$
משפט

קרטל הלחם: שנת מאסר בפועל למנכ"לי המאפיות ברמן ודוידוביץ'

יהודה שניידמן ושייקה דוידוביץ' הורשעו בביצוע עבירות של הסדר כובל בנסיבות מחמירות. בנוסף, הוטלו עליהם קנסות של מאות אלפי שקלים והם נפסלו מכהונה כדירקטורים בחברה ציבורית למשך 5 שנים

תומר גנון 12:5213.01.16

פרשת קרטל הלחם: שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, עודד שחם, גזר היום (רביעי) שנת מאסר בפועל על מנכ"לי המאפיות ברמן ודוידוביץ', יהודה שניידמן ושייקה דוידוביץ, שהורשעו בביצוע עבירות של הסדר כובל בנסיבות מחמירות. בנוסף, על שניידמן הוטל קנס של 200 אלף שקל ועל דוידוביץ' 300 אלף שקל, והשניים נפסלו מכהונה כדירקטורים בחברה ציבורית למשך 5 שנים.

 

נגזר על מנהל השיווק של דוידוביץ' מרק קינן עונש מאסר של 6 חודשים שירוצה בעבודות שירות וקנס כספי של 100 אלפי שקלים. בית המשפט הטיל קנס של 1.4 מיליון שקל על מאפיית ברמן, ו-700 אלף שקל על דוידוביץ'. רשות ההגבלים דרשה להטיל עונשים כבדים במיוחד על המעורבים – 3 שנות מאסר.

שייקה דוידוביץ', בעל מאפיית לחם דוידוביץ' שייקה דוידוביץ', בעל מאפיית לחם דוידוביץ' צילום: צביקה טישלר

 

יהודה שניידמן יהודה שניידמן צילום: שאול גולן

על פי כתב האישום בפרשה שהוגש באוקטובר 2012, המאפיות הנאשמות, שמצאו את עצמן בתחרות עזה על כיסו של הצרכן, החליטו לסיים את התחרות דרך ביטול מבצעים וחלוקת שוק הלחם, בעיקר בבירה ירושלים, לגזרות. רשות ההגבלים העסקיים טענה כי כל מאפיה קיבלה שטח גזרה ולקוחות, והן סיכמו ביניהן כי כל אחת מהן תטפל לבדה בלקוחותיה, ללא ניסיון מצד המאפיות המתחרות לפלוש לשטח הגזרה ולחטוף מהן את הלקוחות. התוצאה, לפי רשות ההגבלים, הייתה עליית מחירים ופגיעה בתחרות.

 

"הנאשמים חלשו על יותר מ-90% משוק הלחם המפוקח", כתב בהכרעת הדין המרשיעה השופט עודד שחם. "הוכח כי בכל אחת מההסכמות, הן ההסכמה על העלאת מחירים והן ההסכמה על הימנעות מתחרות על לקוחות קיימים, היה טמון נזק משמעותי, בפועל ובכוח. ההסכמה על הימנעות מתחרות על לקוחות קיימים חלה גם על רשתות השיווק. המחיר הועלה בפועל בשיעור ניכר, במספר רב של חנויות. הנזק בפועל ובכוח כתוצאה מההסדר הכובל מתחדד, נוכח העובדה שהעלאת המחירים נוגעת למוצר בסיסי וחיוני, ובוצעה במקומות המאופיינים במעמד סוציו-אקונומי נמוך. הוא מתחדד גם נוכח העובדה שההסכמה להימנע מתחרות חלה בכל רחבי הארץ".

 

מרק קינן, שייקה דוידוביץ ומאפיית דוידוביץ יוצגו באמצעות עו״ד איריס ניב סבאג ממשרד שינמן נגב ניב. יהודה שניידמן ומאפיית ברמן יוצגו באמצעות עו״ד ירון קוסטליץ.

 

את הרשות מייצגים בתיק עוה"ד אסף מוזס, אייל פרזון ועפר מעוז.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x