$
משפט

כתב אישום נגד הרב הראשי לשעבר יונה מצגר: קיבל שוחד במיליוני שקלים

מצגר מואשם בעבירות חמורות של שוחד, הלבנת הון וקבלת דבר במרמה. לפי האישום, סכומי השוחד שנטל לכאורה הרב מסתכמים בכ-8 מיליון שקל ומתוכם הוא נטל לכיסו כ-5 מיליון שקל. המגעים להסדר טיעון בינו לבין הפרקליטות הסתיימו ללא הסכמות

זוהר שחר לוי 14:4213.10.15

כתב אישום הוגש היום (ג') לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד הרב הראשי לשעבר יונה מצגר המייחס לו עבירות חמורות של שוחד, הלבנת הון וקבלת דבר במרמה. כתב האישום הוגש לאחר שמגעים להסדר טיעון בינו לבין הפרקליטות הסתיימו ללא הסכמות.

 

מצגר נעצר בנובמבר 2013 במסגרת חקירה משותפת של להב 433 ושל רשות המסים ובליווי פרקליטות מחוז ירושלים. לפי החשד במשטרה, מצגר ביצע עבירות שוחד שעה ששימש כרב הראשי לישראל.

 

לכתב האישום המלא לחצו כאן

 

במהלך חקירת המשטרה נחקרו עשרות מעורבים, ונתפסו חומרים רבים הקשורים לפרשה, ורכוש שאת חלקו תבקש המדינה לחלט. במקביל נחתם הסכם עד מדינה עם מי ששימש כנהגו של הרב, חיים אייזנשטט, שנחשד כי סייע לו בקבלת כספי השוחד.

 

בכתב האישום, שהוגש באמצעות עורכי הדין דניאל ויטמן, אילה גלברד-יעקב ושני טביב מפרקליטות מחוז ירושלים (פלילי), נטען כי הרב מצגר ביצע לכאורה במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל, עבירות רבות ובהן קבלת שוחד, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מס, "תוך שהוא פועל במסגרת תפקידו ומנצל את מעמדו הרם".

 

לפי האישום, סכומי השוחד שנטל לכאורה הרב מסתכמים בכ-8 מיליון שקל ומתוכם הוא נטל לכיסו כ-5 מיליון שקל. במרבית המקרים שימש אייזנשטט, נהגו האישי של הרב מצגר, כשליחו לקבלת כספי העבירות.

 

"קיבל לכיסו טובות הנאה מבעלי ממון תושבי חוץ שביקשו להתגייר"

 

כתב האישום כולל חמש פרשות שונות. האישום הראשון עוסק ב"פרשת הגיורים", במסגרתו נאשם הרב מצגר כי קיבל לכיסו טובות הנאה מבעלי ממון תושבי חוץ אשר ביקשו להתגייר ומכאלה שביקשו לערוך בירורי יהדות. במסגרת קשר שנוצר בין הרב מצגר ונהגו לבין הרב גבריאל כהן, ששימש כרב וכאב בית דין בלוס אנג'לס, סוכם כי במקרים מסוימים יפנה הרב מצגר לרב כהן תושבי חוץ המתעניינים בהליכי גיור ובירור יהדות. בהתאם לסיכום, בעד כל הפנייה כזו של הרב מצגר, הוא קיבל לכאורה סכום כסף בשיעור מחצית מן הסכום שקיבל כהן מאותם תושבי חוץ.

 

מחצית מסכומי הכסף שקיבל כהן העביר כשוחד למצגר ולנהגו באמצעות צ'יינג' בבני ברק. כך למשל, באחד המקרים במהלך שנת 2011 פנה לרב מצגר איש עסקים שעלה מרוסיה לישראל וביקש ממנו עזרה. הרב מצגר הפנה אותו לרב כהן, על מנת שיגייר את בנו ובתו. לאחר גיורם, קיבל הרב כהן סכום כולל של 360 אלף דולר, ואת מחציתו העביר לרב מצגר.

 

האישום השני עוסק בפרשת "אשכול העמותות", ובו נאשם הרב מצגר כי פעל תוך ניצול מעמדו ותפקידו כרב הראשי לישראל יחד עם נהגו אייזנשטט, לגיוס תורמים לעמותות. על פי החשד, סוכם כי בתמורה לפעולותיהם של מצגר ואייזנשטט, יתנו בעלי התפקידים בעמותות לרב מצגר עשרות אחוזים מן התרומות שיתקבלו בעמותות. זאת, כמובן, תוך הונאת התורמים שלא ידעו שחלק נכבד מכספי תרומתם יועבר לכיסיהם הפרטיים של מצגר ונהגו אייזנשטט, כאשר האחרון מקבל כ-40%-30% מהסכום שקיבל מצגר. כך למשל, תרומה בסך 105 אלף שקל ניתנה ע"י איש העסקים ליאוניד נבזלין לעמותת "בית התבשיל", הדואגת למזון לנזקקים, וזאת בעקבות פנייתו של מצגר אליו. לאחר קבלת התרומה, העביר מנכ"ל העמותה למצגר כ-30% מהתרומה (כ-31,500 שקל), מבלי ליידע את התורם.

  

מימין: הרב יונה מצגר וסנגורו עו"ד דוד ליבאי מימין: הרב יונה מצגר וסנגורו עו"ד דוד ליבאי צילום: שאול גולן

 

האישום השלישי עוסק בקבלת טובות הנאה שיטתית ע"י הרב מצגר במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל. לפי כתב האישום, בין השנים 2013-2003, קיבל לכאורה הרב מצגר לכיסו הפרטי טובות הנאה בסכומי כסף משמעותיים מאנשים פרטיים בעד פעולות הקשורות בתפקידו כרב הראשי. טובות הנאה אלה התקבלו במספר רב של הזדמנויות, בתמורה למעשים אשר יש להם זיקה לתפקידו של מצגר כרב הראשי, הן במסגרת אירועים פרטיים והן כתמורה לכך שהשתתף באירועים שערכו אותם נותני טובות ההנאה. כך למשל, ביולי 2010 התקיימה חתונת בנו של הרב מצגר. בשיחה שהתקיימה לפני החתונה בין חיים איזנשטט לבין שניים מהמוזמנים, סוכם כי השניים יתנו לרב מצגר טובת הנאה בשווי רב שתועבר כ"מתנה" לכבוד החתונה. בהתאם לכך הועבר תשלום בסך 500 אלף דולר. הסכום הועבר ישירות לרב מצגר בעשרה תשלומים במזומן.

 

אישום רביעי נוגע לישיבת "אש התורה", בו נאשם מצגר בגניבה בידי מורשה. הרב מצגר נאשם כי גייס יחד עם נהגו אייזנשטט תרומות לישיבה שפעלה בבית הכנסת "תפארת צבי" בת"א בו מכהן מצגר כרב הקהילה. אחת התרומות בסך 28 אלף דולר ניתנה לידי אייזנשטט, אשר העבירה לרב מצגר, והיא חולקה בין שניהם, מבלי שהועברה כתרומה לישיבה.

 

באישום החמישי נאשם הרב מצגר בכך, שבשנת 2009 ערך טקס בו הוכתר מקורבו של יהודי עשיר ממוסקבה לרב העדה הקווקזית בארץ. בתמורה לטקס רב רושם שקיים, קיבל לכאורה הרב מצגר 70 אלף דולר.

 

אישומים נוספים בכתב האישום מייחסים למצגר עבירות מס ובירות לפי חוק איסור הלבנת הון. לפי הפרקליטות, במהלך כהונתו כרב הראשי, לא העביר מצגר נתונים אודות הכנסותיו מכספי השוחד וכן דאג להסוות את ההכנסות.

 

כתב האישום מייחס למצגר גם הדחה בחקירה. מכתב האישום עולה כי ביקש מנהגו אייזנשטט להציג גרסה שקרית בחקירתו והפציר בו "לשמור עליו" ולהגן עליו בחקירה המשטרתית.

 

סנגוריו של מצגר, פרופ' דוד ליבאי ועו"ד אלעד רט: "קיבלנו היום בצער את החלטת הפרקליטות להגיש כתב אישום נגד הרב מצגר. הרב מכחיש בתוקף את האישומים המיוחסים לו ודוחה את גרסתו של עד המדינה. לדברי הרב, הוא לא קיבל שוחד, לא באמצעות עד המדינה ולא באמצעות אחרים, והוא נחוש בכוונתו להילחם על חפותו. כפי שנהגנו בעבר - גם הפעם אין בכוונתנו לנהל את הגנת הרב בכלי התקשורת, ואת התייחסותנו המפורטת לטענות שבכתב האישום נמסור לבית המשפט לאחר שנקבל לעיוננו את מלוא חומרי החקירה". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x