$
בארץ

המבוגר האחראי? מנכ"ל האוצר שי באב"ד ינסה לגבש הסכם קיבוצי חדש בנמל חיפה

לאחר שהמאמצים לגבש הסכם קיבוצי לנמל מול יו"ר ההסתדרות עלה על שרטון החליט מנכ"ל האוצר להיכנס לעובי הקורה. המטרה: לקדם את הרפורמה בנמלים שעליה הכריז משרד התחבורה

ליאור גוטמן 22:4128.12.15

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד מינה עצמו כ"פרויקטור" במטרה לגבש הסכם קיבוצי חדש לנמל חיפה. ההחלטה נפלה בימים האחרונים ולאחר שפגישה בין הנהלת הנמל, הממונה על השכר קובי אמסלם ובאב"ד עצמו הסתיימה ללא תוצאות, וזאת לאור המסקנה שהניסיונות לגבש הסכם קיבוצי חדש מול יו"ר ההסתדרות ועובדי הנמל עלו על שרטון.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה שמנכ"ל המשרד שי באב"ד "שוחח עם יו"ר ההסתדרות אני ניסנקורן ואמר שהוא יעשה כל מאמץ להיכנס לעובי הקורה ולתכלל את עמדת האוצר בכדי לקדם את הרפורמה של שר התחבורה".

 

מנכ"ל האוצר שי באב"ד מנכ"ל האוצר שי באב"ד צילום: בלומברג

 

בתוך כך, לאחר העיצומים שנרשמו בימים האחרונים הרוחות נרגעו במקצת. בשיחה עם "כלכליסט" אומר יו"ר ועד עובדי הטרנספורט מאיר תורג'מן שמעולם לא נרשמו עיצומים, ואם מישהו חשב או הבין אחרת אז מדובר בטעות. "זה שההנהלה קוראת למציאות מסוימת עיצומים עוד לא הופך את זה לאחת שכזו. באחת המחלקות יש הסכם עבודה ישן שהאוצר מנסה להתנער ממנו וכרגע העובדים ממלאים את מה שסוכם מולם בעבר", הוא אומר. לטענתו, אם היו עיצומים בית הדין לעבודה היה מוציא לעובדים צו, ועובדה שצו שכזה לא יצא. לעומתו, בהנהלת החברה כינו את קצב העבודה בשבוע שעבר כעיצומים לכל דבר וענין שיש לטפלם באופן מיידי.

 

תקדים של 730 אלף שקל לפורש

 

כזכור, משרד התחבורה הכריז בשנה האחרונה על רפורמה כוללת בנמלים שכוללת בין השאר הקמת שני נמלים חדשים - אחד באשדוד השני בחיפה. שני הנמלים כבר נמצאים בשלב הבניה המקדמית כאשר על זה הצפוני אחראים החברות שפיר ואשטרום שזכו במכרז הבניה בעלות של כ-4 מיליארד שקל. עם סיום הבניה, ככל הנראה בשנת 2021, תיקח חברת SIPG הסינית את המושכות ותפעיל את הנמל החדש באופן פרטי ולתקופה של 25 שנה.

  

מי שנותר מאחור בינתיים הם העובדים. אלו דורשים תכנית פרישה מסודרת לעובדי הנמל, כמו גם שדרוג של הציוד הקיים. רק ביולי 2014 אישר אמסלם פרישה של כ-80 איש בעלות של כ-730 אלף שקל לעובד, וכעת העובדים דורשים להגדיל את התשלום וגם את מספר הפורשים, פעולה שהאוצר לא שש לבצע כל כך מהר. עוד דורשים העובדים לשדרג במאות מיליוני שקלים את הנמל כדי שיוכל להתחרות בזה החדש שיוקם, כאשר החשש שלהם הוא דו"ח סודי שהוזמן על ידי הנהלת הנמל ונגנז על ידי שר התחבורה כץ, לפיו עם פתיחת הנמל החדש זה הישן יאלץ לפטר במחצית מעובדיו ועד 500 איש רק כדי להישאר תחרותי.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x