$
משפט

מה עדיף - אזרחות ספרדית או אזרחות פורטוגלית?

שתי המדינות החברות באיחוד האירופי העבירו חוקים חדשים המאפשרים ליהודים ממוצא ספרדי לקבל אזרחות

עו"ד אתי אלמגור 15:0920.05.17

בחודשים האחרונים העבירו ספרד ופורטוגל חוקים חדשים שנכנסו לתוקף, המאפשרים ליהודים ממוצא ספרדי לקבל אזרחות.

 

יהודי ספרד גורשו ממולדתם בעקבות צו גירוש משנת 1492 בימי האינקוויזיציה הנוראיים. כשני שליש מיהודי ספרד נמלטו לפורטוגל וכעבור שנים הוטלו גזירות גם על יהודי פורטוגל, שברחו למדינות רבות ברחבי העולם.

 

בימינו, ליהודים צאצאי המגורשים קיימת האפשרות לבחור בין אזרחות ספרדית לאזרחות פורטוגלית, כאשר שניהם מקנים אזרחות ודרכון אירופאי.

 

חוף אלגרב בפורטוגל חוף אלגרב בפורטוגל צילום: שאטרסטוק

 

איזה מסלול יותר ידידותי?

החוק הספרדי מקשה מאוד על מבקש האזרחות ודורש מעבר שתי בחינות: ידיעת השפה הספרדית וידע על תרבות ואקטואליה, וכן הגעה לפגישה עם נוטריון ספרדי בספרד, לו ניתנה הסמכות להחליט אם לאשר את הבקשה.

 

פורטוגל, לעומת זאת, מאוד מקלה על צאצאי המגורשים ולא דורשת לעבור מבחנים, לדעת שפה או אפילו להגיע לפורטוגל. פורטוגל מקנה לקהילה היהודית המקומית את הזכות להחליט האם מבקש אזרחות הוא יהודי ממוצא ספרדי. מאחר שחברי הוועדה בקהילות יודעים עברית ואנגלית, אין צורך בתרגום ואישור נוטריוני של כל המסמכים להוכחת יהדותו ומוצאו הספרדי של המבקש, ולפיכך הרי שהמסלול הפורטוגלי ידידותי יותר עבור מבקש אזרחות אירופאית.

 

כיצד מקבלים אזרחות פורטוגלית?

באפריל 2015 נכנס בפורטוגל החוק לפיו יהודים ממוצא ספרדי יוכלו לקבל אזרחות פורטוגלית על פי קריטריונים מקלים. החוק שאושר קובע כי תחילה יש לפנות לוועדה בקהילה היהודית בפורטוגל, ולהוכיח את יהדותו של המבקש והיותו ממוצא ספרדי.

 

במידה שהוועדה האחראית לכך בקהילה היהודית בפורטוגל מגיעה למסקנה שאכן הוכחה יהדותו של המבקש והיותו ממוצא ספרדי, היא תנפיק למבקש אישור המקובל על הרשויות בפורטוגל. אישור זה יוגש ביחד עם מסמכים נוספים לרשויות הפורטוגליות לקבלת אזרחות פורטוגלית המובילה לדרכון האירופאי הנכסף.

 

הגשת בקשה לאזרחות:

בקשת אזרחות מתוקף החוק המאפשר ליהודים ממוצא ספרדי לקבל אזרחות היא פרסונלית. כל מבקש צריך להגיש בקשה עבור עצמו ואין צורך שההורים או הסבים יגישו בקשה לפניו. כמו כן, על המבקש בקשה להיות בגיר, כלומר מעל גיל 18.

 

לעומת זאת, במקרה של קטינים, במסלול הספרדי ניתן להגיש בקשה לאזרחות ספרדית. החוק הספרדי מתיר לקטינים להגיש בקשה לאזרחות, והם אף לא צריכים לעבור מבחנים הנדרשים ממבקשי אזרחות בגירים.

 

לפיכך, לטעמי, בגירים המעוניינים באזרחות אירופאית מתוקף היותם יהודים ממוצא ספרדי עדיף להגיש את הבקשה במסלול הפורטוגלי, ואילו הקטינים יכולים להגיש בקשה במסלול הספרדי.

 

האם דרכון פורטוגלי הוא דרכון אירופאי?

כל אדם שמקבל אזרחות פורטוגלית יכול להגיש בקשה לדרכון פורטוגלי, בתהליך שאורך 2-4 שבועות.

 

דרכון פורטוגלי הוא דרכון אירופאי עם כל היתרונות: תנועה חופשית ועבודה בכל מדינות האיחוד האירופי, לימודים חינם או בהנחה משמעותית בהתאם לנהוג באותה מדינה, תנאים סוציאליים, אפשרות כניסה לארה"ב ללא הצורך באשרת תייר וכניסה למדינות רבות שלא ניתן להיכנס אליהן עם דרכון ישראלי, הנחה במיסוי על נכסים באירופה ועוד.

 

ככל שמבקש אזרחות מקדים להגיש בקשה לאזרחות, כך יקוצר זמנו בתורים המתארכים עם הזמן בקהילה היהודית וברשויות.

 

עו"ד אתי אלמגור עוסקת בייצוג ולוויי בהליכי אזרחות בפורטוגל ובספרד. מיניסייט

 

כל המוצג במאמר זה הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות יעוץ ו/או חוות דעת משפטית כלשהי. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x