$
משפט

חשד: הפעילו אתר ששידר תכנים של הכבלים והלוויין ללא היתר

במשטרה אומרים כי 6 חשודים הפרו באופן בוטה ומתמשך את חוק זכויות היוצרים ופקודת סימני המסחר וגרמו לפגיעה של ממש בחברות ובבעלי הזכויות בהן כולל אמנים ויוצרים

זוהר שחר לוי 13:4206.12.15

6 חשודים נעצרו הבוקר (א') ועוד כמה עוכבו לחקירה במסגרת חקירת משטרה שעוסקת בהפרת זכויות יוצרים תוך מרמה והלבנת הון בהיקף חובק עולם. במרכזה של הפרשה הפעלת אתר אינטרנט המשדר למנויים בחו"ל תמורת תשלום תכנים של חברות הכבלים והלוויין ללא היתר מבעלי הזכויות.

 

החקירה, המנוהלת על ידי אגף החקירות והמודיעין בלהב 433, החלה בעקבות תלונה של נציגי ארגון זיר"ה (זכויות יוצרים ברשת האינטרנט) המאגד גופי שידור, מפיקים ומפיצי תוכן בישראל ונוהלה בשיתוף פעולה עמם ועם חוקרי מס הכנסה תל אביב ברשות המסים, הרשות לאיסור הלבנת הון וגופי אכיפה בחו"ל.

 

במהלך החודשים האחרונים התנהלה החקירה באופן סמוי והבוקר הפכה גלויה עם מעצרם של 6 חשודים וחקירתם של כמה מעורבים נוספים. החשד במשטרה הוא כי המעורבים הקימו וניהלו אתר אינטרנט למנויים בחו"ל תמורת תשלום וסיפקו תכנים של חברות הכבלים, הלויין וגופי תוכן נוספים ללא היתר מבעלי הזכויות.

 

יחידת להב 433 יחידת להב 433 צילום: אבי מועלם

 

במשטרה אומרים כי החשודים הפרו באופן בוטה ומתמשך את חוק זכויות היוצרים ופקודת סימני המסחר וגרמו לפגיעה של ממש בחברות הכבלים ובבעלי הזכויות בה. יתרה מכך, כך נטען, הפרו המעורבים את הזכויות של היוצרים, האמנים ובעלי המקצוע בתחום היצירה שעומדים מאחורי התכנים וההפקות.

 

לפי החשד, המעורבים, תושבי הצפון, רכשו במרמה במרמה ותוך שימוש בזהויות שונות, חלקן בדויות, ממירים מחברות הכבלים והפעילו אתר אינטרנט באמצעותו שודרו התכנים לעשרות אלפי מנויים בחו"ל. זאת בתמורה לתשלום חודשי. הכספים שהתקבלו, כך לפי החשד, הוסתרו מהרשויות.

 

בפשיטת המשטרה הבוקר, פשטו שוטרי מחלק הקניין הרוחני על בתי החשודים ועל זכירות נוספות ששימשו לפי החשד לביצוע העבירות. בפשיטה נתפסו מסמכים ומוצגים, בהם עשרות ממירים ופריטי ציוד נלווה שעל פי החשד שימשו לביצוע העבירות וכן רכוש, נכסים וחשבונות לצורך בקשת חילוט.

 

לחשודים מיוחס חשד לביצוע עבירות על חוק זכויות יוצרים ופקודת סימני מסחר, קבלת דבר במרמה, זיוף, עבירות מס והלבנת הון. בהתאם להתפתחות החקירה יובאו במהלך היום מי מהחשודים לדיון בבקשה להאריך את מעצרם בבימ״ש השלום בראשל"צ.

 

דמי מנוי חודשיים של כ-30 דולר או 30 יורו

 

האתר שהופעל, אינו נגיש לישראל והוא הציע למנויים מגון רחב של ערוצי טלוויזיה ישראליים המשודרים בארץ, בין היתר על ידי ערוץ 2, הוט ויס, תמורת דמי מנוי חודשיים של כ-30 דולר או 30 יורו. בפועל, כך לפי התלונה שהוגשה למשטרה, האר שנחזה כתמים ולגיטימי, שאף פרסם את פעילותו ברבים, גנב את השידורים משרותי בעלי הזכויות והעבירם באמצעות מערכת שרתים למנויים.

 

לדברי עו"ד ערן פרזנטי, ממשרד מ.פירון ושות' המייצג את זיר"ה, מגישת התלונה, האתר אף הציע שרותי VOD שנסמכו על איסוף תכנים פיראטיים ברשת האינטרנט. האתר, כך לדבריו, פעל במתכונתו זו מספר שנים וגרף לכיסו הכנסות הנאמדות בעשרות מיליוני דולרים שנצברו בחשבונות בנקים שונים של מפעילי השירות המפר והכל מבלי לדווח לרשויות, מבלי לשלם מסים וכמובן מבלי לקבל את רשות בעלי התכנים המשודרים ולשלם להם.

 

לדברי פרזנטי, מהפן של הקניין הרוחני, נעברו כל העבירות המוכרות בחוק היוצרים והעונש הצפוי למי שיורשע בעבירות אלה יכול להגיע עד ל-5 שנות מאבר עבור כל עבירה מתחום הקניין הרוחני. לכך יש להוסיף את האישומים הכלכליים מתחום חוק איסור הלבנת הון ודיני המסים השונים, מה שעלול להוביל את החשודים "לבלות מאחורי סורג ובריח שנים רבות".

 

בא כוחה של זיר"ה הוסיף כי עד כה נמנעו בעלי הזכויות מהגשת תלונות למשטרה כנגד מפירי זכויות יוצרים, אך הפעם היקף הפעילות המפר שפגע באופן אנוש בפעילות של בעלות הזכויות בחו"ל הביא לכך שהארגון אסף ראיות רבות והגיש תלונה מסודרת שנתמכה בראיות מוצקות. "ארגון זיר"ה מתכוון לנקוט בהליכים אזרחיים כנגד המעורבים בפרשה", מבהיר עו"ד פרזנטי.

 

מארגון זיר"ה נמסר: "מדובר במקרה יוצא דופן בחומרתו, מבחינת היקפי גניבות התוכן והפרות זכויות הקניין הרוחני המעורבים בו. הפעילות הפיראטית הסבה נזקים כספיים משמעותיים ביותר לגופי שידור ומפיקים ישראליים תוך שהיא גוזלת את נכסיהם ודורסת את זכויותיהם של מאות יוצרים ושחקנים ישראליים. הפרשה שנחשפה ממחישה היטב את הקשר בין פיראטיות ברשת האינטרנט, לבין פשיעה מאורגנת תוך שהאפיק הפיראטיות מנוצל להלבנת הון ועבירות מס. הגיעה העת שאנשים יבינו שכאשר הם 'צורכים' קבצים של סדרה או סרט, הם לא רק פוגעים ביצירה מקומית וגונבים זכויות יוצרים, אלא גם הופכים לשותפים לפשע של הלבנת הון ואי תשלום מסים. המחוקקים שלנו צריכים להתעורר ולעשות הרבה יותר בשביל לקבוע עונשים חמורים יותר נגד אלו שהופכים את הגניבה לתעשייה פיראטית".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x