$
בארץ

התפרצות שפעת החזירים: אישה נפטרה, ארבע במצב קשה

אישה בשנות החמישים לחייה מתה אמש בבילינסון לאחר שנדבקה בנגיף לפני כמה שבועות. ארבע נשים נוספות אושפזו בסורוקה ושתיים אושפזו בירושלים. ארבע מהן מונשמות, אחת מהן נזקקה לניתוח קיסרי לנוכח מצבה הקשה. משרד הבריאות: לכו להתחסן

רותם אליזרע ואמיר אלון, ynet 12:5024.12.15

משרד הבריאות מזהיר היום (ה'): התפרצות חדשה של שפעת החזירים בישראל. אישה בשנות ה-50 לחייה נפטרה אמש מהנגיף בבית החולים בילינסון בפתח תקווה לאחר שהייתה מחוברת למכונת לב-ריאה מלאכותית במשך כחודש. שש נשים נוספות מאושפזות עם שפעת החזירים (H1N1) בבית החולים סורוקה בבאר שבע ובבית החולים שערי צדק בירושלים. ארבע מהן מונשמות ומצבן מוגדר קשה. משרד הבריאות אישר היום שמדובר בהתפרצות חדשה של הנגיף וקורא לציבור ללכת להתחסן מפני שפעת. 

 

החולה שמתה מסיבוך של הנגיף הועברה בילינסון לפני כחודש במצב קשה מאוד וחוברה למכשיר האקמו, ונפטרה אמש לאחר שצוותים רפואיים נלחמו על חייה במשך כמה שבועות.

 

בי"ח סורוקה (ארכיון) בי"ח סורוקה (ארכיון) צילום: חיים הורנשטיין

 

שלוש נשים הרות פנו לבית החולים סורוקה בימים האחרונים עם סימפטומים של שפעת והן אובחנו עם שפעת מסוג H1N1 וטופלו בהתאם. אחת מהן, צעירה בת 25, נמצאת במצב קשה. היא נזקקה להנשמה ומאושפזת ביחידה לטיפול נמרץ פנימי. לנוכח מצבה הקשה, היא הוכנסה אתמול לניתוח קיסרי. התינוק הועבר במצב יציב לטיפול ביחידה לטיפול נמרץ פגים. מצבן של שתיים מהן השתפר והן מאושפזות בבידוד.

 

 

אישה נוספת בת 57 מאושפזת ביחידה לטיפול נמרץ פנימי בבית החולים בדרום עם גורמי סיכון, והיא מונשמת במצב קשה. עוד שתי נשים מירושלים מאושפזות בבית חולים בעיר ומונשמות כתוצאה משפעת החזירים. אף אחת מהנשים שנדבקו בנגיף לא חוסנה. כמה ילדים שנדבקו בנגיף מאושפזים בשיבא ומצבם הוגדר לא מסוכן. 

 

ד"ר ליאור נשר, מומחה למחלות זיהומיות בבית החולים סורוקה, אמר: "ראינו כמה מקרים קשים של שפעת החזירים בחודש האחרון, חלקם התאשפזו וכמה מהם הגיעו לטיפול נמרץ. בין החולים גם מקרים קשים שנזקקו להנשמה ולמכונת לב-ריאה. יש לנו ממש תחלואה רצינית, קצת דומה לתחלואה שראינו ב-2009. יולדת בת 25 הגיעה עם שפעת וקריסה נשימתית, היא הונשמה והועברה ליחידת טיפול נמרץ פנימי ואתמול יילדו אותה באופן דחוף. היא במצב מאוד קשה. בנוסף יש אישה בת 57 שמאושפזת כמעט שבועיים בטיפול נמרץ, מונשמת במצב קשה בעקבות שפעת החזירים. בנוסף אנחנו רואים המון חולים שמאושפזים בבית החולים עם שפעת חזירים קשה, שלא בהכרח הגיעו לטיפול נמרץ. אנחנו רואים שניים שלושה מקרים חדשים ביום, והעונה התחילה רק לפני כמה שבועות".

 

מי שהתחסן ככל הנראה מוגן

 

פרופסור נתי קלר, מנהל המחלקה למיקרוביולוגיה קלינית בשיבא ויו"ר האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות, הסביר: "לפני כמה שנים הייתה התפרצות של שפעת שהתחילה במכסיקו והגיעה לכל העולם. הזן שהיה שם הוגדר כזן שעבר שינוי גנטי מסוים, והוא אחד הזנים הנפוצים בשנים האחרונות". לדבריו, שפעת החזירים היא למעשה שינוי גנטי בנגיף השפעת, שמקשה על ההתמודדות עם המחלה ועל כן היא מתפרצת ביתר קלות בקרב הציבור.

 

"אם התחסנת, סביר להניח שתהיה מוגן", הוסיף פרופסור קלר. "אני לא מכיר את המקרים בסורוקה, אבל בשיבא יש כמה ילדים שחולים בשפעת החזירים והם לא חוסנו - אין להם סכנה כרגע. השפעת החלה להרים ראש לפני שבוע בערך והזנים שנמצאו מכוסים על ידי החיסון. מי שקיבל את החיסון שמשרד הבריאות המליץ עליו, סביר להניח שהוא מוגן. נשים בהריון הן קבוצת סיכון גדולה יותר, כמו גם אנשים מבוגרים וילדים קטנים. רמת הסיכון של נשים היא כזאת שלמרות שאנחנו משתדלים שלא לחסן נשים בהריון - יוצאי דופן הם שפעת ושעלת שהם חיסונים שכן ממולצים בהריון ומותרים". 

 

שפעת החזירים היא מחלה הנגרמת על ידי וירוסים ממשפחת אורתומיקסו, ובהם אינפלואנזה B, A ו-C. לאחר ההדבקה משתכפל הנגיף בתוך שבוע, אז פורצים הסימפטומים ביום אחד. אלה כוללים כמעט תמיד חום גבוה, כאב ראש עז, כאבי שרירים ועייפות. תסמינים אחרים כמו נזלת, כאב גרון, או תחושה של לחץ בחזה שכיחים פחות בשפעת.

 

התסמינים הראשונים של שפעת החזירים הם לרוב תחלואה נשימתית קשה המלווה בחום. בדומה לשפעת חורף רגילה, הנגיף גורם לכאבי שרירים, עייפות, חולשה וכאבי ראש עזים. במקרים נדירים ביותר, שלא תועדו בארצות מערביות, עלול הנגיף לגרום לדלקות גם באיברים נוספים בגוף.

 

רועי ינובסקי השתתף בהכנת הידיעה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x