בפעילות ספציפית בעוד בפועל כספים אלה נותבו על ידי סגל למטרות אחרות, ובכלל זה לטובת עסקיו הפרטיים והחזר חובותיו האישיים".

 

עבירה שנייה היא מימון עסקאות אישיות בכספי הקרנות. "סגל העמיד הלוואות אישיות לצדדים שלישיים", טוענת הרשות, "כאשר הלוואות אלה מממונות מכספי הקרנות שבניהולו. זאת כאשר תמורת ההלוואות אשר חזרה מצדדי ג' אינה חוזרת לקופת הקרנות אלא משמשת אותו לטובת פעולותיו האישיות.

 

עבירה שלישית היא "שיפוץ" תשואות הקרנות. "סגל נהג לבצע בסמוך לתאריכי חתך רכישות אישיות ובסכומים זניחים של
ני"ע אשר הוחזקו בתיקי הקרנות, תוך "ניפוח" שעריהן בעשרות רבות של אחוזים", טוענת הרשות. "עובדה אשר הובילה לשיערוך ביתר של הקרנות בעשרות מיליוני דולרים. פעילות תרמיתית מוכוונת שער זו נועדה להנחת דעתם של ציבור המשקיעים בקרנות בדבר ביצועי הקרן וכן שימשה אותו לקבלת אשראי בנקאי בחשבונותיו הפרטיים".

 

עבירה רביעית, על פי הנספח, היא רכישת יחידות בקרנות מבלי ששילם תמורתן וקבלת אשראי בנקאי בגינן. "סגל השתמש בכספי הקרנות לטובת רכישת יחידות של הקרנות בחשבונותיו האישיים", טוענת הרשות. "סמוך לאחר רכישת היחידות, הגיש בקשה להגדלת אשראי מהמערכת הבנקאית זאת בהסתמך על הגידול בהחזקותיו בקרנות שבניהולו, עובדה אשר למעשה הובילה ליצירת יחידות חדשות בקרנות מבלי שנתקבלה כל תמורה אמיתית בגינן".

 

כאמור על פי החשד, מכלול פעילותו המרמתית של סגל היתה בהיקף של כ- 100 מיליון שקל. נציין כי אלפא פלטינום נמכרה בנובמבר 2013 וכיום אין בה פעילות. כמו כן בחודש ספטמבר 2014 בוטל רישיון ניהול התיקים של החברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x