$
בארץ

בג"ץ: לשרי הממשלה זכות להפעיל שיקול דעת בנושאי תקשורת

השופטים המליצו לח"כ אראל מרגלית למשוך את העתירה נגד הסעיף האוסר על חברי הקואליציה להתנגד ליוזמות של רה"מ בתחום התקשורת. אולם הבהירו כי אין לו כוח רב יותר ממשמעת סיעתית רגילה

אופיר דור 18:2121.10.15

שופטי בג"ץ הבהירו היום (ד') כי ל"סעיף התקשורת" בהסכמים הקואליציוניים שחתם הליכוד עם מפלגות הקואליציה האחרות אין למעשה תוקף משפטי.

 

על פי הסעיף שצורף להסכמים הקואליציוניים שעמדו בבסיס הקמת הממשלה, מחויבים חברי הקואליציה לתמוך ביוזמות שמוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו, בתפקידו כשר התקשורת, ונאסר עליהם לתמוך בהצעות חוק אחרות בתחום התקשורת בלא אישור שר התקשורת.

 

צבי זילברטל, שופט בית המשפט העליון צבי זילברטל, שופט בית המשפט העליון צילום: תלם יהב

 

שופטי בג"ץ - אמנון רובינשטיין, מני מזוז וצבי זילברטל - דנו היום (ד') בעתירה שהגיש ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני) נגד הממשלה בטענה כי סעיף התקשורת אינו חוקי כיוון שהוא שולל מחברי הממשלה את הזכות להפעיל שיקול דעת בנושאי תקשורת. בעתירה שהוגשה על ידי עוה"ד אלעד מן ויובל יועז נטען כי סעיף התקשורת הופך את נתניהו למלך או קיסר ואת יתר השותפים בקואליציה לנתינים שמחויבים לתמוך בכל יוזמותיו.

 

השופט מזוז אמר בדיון כי הסעיף אינו מעניק היתר לאף שר לפעול בניגוד לשיקול דעתו הבלעדי. בהמלצת שופטי בג"ץ משך מרגלית את העתירה לאחר שהשופטים הודיעו כי יציינו בהחלטתם שהסעיף אינו בעל כוח גדול יותר ממשמעת סיעתית רגילה המחייבת את חברי הקואליציה באופן קבוע לתמוך בהחלטות ממשלה. השופטים ציינו גם כי אין עילה להתערבות כל עוד לא הוכח ששרי הממשלה נאלצו לפעול בניגוד למצפונם בפועל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x