$
משפט

ב־UBS אפשר להסתיר כסף גם מהמשפחה

אחרי שבת הדוד נחשדה בהעלמת מס זומנו קרוביה לעדות. לטענתם, כך גילו שהם מוטבים בקרן שניהלה ללא ידיעתם. כעת הם מבקשים לקבל מרשות המסים את מסמכי החקירה

תומר גנון 08:1516.12.15

פרשת UBS שבמסגרתה נחקרו עשרות ישראלים בחשד שהעלימו מס באמצעות חשבונות סודיים בבנק השוויצרי מוציאה מהארון גם שלדים משפחתיים. כך עולה מבקשה שהוגשה לבית משפט השלום בחיפה בעת האחרונה, ובה דרישה חריגה להורות לפקיד שומה חקירות חיפה והצפון להעביר לבני משפחה חומרי חקירה הקשורים לבת של בן דודם. באמצעות עו"ד יואב ציוני מגישי הבקשה מבקשים את החומרים כדי להוכיח כי קרובתם, שחשודה בהעלמת מס באמצעות הבנק השוויצרי, הסתירה מהם לכאורה זכאות כסף שהוריש להם דודם.

 

החיפוש הוביל למעצר

 

בפברואר זומנו שלושה אחים ממשפחת אריאב להעיד במשרדי פקיד שומה בחיפה במסגרת חקירה פלילית שהרשות מנהלת נגד קרובת משפחתם עינת ארדמן־רט.

ארדמן־רט, עובדת סוציאלית מחולון, נעצרה בחשד שניהלה חשבונות בנק לא מדווחים בהיקף של כמיליון דולר בסניפים השוויצריים של הבנקים UBS, ג'וליוס בר ובנק אוף אמריקה. שמה אותר ברישומיו של רוני אליאס, בנקאי בכיר ב־UBS שנעצר ביוני אשתקד ובכליו רשימת לקוחות ישראלים. בה בעת נחקר באזהרה גם בעלה של העובדת הסוציאלית גיא ארדמן בחשד שהשמיט הכנסות ולא דיווח על חשבון בנק המתנהל בבנק אוף אמריקה. את השניים מייצג עו"ד רועי בלכר ממשרד גולדפרב זליגמן ושות'.

 

לפי בקשות המעצר של בני הזוג, בחיפוש נתפסו מסמכים הקושרים את ארדמן־רט לקבלת מאות אלפי דולרים מנאמנויות הרשומות במדינות הידועות כמקלטי מס לחשבונות בנק בחו"ל.

 

סניף בנק UBS בציריך. בת הדוד ניהלה קרן נאמנות סודית סניף בנק UBS בציריך. בת הדוד ניהלה קרן נאמנות סודית צילום: איי אף פי

 

טיעון יצירתי

 

לאחר ששוחררו בני הזוג, זומנו כאמור גם הקרובים להעיד. בזמן העדות הוצג להם לטענתם מסמך שממנו למדו להפתעתם שהם וקרובות נוספות הם מוטבים בקרן נאמנות שניהלה ארדמן־רט. בבקשה שהוגשה לבית המשפט כתבו האחים כי "מדובר בקרן שהקים הדוד ושבה אמורים להיות 2.5 מיליון דולר לכל הפחות" ומוסיפים שהקרן "נוהלה על ידי אביה של ארדמן־רט ולאחר מכן על ידה". בבקשה שהוגשה לשופטת מירב קלמפנר נבון נכתב עוד כי "המבקשים מעוניינים לבדוק ולמצות את זכויותיהם בכספי הקרן, הואיל וכך מבוקש להעביר להם את העתקי המסמכים הקשורים לקרן ומצויים בפקיד שומה חקירות חיפה, בכלל זה את רשימת המוטבים, פירוט חשבונות בחו"ל והכספים שבהם וכן את חקירת ארדמן־רט ובעלה".

 

באחד הטיעונים היצירתיים שלהם לאישור הבקשה נכתב כי "למעשה מדובר בנפגעי עבירה. הם אלה שנפגעו מכך שכספים שהם זכאים להם ככל הנראה נלקחו על ידי מי שאמור היה לשמור עליהם".

 

רשות המסים השיבה לבית המשפט באמצעות עו"ד ריצ'ארד סלאח, סגן בכיר בפרקליטות מחוז חיפה (אזרחי), וטענה שהמידע חסוי לפי פקודת מס הכנסה, ורק בסמכות שר האוצר להתירו.

 

עו"ד בלכר המייצג את בני הזוג סירב להגיב לדברים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x