שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הנשיא לשעבר יצחק נבון נפטר בגיל 94

נבון, הנשיא החמישי, כיהן בשנים 1983-1978 והיה גם ח"כ ושר חינוך. בתקופת נשיאותו פעל לצמצום הפערים הבין עדתיים, ובהמשך קרא להידברות עם הפלסטינים, תמך ברבין ואיים להתפטר אם לא תוקם ועדת חקירה לטבח סברה ושתילה. הוא גם כתב יצירה מפוארת: "בוסתן ספרדי"

ynet 12:3907.11.15
יצחק נבון, מי שהיה הנשיא החמישי של מדינת ישראל, הלך אמש (ו') לעולמו, והוא בן 94.

 

נבון נולד בירושלים. הוא היה בעל השכלה בספרות, בחינוך ובתרבות האיסלאם. הוא עסק בהוראה ועמד בשנות ה-40 בראש המחלקה הערבית של ה"הגנה" בירושלים. הוא גם שימש מזכירו האישי של שר החוץ הראשון, משה שרת, בשנים 1952-1950. הוא גם כיהן כמזכירו המדיני של ראש הממשלה דוד בן-גוריון במשך 11 שנה, ונעשה לאחד מעוזריו הקרובים ביותר.

 

 

 צילום: מיקי אלון

 

נבון הוא היה חבר הכנסת השישית, התשיעית, ה-11 וה-12, תחילה כנציג רפ"י ואחר כך, משהוקמה מפלגת העבודה, היה לאחד מנציגיה הבולטים. בכנסת השביעית היה יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ובמקביל תפקד כיו"ר הוועד הפועל הציוני בשנים 1977-1972. לאחר מלחמת ששת הימים הזדהה כבעל דעות "יוניות" וקרא להידברות עם הפלסטינים ולא עם חוסיין מלך ירדן.

 

שמו הוזכר לראשונה בתור מועמד לנשיאות ב-1973. בהצבעה במרכז המפלגה הוא הפסיד לאפרים קציר אך ב-1978 נבחר לתפקיד, למרות היותו באופוזיציה, וזכה לפופולריות רבה בקרב כל שכבות האוכלוסייה.

 

במהלך כהונתו כנשיא המדינה הירבה יצחק נבון לטייל בארץ, קרא להעלאת רמת החינוך ולצמצום הפערים הבין-עדתיים. ב-1980 יצא לביקור ממלכתי במצרים ונאם בערבית מול הפרלמנט שם. ב-1982 איים להתפטר אם לא תוקם ועדת חקירה בעקבות אירועי סברה ושתילה.

 

"אמשיך לאכול פלאפל בקיוסק"

לקראת סיום כהונתו הועלתה אפשרות שיתמודד על ראשות מפלגתו כדי להיות מועמד המפלגה לתפקיד ראש הממשלה. לאחר תקופת צינון חזר לזירה הפוליטית, אך ויתר על התמודדות על ההנהגה מול שמעון פרס. בממשלת האחדות הלאומית שהוקמה ב-1984 נבחר לתפקיד סגן ראש הממשלה ושר החינוך והתרבות. בשנות ה-90 הצטרף לתומכים ביצחק רבין, אך בבחירות הבאות הופיע במקומות לא ריאליים ובכך תמה פעילותו הפוליטית. בבחירות לכנסת ה-20, שנערכו מוקדם יותר השנה, הוצב נבון במקום ה-120 והאחרון ברשימת "המחנה הציוני" - השמור למכובדים.

 

את אשתו אופירה ז"ל, שהלכה לעולמה ב-1993 לאחר שנאבקה במחלת הסרטן, פגש נבון בבית-קפה "ורד" בתל-אביב, כשבאה לחופשת מולדת מלימודיה בארצות-הברית. העובדה שהיה מבוגר ממנה ב-15 שנים לא הפריעה לה לפסוק במכתב לחברתה: "אני חושבת שפגשתי את הגבר של חיי". מאז שנישאו ניסתה הרעייה שוב ושוב להרות - אך בלא הצלחה. לבסוף אימצו בני-הזוג את נעמה, אותה לימים ליוותה האם, כאשר זו החליטה לפתוח את התיק ולהתחקות אחר הוריה הביולוגיים. שלושה חודשים לאחר האימוץ הרתה אופירה, וארז נולד.

 

 

נבון חיבר כמה ספרים ואף מחזה מצליח, "בוסתן ספרדי", המתאר את הווי העדה הספרדית בתחילת המאה ה-20. גם על היצירה "הרומנסרו הספרדי", מופע שירי קודש וחול, הוא חתום. הוא נהג לחקור את תולדות האינקוויזיציה, ולשם כך בילה ימים ארוכים בארכיונים של כנסיות בספרד ובדרום-אמריקה. מכריו מספרים שהיה "פתוח לכל רעיון ומוכן לכל ניסיון, ו'שרוף' על העדות בירושלים". במיוחד אהב ילדים והתחבב עליהם. לא אחת כונה בפיהם "הקוסם", בשל הלהטוטים שהיה מציג בפניהם.

 

"אני צבר שגדל בארץ", סיפר פעם נבון על עצמו. "במידה שנתקלתי בבעיות ציוניות היה זה מתוך צורכי המדינה. שנים רבות עשיתי במחיצתו של בן-גוריון. זאת אסכולה מאוד ברורה, התובעת להגדיר מושגים ולהבהיר עניינים גם אם זה תהליך אכזרי. אשר לי אישית, לא אשנה את מנהגיי כמלוא הנימה. גם כיו"ר הוועד הפועל הציוני אמשיך לאכול פלאפל בקיוסק, לטייל בשוק מחנה יהודה, לבקר בתיאטרון ובהצגה טובה ולשבת במחיצת ידידים - הכול כרגיל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x