$
משפט

פרשת בן אליעזר: ביהמ"ש הטיל ערבויות על הנאשמים מחשש כי ימלטו מהארץ

הפרקליטות ביקשה להטיל על הנאשמים סכומים גבוהים, אך בית המשפט קבע היום כי היא תסתפק במחצית מכך; במקביל הוצא צו עיכוב יציאה מהארץ נגד נניקשווילי ואיש העסקים רוי מוצפי

זוהר שחר לוי 12:1008.12.15

הפרקליטות ביקשה להטיל ערבויות גבוהות על כמה מנאשמי פרשת בנימין בן אליעזר בשל החשש כי ימלטו מאימת הדין, בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע היום (ג') כי היא תסתפק בכמחצית הסכום. במקביל הוצא צו עיכוב יציאה מהארץ נגד אנשי העסקים אברהם נניקשווילי ורוי מוצפי ויהיה עליהם להפקיד סכום כסף כדי לנסוע לחו"ל.

 

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, בני שגיא, דן בבקשה דחופה שהגישו נציגות הפרקליטות, עוה"ד שרון כהנא וסוזנה שור, ביום שישי האחרון, ולפיה יש להשית ערבויות גבוהות על ארבעה מנאשמי פרשת בן אליעזר מתוך החשש שימלטו מאימת הדין.

 

בבקשה שהוגשה לבית המשפט דרשה הפרקליטות להוציא נגד הארבעה, אברהם נניקשווילי, רוי מוצפי, איילת אזולאי וצ'רלי יהודה צו עיכוב יציאה מהארץ. לגבי נניקשווילי ומוצפי ביקשה הפרקליטות כי יפקידו כל אחד ערבות בנקאית של 3 מיליון שקל וערבויות נוספות המצטברות ל-2 מיליון שקל. באשר לאזולאי וליהודה, מבקשת הפרקליטות כי יפקידו כל אחד 200 אלף שקל ערבות בנקאית ועוד ערבויות (עצמית וצד ג') בגובה 400 אלף שקל בסך הכל. עוד מבקשת הפרקליטות להוציא נגד הארבעה צו עיכוב יציאה מהארץ.

 

נניקשווילי. צו עיכוב יציאה מהארץ נניקשווילי. צו עיכוב יציאה מהארץ

 

במהלך הדיון, טענה הפרקליטות כי באשר לנניקשווילי, מדובר במי שחלקו בכתב האישום הוא מרכזי ויכולותיו הכלכליות אינן מבוטלות. הפרקליטות טוענת כי משום שלנניקשווילי ולמוצפי עסקים רבים בחו"ל הרי ש"יכולת שעתוק חייהם היא קלה באופן יחסי, דבר המגביר את חשש ההימלטות".

 

באשר לאזולאי, טענה הפרקליטות כי אין לה "עוגן כלכלי או אישי בישראל" ומכאן ש"יכולת שעתוק חייה היא קלה באופן יחסי, דבר המגביר את חשש ההימלטות". במהלך הדיון ציינה עו"ד שור מהפרקליטות כי העובדה שאזולאי הינה רווקה מגבירה את החשש כי תימלט. טענה שנהדפה על ידי פרקליטתה, עו"ד יעל גרוסמן, שזעמה על הדברים. "אני מתביישת", אמרה. "זה נימוק שלא צריך כלל להישמע על ידי המדינה".

 

בתגובה לדרישות הפרקליטות, טענו באי כוחם של הנאשמים להתנהלות פגומה של המדינה.בא כוחו של נניקשווילי, עו"ד נתי שמחוני, טען כי מדובר באדם שיוצא ונכנס מהארץ כל הזמן ומעולם לא ניסה לברוח. לדבריו, גם בעת הגשת כתב האישום שהה נניקשווילי בחו"ל אך חזר לישראל מבלי שהפקיד כל ערבות. גרסה דומה סיפק גם עו"ד ששי גז, המייצג את מוצפי. "מה קרה למדינת ישראל", שאל בדיון, "שביום שישי בבוקר הלכה להוציא צו עיכוב יציאה על אדם שיום קודם לא חשבו שהוא מסוכן?".

 

בפרקליטות ניסו להדוף את הביקורת וציינו כי הגשת הבקשה התעכבה בשל סיבות טכניות ו"כל ניסיון לייחס לנו מניעים אחרים פשוט מצער". עוד ציינו כי מדבר בבקשה מידתית.

 

"יש למצוא את נקודת האיזון בין אותו החשש העולה מבקשת הפרקליטות לבין הצורך לאפשר לנאשמים להתנהל בחייהם באפן שלא יפגע בהם במידה העולה על הנדרש", כתב השופט שגיא בהחלטתו, "דברים אלה רלוונטיים גם לסוגיה הכספית אך גם לשאלת עיכוב היציאה מהארץ".

 

לפי החלטת בית המשפט, עם הגשת כתב האישום השתנו התנאים והדבר צריך לקבל ביטוי בערבויות. בשל כך קיבל השופט את עמדת הפרקליטות, אך הורה כי הערבויות יהיו נמוכות בהרבה מכפי שדרשו. כך, נניקשווילי יפקיד ערבויות שיסתכמו בסך הכל ב-2.5 מיליון שקל ויוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ. "כשירצה לצאת מן הארץ במהלך משפטו יוכל לעשות כן בכפוף להפקדת מזומן או ערבות בנקאית בסכום של 400 אלף שקל", הבהיר השופט. תנאים דומים הושתו על מוצפי.

 

באשר לאזולאי, קבע בית המשפט כי "מדובר במי שחלקה על פי כתב האישום מצומצם באופן יחסי ואין בנמצא חשש בעל עוצמה משמעותית להימלטות מאימת הדין" ועל כן ניתן להסתפק בערבות עצמית של 100 אלף שקל בלבד. דיון בעניינו של נאשם נוסף בפרשה, צ'רלי יהודה, המיוצג על ידי עוה"ד גיל דחוח וגלית רוטנברג, יתקיים במועד אחד.

 

בשבוע שעבר הגישה פרקליטות תל אביב (מיסוי וכלכלה) כתב אישום נגד השר וח"כ לשעבר בנימין בן אליעזר, אברהם נניקשווילי, שותפו העסקי ג'קי בן זקן, איש העסקים רוי מוצפי, הבנקאי לשעבר צ'רלי יהודה וראשת לשכתו ואשת אמונו של בן אליעזר, איילת אזולאי.

 

כתב האישום כולל חמש פרשיות שונות ומייחס למעורבים עבירות חמורות של שוחד, איסור הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס. במרכזו של כתב האישום הטענה כי בן אליעזר קיבל על פני שנים כספי שוחד ממוצפי ונניקשווילי בתמורה לקידום אינטרסים כלכליים שלהם.

 

יומיים לאחר שהוגש כתב האישום לבית המשפט המחוזי בתל אביב, פנתה הפרקליטות בבקשה דחופה לשופטת התורנית להטלת ערבויות. "בית המשפט מתבקש לצוות ל המשיבים", כך נכתב בבקשה, "ליתן ערבויות על מנת להבטיח את התייצבותם למשפטם, נוכח כתב האישום החמור שהוגש נגדם ונוכח החשש כי המשיבים יבקשו לחמוק מאימת הדין. נכון למועד הגשת הבקשה אין בידי המדינה ערבויות להבטחת התייצבותם למשפט ואין נגדם צו עיכוב יציאה מן הארץ".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x