שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

מה יש להסתיר? תנובה מבקשת לעכב העברת נתונים על רווחיות בתביעה ייצוגית

ביהמ"ש הורה לחברה להעביר נתונים על עלויות ייצור, הכנסות ומכירות של גבינה לבנה 5% ושמנת מתוקה. בתביעה על סך חצי מיליארד שקל נטען שתנובה גבתה מחיר מופרז על המוצרים; תנובה: נערער לעליון, ייגרם לחברה נזק בלתי הפיך אם ההחלטה לא תעוכב

תומר גנון 19:3904.11.15

חברת תנובה פנתה היום (ד') לבית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה לעכב את החלטתו לפיה עליה להעבירלתובע ייצוגי נתונים שונים על עלויות ייצור, הכנסות ומכירות של גבינה לבנה 5% ושמנת מתוקה 32% ו-38%. לטענת החברה, היא מתכוונת לערר לבית המשפט העליון על ההחלטה, ואם היא לא תעוכב יגרם לה "נזק בלתי הפיך".

 

את ההחלטה להעברת הנתונים נתנה השופטת תמר בזק-רפפורט, במסגרת תביעה על סך חצי מיליארד שקל שהגיש נגד תנובה החשב הכללי לשעבר, ירון זליכה, באמצעות עו"ד רנן גרשט ואופיר נאור. לטענת זליכה הנתונים יסיעו לו לגבש תשתית עובדתית להוכחת טענותיו שתנובה גבתה מחירים מופרזים מצרכנים.

 

משרדי תנובה משרדי תנובה צילום: צביקה טישלר

 

את התביעה שבה נטען להפרה לכאורה של דיני ההגבלים העסקים על ידי תנובה, הגיש זליכה ב-2014. התביעה עוסקת באחד הנושאים החמים בתחום ההגבלים בשנים האחרונות – גביית מחיר לא הוגן מצרכנים על ידי מונופולים. זאת לאחר שהממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, דיוויד גילה, פרסם גילוי דעת לפיו על מונופול שיגבה מחיר מופרז יוטלו קנסות שיוכלו להגיע לכ-24. מיליון שקל. מחיר מופרז, לפי גילוי הדעת, הוא פער של מעל 20% בין עלות היצור למחיר המכירה לקמעונאי.

 

גם אם ימסרו הנתונים בסופו של דבר לזליכה, בשלב זה הציבור לא יוכל להיחשף אליהם. הם יועברו לעיני התובע בלבד שמחויב לסודיות, ועל כן לא צפויים להיחשף במסגרת ההליך המשפטי. הדרך שבה הדבר כן יתאפשר, היא שבית המשפט יחליט שפרסום הנתונים אינו מהווה פגיעה בסודות מסחריים של תנובה, ויתיר את פרסומם במסגרת הדיונים או בפסק הדין שינתן. כאמור, תנובה גם מנסה למנוע את העברת הנתונים לזליכה בערעור שתגיש לעליון.

 

נציין כי לאחרונה החליטה המדינה לסייע במימון התביעה של זליכה, העומדת על סך של חצי מיליארד שקל. הקרן למימון תובענות ייצוגיות שבמשרד המשפטים בראשותו של ד"ר עלי בוקשפן כתבה בהחלטתה כי "הקרן רואה חשיבות ציבורית וחברתית בתביעה מסוג זה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x