שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

"ידו הארוכה" של המנוח והשפעתה על הנותרים בחיים

לא ניתן להפריז בחשיבות עריכתה של צוואה טובה ומדויקת, אשר תורה מה ייעשה בעיזבונו של המצווה לאחר פטירתו. לעתים המצווה אפילו יוכל "לעצב" מחדש את חיי היורשים

עו"ד יורם שר 13:4122.11.15

חתימת אדם על צוואתו חוסכת מאהוביו הנותרים לאחר פטירתו טרחה רבה, עגמת נפש וכמובן מריבות וסכסוכים משפטיים. כאלה המלווים במתיחות רבה והוצאת כספים, אותם יכול היה המנוח למנוע, לו היה עורך צוואה בעודו בחיים.

 

אדם שניגש לערוך צוואה צריך לשאול את עצמו שאלה אחת יסודית: מה הוא רצונו האמיתי בנוגע למה שייעשה ברכושו? שאלה זו מגלמת את עיקר העניין בניסוחה של צוואה. אם לקוח ידע כיצד להבהיר מהו רצונו, ואפילו כזה הנמצא בנבכי ליבו. באמצעות ניסוח נכון ומדויק של צוואה, ניתן למלא אחר רצונו זה של המצווה, ואפילו יהיה יוצא מן הכלל או לא "שגרתי".

 

כלי רב עוצמה

 

צוואה היא כלי יעיל ורב עוצמה. היא מאפשרת למצווה לקבוע מה ייעשה ברכושו ובנכסיו לאחר צאתו מן העולם, דבר שישפיע על אורח חייהם של יורשיו במשך שנים רבות לאחר פטירתו.

 

לדוגמא אציג את מקרהו של אלון (שם בדוי), אשר ניהל אורח חיים מעט לא יציב, לטעמו של אביו.

 

חתימה על צוואה חתימה על צוואה צילום: שאטרסטוק

 

אביו המנוח של אלון היה מוטרד מאורח חייו של בנו והביע באוזני דאגה שלאחר פטירתו, אלון עלול לבזבז את כל כספו, ואף חלילה להרוס את בית העסק, שעל הקמתו ושגשוגו עמל במשך שנים ארוכות. זאת, כיוון שחשש כי אלון לא יקדיש את הזמן הנדרש לשגשוגו של העסק וניהולו התקין.

 

כך ביקש אביו של אלון לחייב את אלון לקיים אורח חיים שיהיה קשור בקשר הדוק עם עבודתו בבית העסק. בנוסף הוא ביקש לוודא שאלון ירכוש השכלה ניהולית טובה ואף רצה להבטיח שאלון לא יוכל לקבל את הכספים והנכסים שבעיזבונו, ללא הוכחת ניהול אורח החיים שביקש להקנות לבנו.

 

מנגנונים ש"ייאלצו" את היורש להשתנות

 

במסגרת הצוואה ניתן לקבוע "מנגנונים" לאופן שבו העיזבון יחולק ליורשים, ובכך להבטיח שגם לאחר פטירתו של המנוח, יורשו "ייאלץ" – אם כך ניתן להגדיר זאת – להתאים את עצמו לאותם תנאים שהוצבו בפניו.

 

נקודת המוצא בבסיס קיומם של מנגנונים אלה היא שהיורש ירצה לקבל את החלקים בעיזבון המיועדים לו, כמפורט בצוואה. למעשה, לא נותרת בידי היורש כל ברירה אלא למלא אחר התנאים או ההוראות הכלולות בצוואה, אם ברצונו לקבל את החלקים שציוו לזכותו.

 

המדובר במנגנונים של הצבת תנאים או תנאי סף כאלה או אחרים, לביצוע או להפסקה מביצוע, של מעשה או של התנהגות או של עיסוק או הפסקה מעיסוק כזה או אחר.

כמו כן, ניתן לקבוע מי יהיה היורש לאחר היורש הראשון שנקבע בצוואה, ואף להבטיח כי רק לאחר מילוי או קיום תנאי כזה או אחר תבוצע הצוואה, או תימשכנה העברות הרכוש או הכספים הכלולות בה.

 

"יורש במקום יורש"

 

מנגנון זה, כשמו כן הוא, במסגרתו מורה המצווה מי יהיה הזוכה בצוואתו במקרה של מצב בו הזוכה המפורט בצוואה ייצא מן העולם לפני המצווה. או במקרה שבו זוכה לא קיים הוראה שמורה לו המצווה.

 

דוגמא מובהקת לכך היא התניה בצוואה הקובעת מה יהיה מקום מגוריו של הזוכה בה, וקביעה כי אם לא יתגורר במקום זה למשך תקופה מסוימת, לא יקבל את החלקים בעיזבון.

כך למשל, ניתן לקבוע בצוואה כי הזוכה יוכל לקבל את כספי העיזבון המיועדים לו רק לאחר שסיים את לימודים מסוג מסוים, או לקבוע תנאי להיעדר נישואין עד גיל מסוים, או בקשר לזהות בן הזוג לנישואין.

 

זכייה "על תנאי מפסיק"

 

מנגנון נוסף הוא של זכייה בצוואה "על תנאי מפסיק". מנגנון זה מאפשר למצווה להורות לזוכה לבצע או למלא אחר תנאי כלשהו, כדי לקבל את החלק בעיזבון המוגדר בעבורו, ואף יכול להורות על הפסקת העברת הירושה, או הפסקת העברת כספים לזוכה זה, במקרה שאותו תנאי מפסיק מתמלא או מתקיים.

 

במותו הצליח לעשות מה שלא הצליח בחייו

 

אלון מעט הופתע בתחילה למקרא הוראותיה של הצוואה והתנאים שהציבה בפניו. אולם, לאחר שהוסברו לו המשמעויות וההשלכות של אי מילוי התנאים שהציב אביו המנוח, אלון הבין כי יש טעם וממש בהוראות הצוואה, ובתנאיה ביחס אליו.

 

לאחר זמן קצר נוסף, אלון למד כי מסלול החיים שהתווה לו אביו המנוח, יחד עם העברות הכספים שהועברו אליו מדי רבעון, כמו גם לימודיו וכניסתו לשגרת עבודה פעילה בבית העסק שהעביר לו אביו הוא המסלול הנכון עבורו.

 

עם הזמן הודה אלון כי אביו המנוח, שמעולם לא הצליח להכתיב לאלון כיצד לנהל את חייו, הצליח בסופו של דבר להורות לו מה יהיו אורחות חייו, אך זאת רק לאחר שיצא מן העולם ונפטר.

 

* עו"ד ונוטריון יורם שר עוסק בדיני משפחה, ירושות וצוואות

 

** הכותב לא ייצג בתיק

 

*** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

המאמר באדיבות אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x