$
משפט

אחרי הקפאת הפעילות: 2 בקשות פירוק נגד יוטרייד

ספק ומשקיע בחברה, אחד מהם מהנדס תוכנות שלטענתו פיתח את רובוט המסחר שבו יוטרייד משתמשת, מבקשים למנות מפרק זמני בשל חוב כלפיהם; במקביל הגישו משקיעים בקשה זהה בטענה שאיבדו את כספם

תומר גנון וזוהר שחר לוי 18:5223.12.15

אייל שלום (ספק) ושמעון חמיאס (משקיע) ביוטרייד, שרשות ני"ע הקפיאה את פעילותה, הגישו לבית המשפט המחוזי בת"א בקשת פירוק נגד בית ההשקעות. במקביל הוגשה בקשה נוספת לפירוק מטעם משקיעים שטוענים כי איבדו את כספם.

 

 

על פי הבקשה שהגישו, באמצעות עו"ד גדעון גולדשטיין ממשרד פרל כהן צדק לצר ברץ, הם השקיעו בחברה שבשליטת אביב טלמור ומגדירה עצמה כמתמחה במסחר באמצעות רובוט, 33 אלף דולר (שלום) ו-150 אלף שקל (חמיאס). הם מבקשים למנות את עו"ד אייל אברמוב כמפרק זמני, על מנת לקבל את כספם.

 

שלום, עפ"י הבקשה, הוא גם מהנדס תוכנה אשר נתן ליוטרייד רישיון ב-2011 לשימוש בתוכנות ורובוטים שפיתח למסחר אוטומטי במט"ח באינטרנט. "הבקשה מוגשת", נכתב, "עקב החשש הממשי והמוצדק כי עקב חדלות הפירעון אליה נקלעה, החברה תנסה לנהוג מנהג בעלים בקנייניו הרוחני של שלום, ותנסה למכור אותו לצד ג' בטרם הוכרעה המחלוקת בהליך משפטי שהוא מנהל, או תנסה להוציא מהחברה את התמורה שתתקבל מפעולות אלה, מעשה העולה בגדר הברחת נכסים. יתרה מכך, החברה חייבת בתשלום עמלות לשלום וזאת מכוח הסכם הרישיון שבו נתן לה שימוש מוגבל ביצירות המוגנות".

 

אביב טלמור, בעלי יוטרייד אביב טלמור, בעלי יוטרייד צילום: יריב כץ

 

שלשום בערב, לאחר בקשה חריגה במעמד צד אחד שהוגשה לעיון שופט בית המשפט המחוזי בת"א חאלד כבוב, קיבלה רשות ני"ע צו הקפאה לפעילותה של יוטרייד, שאוסר עליה במקביל להמשיך לגייס כספים חדשים. משרדי החברה, הממוקמים בקומה ה-33 של מגדלי עזריאלי בת"א, סגורים. בעל השליטה טלמור, שמחזיק במקביל בחברות נוספות בקפריסין, שוהה בחו"ל.

 

"קיים חשד כי כספי משקיעי יוטרייד שהועברו לחשבון החברה למטרות השקעה עבור משקיעים, הוברחו ושימשו למטרות אחרות מהמוסכם איתם", נכתב בדו"ח הביקורת שהוגש לעיונו של כבוב, וממצאיו נחשפו אתמול באתר "כלכליסט". "פעילות ההשקעה, כפי שהיא מוצגת להם, נערכת מבלי שקיימת לחברה יכולת לעמוד בהתחייבויותיה מול המשקיעים בעת רצון לממש את השקעתם".

 

עוד עלה מהדו"ח, במה שצפוי להוביל לחקירתו של טלמור ברשות, הוא שיוטרייד גייסה 46 מיליון שקל (12 מיליון דולר) מ-350 משקיעים, אולם בחשבונה יש כיום 300 אלף שקל בלבד. 40 מתוך משקיעיה פנו בחודשים האחרונים לבקש את כספם בחזרה, ונחתם מולם הסדר לפריסת תשלומים. "עולה החשד כי יוטרייד מגייסת משקיעים חדשים, על אף שידוע לה כי החברה נמצאת בחדלות פירעון, ולא תוכל להחזיר את כספי המשקיעים", נכתב בדו"ח.

 

"איבדנו את כספינו"

 

בתוך כך, בקשת פירוק נוספת הוגשה היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב ושופט הפירוקים איתן אורנשטיין צפוי לדון בה כבר מחר. הבקשה הוגשה במעמד צד אחד ובהסכמת הרשות לניירות ערך מטעם משקיעים אשר טוענים כי איבדו את כספם.

 

בבקשה, שהוגשה על ידי עו"ד עדו עינת ממשרד כהן וילצ'יק, נטען כי יש למנות את עו"ד אלעד עפארי מאותו המשרד כמפרק זמני של החברה ולתפוס את כל רכוש חברת יוטרייד ולמנוע הברחת נכסים. כן לשיטתם יש לפעול לביצוע חקירות מידיות למניעת הברחת נכסים "ולאיתור כספים ונכסים שהוברחו ממנה, בהיקף של עשרות מיליוני שקלים".

 

"מהשתלשלות האירועים", נכתב בבקשת הפירוק, "לרבות צו הפסקת הפעילות וממצאי חקירת הרשות לניירות ערך עולה תמונה מטרידה של חדלות פירעון מובהקת אליה מצטרף חשש ממשי להברחת נכסיה של החברה. בעניין זה יושלם כי מהודעות שפורסמו בתקשורת אף עולה כי בעל השליטה, אביב טלמור, אינו בארץ, וככל הנראה עזב לאור מצבה של החברה". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x