$
ועידת תחזיות 2016
באנר ועידת התחזיות 2016

ועידת התחזיות

יו"ר חברת החשמל: "מתווה הגז הממשלתי מהווה הצלת נפשות"

יפתח רון טל מציע להקים מצוף גז נוזלי שני, נוסף על זה שקיים מול חופי חדרה: "נכון שזה יקר אבל החלופה שלמשק לא תהיה אספקת גז היא יותר חמורה ותביא ב-5 השנים הללו להפסקות חשמל"

ליאור גוטמן 14:0030.12.15
"אני רוצה לקבוע מתוקף תפקידי שחוסר היציבות והוודאות במשקי הגז והאנרגיה זה לא רק עניינים שקשורים לביטחון אנרגטי. בעיני זהו איום אסטרטגי ברמה הקיומית. אנחנו רגילים לדבר על האיום האיראני, ואני לא רוצה להפחיד אף אחד, אבל מתווה הגז הממשלתי, שהיה מאוד פופולארי לרמוס אותו, מהווה הצלת נפשות עבור משק האנרגיה של ישראל ובלבד שהוא יביא ליציבות",כך אמר היום (ד') יו"ר חברת החשמל אלוף (מיל) יפתח רון טל, במסגרת ועידת התחזיות של "כלכליסט" שנערך בתל אביב.

 

רון טל התייחס למהומה הפוליטית שכללה עקיפה של הממונה על ההגבלים העסקיים ואמר ש"סדר העדיפות הראשון במעלה הוא להביא לביטחון אנרגטי. אני לא נכנס לשיקולים פוליטיים אבל הפעלת סעיף 52 הייתה סופר הכרחית".

 


 

רון טל אמר שבהנחה שמקיימים את המתווה ב-5 שנים הבאות, המדינה תצטרך להקטין את הסיכונים ברמה הלאומית. "קודם כל צריך לחתור במהירות לפיתוח של שדות גז נוספים. לא יתכן ש-60% מהחשמל תלוי על מאגר בודד (מאגר תמר - ל"ג) ויהיה הגדול שיהיה. הנדבך השני הוא פיתוח מערכת הולכה נוספת מהים ליבשה. כל האנרגיה היום מגיעה לישראל באמצעות צינור אחד ואני אוהב במקרים הללו לתת את הדוגמה של המטבח שלכם - יש שם יתירות גבוהה ממה שיש לנו עם שני בלונים ושני צינורות. למדינת ישראל יש רק צנרת אחת", אמר.

 

והפתרון? לתפיסתו, כדי להקטין את חוסר הוודאות רון טל מציע להקים מצוף גז נוזלי שני, נוסף על זה שקיים היום מול חופי חדרה. "אוניה בודדת עם מטען גז נוזלי שמעניקה גיבוי למשק במקרה של כשל במערכת ההולכה הבודדת הקיימת לא תספיק. נכון שזה יקר אבל החלופה שלמשק לא תהיה אספקת גז היא יותר חמורה ותביא ב-5 השנים הללו להפסקות חשמל", אמר.

 

יפתח רון טל יפתח רון טל צילום: עמית שעל

 

צריך לייצר חשמל נקי

 

רום טל התייחס בדבריו להחלטה שהתקבלה אתמול (ג) במשרד האנרגיה, שקבעה שחברת החשמל תקטין שנה הבאה את השימוש בפחם בכ-15% לטובת הגדלת השימוש בגז טבעי. "אתמול התקבלה החלטה של שר האנרגיה שייצור החשמל מפחם ייקטן ותחנות הכוח הפחמיות יעבדו ברמת מינימום ואז אפשר להפעיל אותם לפי דרישה. משרד האנרגיה קבע קביעה ערכית שאומרת שאיפה שניתן צריך לייצר חשמל יותר נקי ואני מברך על כך", אמר.

 

בראייה עתידית רון טל חזר על הקביעה שלו שחברת החשמל מחויבת להפוך בשנה הקרוב לחברה שפועלת בצורה יותר יעילה ועסקית. "זה בסדר גמור לעבור למודל של תחרות בייצור החשמל ואספקת החשמל. בשני התחומים הללו חברת החשמל מחויבת לבנות את עצמה כיעילה ותחרותית ובלבד ששני אלו משמרים את הבטיחון שלנו על הביטחון הלאומי שלנו. בין אם תהיה רפורמה או לא מתוכננת התייעלות מקיפה ב-2016 ואני מקווה שהוא יהיה בהסכמה. אם לא ויהיו מאבקים לא תהיה ברירה, אבל כדאי לומר כבר עכשיו שאי אפשר למשוך זמן גם איתנו. הביטחון שלנו מחייב לשמור אותנו כספק שירות חיוני שמבטיח שאספקת החשמל תהיה סדירה בשגרה ומצבי חירום - כל העינים יופנו אלינו. מזכיר לכם שחברה פרטית, יעילה אחראית ככל שתהיה, כשהיא מפסידה היא לא תייצר חמשמל. למה? ככה. כי יש לה בעלי מניות שרוצים לראות רווח".

 

רון טל סיים את דבריון עם חזון משק האנרגיה, שיהיה לתפיסתו מבוזר. "תוך 15 שנה לא נראה הקמה של תחנות כוח גדולות אלא רק כאלו שממוקמים ליד הבית והסביבה הכפרית. זה יהיה יותר מבוסס על חשמל ירוק - גם סולארי וגם רוח. זה יתאפשר כי התפתחו מרכיבים נוספים ובראש ובראשונה הקמה של רשת חכמה עם מערכת איטנראקטיבית שמאפשרת שליטה על צריכת האנרגיה מרמת הפרט למדינה. בנוסף נראה אפשרות לאגירה מאסיבית של אנרגיה כדי לנצל את השמש גם שהיא זורחת ובאותו זמן לאגור חשמל בסביבה סבירה נממש את חזון משק החשמל זה יקטין תחלואה וישמש כמנוע צמיחה למשק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x