$
רכב

בלעדי לכלכליסט

המדינה דורשת מפולקסווגן מידע על זיהום ברכבי בנזין

היבואנית התבקשה להעביר למשרד להגנת הסביבה את מספרי שלדות כלי הרכב העלולים להתגלות כמזהמים. היבואנית: "לא שווקו כלי רכב כאלה"

תומר הדר 07:1111.11.15

המשרד להגנת הסביבה פנה ביום ראשון אל צ'מפיון מוטורס, יבואנית פולקסווגן בישראל, בדרישה לקבל מידע על אודות כלי רכב מזהמים בעלי מנועי בנזין — כך נודע ל"כלכליסט". היבואנית התבקשה ליידע את המשרד על אודות מספרי השלדות של כלי רכב העלולים להיות מוכרזים בקרוב כבעלי שיעור זיהום גבוה מן השיעור שהוצהר עליו.

פולסווגן פולו פולסווגן פולו

 

פנייתו של המשרד להגנת הסביבה נובעת מהצהרתו של קונצרן פולקסווגן לפני שבוע. במסגרת חקירה פנימית שנערכה בחברה ונבעה ישירות מפרשת "דיזלגייט", התגלו כ־800 אלף מכוניות מדגמים שונים של הקונצרן שנרשמו בהן "אי־סדירויות בלתי מוסברות" הנוגעות לפליטת המזהמים שלהן.

 

 

 

שלא כמו בפרשת "דיזלגייט", הפעם חלק מ־800 אלף המכוניות החשודות כמזהמות הן מכוניות בעלות מנועי בנזין. מדובר במכוניות בעלות מנועים בנפח של 1.4 ליטרים, אשר מצוידים במנגנון המסוגל לנתק את פעילות המנוע בזמן נסיעה כדי לחסוך בדלק.

 

פרשת "דיזלגייט" התפוצצה בספטמבר, לאחר שהתגלה כי מכוניות פולקסווגן בעלות מנוע דיזל בנפח 1.4 ליטרים ו־2.0 ליטרים מזהמות. על פי הערכות נוסעות בכבישי העולם יותר מ־10 מיליון מכוניות דיזל חשודות.

 

על פי נתוני היבואנית, בישראל נוסעים כ־11,800 כלי רכב חשודים. לאחרונה ביקשה רשות המסים להעביר לידיה מספרי שלדות ונתונים על מכוניות הדיזל המזהמות, אך עדיין לא נעשתה התקדמות בנושא.

 

בשבוע שעבר הודיעה הסוכנות להגנת הסביבה בארצות הברית כי גילתה חריגות בכמות פליטת המזהמים גם במכוניות פולקסווגן המצוידות במנועי דיזל בנפח של 3.0 ליטרים. לאחר מכן דווח כי גם בכלי רכב ששווקו באירופה הותקנו מערכות דומות.

 

מצ'מפיון מוטורס נמסר בתגובה: "נכון למועד זה, ובהתאם למידע עדכני שקיבלנו מהיצרן, כלל לא שווקו או משווקים בישראל רכבי בנזין שבהם פליטת הפחמן הדו־חמצני אינה תואמת את הצהרת היצרן. פנינו ליצרן על מנת לחזור ולוודא את הסוגיה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x