$
משפט

המדינה תסייע במימון תביעה ייצוגית נגד תנובה על גביית מחירים מופרזים

מדובר בתביעה ייצוגית על סך חצי מיליארד שקל, שהוגשה בגין ניצול לכאורה של כוחה כמונופול לגביית מחיר מופרז מצרכנים בגבינה לבנה 5% ובשמנת מתוקה

זוהר שחר לוי 20:4827.10.15

המדינה תסייע במימון תביעה ייצוגית על סך חצי מיליארד שקלים נגד תנובה בגין ניצול לכאורה של כוחה כמונופול לגבית מחיר מופרז מצרכנים בגבינה לבנה 5% ובשמנת מתוקה. כך החליטה לאחרונה הקרן למימון תובענות ייצוגיות שבמשרד המשפטים בראשותו של ד"ר עלי בוקשפן. "הקרן רואה חשיבות ציבורית וחברתית בתביעה מסוג זה", נכתב בהחלטתה.

 

את התביעה שבה נטען להפרה לכאורה של דיני ההגבלים העסקים על ידי תנובה, הגיש החשב הכללי במשרד האוצר לשעבר, ירון זליכה, באמצעות עורכי הדין רנן גרשט ואופיר נאור.

 

מנכ"ל תנובה אריק שור מנכ"ל תנובה אריק שור צילום: עמית שעל

 

התביעה, שהוגשה לבית מחוזי בירושלים בפברואר 2014, עוסקת באחד הנושאים החמים בתחום ההגבלים בשנים האחרונות - גביית מחיר לא הוגן מצרכנים על ידי מונופולים. זאת לאחר שהממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, דיוויד גילה, פרסם גילוי דעת לפיו על מונופול שיגבה מחיר מופרז יוטלו קנסות שיוכלו להגיע לכ-24. מיליון שקלים. מחיר מופרז, לפי גילוי הדעת, הוא פער של מעל 20% בין עלות היצור למחיר המכירה לקמעונאי. הודעת המדינה מגיעה בסמוך לכנס הפרישה לגילה שיתקיים מחר (ד') באוניברסיטת תל אביב ויעסוק, בין השאר, בשאלת המחיר המופרז.

 

חשיבות ציבורית גבוהה

 

תחילה התמקדה התביעה במחירי הגבינה הלבנה 5% ובמחירי השמנת המתוקה 38%, כשחוות דעת כלכלית שצירף הכלכלן חנן שרון לתביעה, העמידה את הנזקים שנגרמו לצרכנים ב-498 מיליון שקל. בהמשך הוגשה ייצוגית נוספת וממשיכה שהתמקדה בטענות דומות על מחירי השמנת המתוקה 32%.

 

כאמור, הקרן למימון תובנות ייצוגיות החליטה שהיא תישא, באופן חלקי, בהוצאות התביעה, וכן בחוות הדעת שהוגשה במסגרת התיק בשל החשיבות הציבורית שמצאה בה. גובה הסיוע מהמדינה להליך זה צפוי להסתכם בכמה עשרות אלפי שקלים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x