$
משפט

ביהמ"ש: המשטרה לא עימתה את ראש עיריית אשקלון עם עבירת האונס

הוארך מעצרו של איתמר שמעוני ב-6 ימים, החשוד בעבירות שוחד ומין. מנכ"ל העירייה חיים סופר נעצר היום בחשד כי קידם אינטרסים של יזמים וקבלנים ששילמו שוחד לשמעוני

זוהר שחר לוי 20:3312.01.16

בית משפט השלום בראשון לציון האריך היום (ג') ב-6 ימים מעצרו של ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני החשוד בעבירות שוחד ומין וכן את מעצרם של מעורבים נוספים, בהם מנכ"ל העירייה חיים סופר. זאת, לצד ביקורת שנתמחה על המשטרה שלא עימתה את החשודים עם חשדות קונקרטיים: "לא הוצגה בפני ראש העיר הטענה המרכזית, שהוא ביצע עבירת מין בהעדר הסכמה, באופן שיאפשר לו להסיר עננה כבדה זו. יכולה המשטרה להקפיץ את הכדור החקירתי מטעמיה, אך לכך יש מחיר", לשון ההחלטה.

 

שמעוני נעצר בשבוע שעבר, ביחד עם אחיו עופר שמעוני, מקורבו משה פונטה והיזם יואל דוידי. היום נעצר בחשד למעורבות גם מנכ"ל העירייה חיים סופר.

 ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני צילום: ענר גרין

 

לפי החשד במשטרה, שמעוני, ביצע בשנים האחרונות עבירות מין במספר נשים שעבדו תחת מרותו. עוד על פי החשד, על מנת שלא יתלוננו נגדו, חתם עימן על "הסכם שיתקה" שמומן בעיקר מכספי שוחד שנתנו קבלנים ויזמים בעלי אינטרסים בעיר אשקלון. בין היתר מייחסת לו המשטרה עבירת אונס, בעילה אסורה בהסכמה, מעשה מגונה והטרדה מינית והתנכלות.

 

בבקשת המעצר בעניינם של החשודים מצוין כי דוידי, איש עסקים ובעל אינטרסים עסקיים באשקלון "אשר על פי החשד נתן שוחד לשמעוני הנאמד במאות אלפי שקלים, בין היתר באמצעות העסקת אחיו, בתמורה לקידום פרויקטים בעירייה". באשר לפונטה, נטען במשטרה כי הוא, כמקורב לשמעוני, פעל למענו כדי לגייס כספים בקרב יזמים וקבלנים בעיר.

 

לפי החשד, מנכ"ל העירייה היה שותף למעשים המיוחסים למעורבים, ולטענת המשטרה הוא קידם אינטרסים של יזמים וקבלנים ששילמו שוחד לשמעוני וכן סייע בהסתרת מקור כספי השוחד.

 

בדיון שהתקיים היום (ג') בפני שופט בית משפט השלום בתל אביב, מנחם מזרחי, ציינה נציגת המשטרה רפ"ק ליאת שניידר, כי "במהלך הימים האחרונים מאז מעצרם של החשודים חלו התפתחויות בחקירה הנוגעות לכל המעורבים, כולל בשעה האחרונה לפני שהגענו לפה".

 

סנגורו של שמעוני, עו"ד ירון לונדון מתח ביקורת בדיון על התנהלות המשטרה בציינו כי החוקרים טרם עימתו את ראש העיר עם חלק מהעבירות המיוחסות לו – כמו למשל אונס. "לא מעמתים אותו, מתי, את מי, איך, למה, כמה, כן אנסתי, לא אנסתי, עשיתי, לא עשיתי. בסדר, ביום הראשון לא עושים את זה, אבל בסוף בעבירה כזו חמורה אומרים אתה אנסת X במקום Y ותתייחס למה שקרה שם בינך לבינה".

 

עו"ד לונדון הוסיף כי המשטרה "בנתה תיאוריה" ו"ציירה תמונה". "האיש", אמר, "הוא ראש הפרמידה, כולם עשו כי רצו לשחד אותו ולהיות איתו, והסיפור הוא סיפור מדהים. אבל אם אתה מחלק את הסיפור הזה לחלקים קטנים אז לאיש יש תשובות. לא רוצים שהעובדות יקלקלו את הסיפור המצוין".

 

עו"ד יאיר רגב המייצג את חיים סופר ציין בדיון כי המנכ"ל נעצר היום "לא בגלל התפתחות דרמטית" אלא מטעמי נוחיות. "אני טוען שזה לא חוקי בעליל ואסור שזה יקרה בבית משפט שהמשטרה תחקור מטעמים של נוחות וטקטיקה חקירתית ולא תגיד לחשוד מה המעשים המיוחסים לו. להגיד בכותרת קבלת שוחד, שיבוש והטרדה זה יפה, אבל צריך לפרט מה המעשים המיוחסים". לשיטת הסנגור, סופר הלווה לפונטה, שאותו הוא מכיר מילדות, 200 אלף שקל והיה זה "עניין של פיקוח נפש והוא לא ידע בשום צורה שהיא בזמן שהוא נתן את הכסף למה זה נועד. הוא בחקירה הזו ספיח שולי וזניח ולא מרכז החקירה".

 

אף שהמשטרה ביקשה להאריך את המעצר ב-10 ימים, הורה השופט מזרחי להארכת מעצרם רק ב-6 ימים. לדבריו, יש אמת בטענות הסנגורים על כך שהחשודים לא הופגשו עם טענות קונקרטיות, עם ראיות ו"בעיקר יפים הדברים בכל הקשור לראש העיר, שלא הוצגה בפניו הטענה המרכזית, שלפיה ביצע עבירת מין בהעדר הסכמה, היכן ביצע, מתי, באופן שיאפשר לו להסיר עננה כבדה זו". על כן, כך קבע בית המשפט, יש לפקח על החקירה "בצורה קפדנית יותר, שכן עד כה נמסרו מספר ימי חקירה נכבד ביותר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x