משפט

בלעדי לכלכליסט

הרשויות בשוויץ: לעקל 20 מיליון שקל לאיש עסקים ישראלי שעקץ משקיעים

לטענת מחלקת פשיטת הרגל בז'נבה איש העסקים מנחם הרווה סמדז'ה המתגורר כיום בקיסריה נמלט לפני כמה שנים מהמדינה בעקבות הליכים משפטיים שנפתחו נגדו; ביהמ"ש המחוזי בחיפה הוציא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ

תומר גנון 17:0008.10.15
הרשויות בשוויץ דורשות לעקל 20 מיליון שקלים לאיש העסקים הישראלי-צרפתי מנחם (הרווה) סמדז'ה, שלטענתן נמלט מהמדינה ומתגורר כיום בקיסריה. לטענת מחלקת פשיטות הרגל בז'נבה, סמדז'ה העוסק בפיננסים עזב את שוויץ בעקבות הליכים משפטיים שנפתחו נגדו. זאת משום שלא השיב לשני משקיעים סכום של 5 מיליון יורו כפי שהתחייב.

 

בעקבות תלונה שהגישו המשקיעים למשטרת ז'נבה, נחקר סמדז'ה בשוויץ ב-2009 בחשד לעבירות תרמית והפרת אמונים. סמדז'ה טען בחקירתו שעזב לצרפת בסוף 2008, ולא השיב את הכספים משום שהשתמש בהם לפצות משקיעים סיניים שניזוקו. בראשית 2010 סגר התובע הכללי של ז'נבה את התיק נגדו, זאת לדבריו בין היתר בשל העדר סמכות משפטית פלילית הנובעת מכך שאף אחת מהחברות שהיו מעורבות בפרשה לא הייתה רשומה בז'נבה.

 

אחד המשקיעים, מתווך נדל"ן מניו יורק בשם רייס מאהיר, פתח בהליכים אזרחיים נגד סמדז'ה בשוויץ. לאחר שבית משפט השלום בז'נבה קיבל את תביעתו, דחה גם בית המשפט העליון בז'נבה בסוף 2010 ערעור שהגיש סמדז'ה. נקבע שהוא הפר את ההתחייבות כלפי המשקיע, ולא השיב לו את כספו. בעקבות פסק הדין הוציאה בית המשפט צו פשיטת רגל נגדו.

 

ביתו של מנחם סמדז'ה בקיסריה ביתו של מנחם סמדז'ה בקיסריה צילום: אלעד גרשגורן

 

"נמלט לישראל בכוונה להתחמק מתשלום חובותיו"

 

המשקיע האמריקאי ומחלקת פשיטות הרגל בז'נבה ניסו לאתר את סמדז'ה במשך תקופה ארוכה ללא הצלחה. לפני כארבעה חודשים, אותרה במרשם האוכלוסין של משרד הפנים כתובתו ברחוב ספיר 27 בקיסריה, וילה שאותה הוא שוכר. בערב יום כיפור פנו עורכי הדין הישראלים של הרשות השוויצרית, גד טיכו וחיים בקשי ממשרד כספי ושות', לבית המשפט המחוזי בחיפה. הם הגישו בקשה דחופה להוציא נגד סמדז'ה צו עיכוב יציאה מהארץ. כן דרשו צו עיקול זמני על חשבונות הבנק שלו, כדי למנוע הברחת כספים ונכסים לחו"ל. בית המשפט נעתר לבקשות, וקבע דיון לשבוע הבא.

 

"בקשה זו נשענת על פסק דין סופי שניתן על ידי הערכאה המשפטית המוסמכת בשוויץ נגד סמדז'ה שנמלט משוויץ, לאחר שצבר חובות בסך 20 מיליון שקלים (חמישה מיליון יורו), וזאת מבלי שהסדיר את חובותיו ומבלי שעדכן מהו מקום מושבו החדש", כתבו לבית המשפט טיכו ובקשי המבקשים להתמנות ככונסי נכסים. "בעקבות ההליכים שהתקיימו בז'נבה-שוויץ, ולאחר שסמדז'ה הציג את גרסתו לאירועים ושטח את טענותיו בפני בית המשפט בשוויץ, ניתן נגדו פסק דין מקיף, בו ניתן צו פשיטת רגל. עד ליום הגשת בקשה זו, נמנע סמדז'ה מלקיים את פסק הדין ואף נמלט לישראל בכוונה להתחמק מתשלום חובותיו".

 

עו"ד גד טיכו המייצג את הרשויות בשוויץ עו"ד גד טיכו המייצג את הרשויות בשוויץ

 

פסק דין בשוויץ: הבטיח החזר של פי 5 על ההשקעה

 

מפסקי הדין שצורפו לבקשה עולה כי מאהיר וסמדז'ה הכירו במהלך טיסה בין פריז לישראל בשנת 2008. לאחר מכן הם נפגשו שוב בתיווכו של חבר משותף, עו"ד בשם פרנסיס כהן, כדי להיכנס לפרויקט משותף. סמדז'ה שכנע את מאהיר לרכוש 170 מניות של חברה בשםSEVEN KNIGHT MEDICAL CARE S.A הרשומה בלוקסמבורג, אשר מהוות 10% מהון החברה, וזאת במחיר של 5 מיליון אירו (20 מיליון שקל).

 

סמדז'ה הבטיח למאהיר כי יהיה ניתן למכור את המניות עד סוף שנת 2008 במחיר של 27 מיליון יורו – פי חמישה. עוד התחייב סמדז'ה כי במידה והמכירה לא תתאפשר עד סוף 2008, הוא ירכוש בחזרה את כל המניות וישיב למאהיר את סכום השקעתו בתוספת קנס של 10%. ההבטחה עוגנה בהסכם כתוב וחתום על ידי שני הצדדים.

 

מאהיר גייס משקיע נוסף, והעביר את הכספים לסמדז'ה. אלא שעל פי פסקי הדין מניות החברה לא נמכרו עד סוף שנת 2008, ולמעשה לא נמכרו עד שהסתיימו ההליכים המשפטיים בשוויץ. במקביל, סמדז'ה לא נענה לדרישותיו של מאהיר לרכוש ממנו בחזרה את המניות. באפריל 2010 קבע בית משפט השלום בז'נבה כי מאהיר הוכיח שהינו נושה של סמדז'ה, ושהלה ברח וכתובתו בחו"ל אינה ידועה. סמדז'ה הוכרז כפושט רגל ללא הודעה מוקדמת. כאמור, ערעור שהגיש על ההחלטה נדחה על ידי בית המשפט העליון בז'נבה. כאמור, כעת מבקשות הרשויות בשוויץ לעקל את הכספים שחייב סמדז'ה למאהיר.

 

הסתבך עם הפועלים, ופרע את החוב

 

סמדז'ה, מסתבר, הספיק להסתבך לאחר הגעתו לישראל עם בנק הפועלים. בשנת 2011 הוא ואישתו פתחו חשבון בסניף קיסריה של הבנק, שבו כוסו משיכות כספים ותשלומים בכרטיסי אשראי בהעברות מחו"ל. אלא שלקראת סוף 2014, כך טען הבנק בתביעה שהגיש לבית משפט השלום בפ"ת, העברות הכספים מחו"ל פסקו ויתרת החוב בחשבון העמיקה לכ-1.6 מיליון שקלים. בינואר 2015 הגיש לבית המשפט עורך דינו של סמדז'ה, גרגורי וייץ, בקשה למתן תוקף של פסק דין להסדר בין הצדדיים. על פי הבקשה סמדז'ה שילם את החוב נושא התביעה, והצדדים הגיעו להסכמה על מחיקתה.

 

את תגובתו של סמדז'ה לא היה ניתן להשיג. אישתו של סמדז'ה טענה בשיחת טלפון שהנושא מטופל על ידי עורך דין ישראלי. טרם נמסרה התייחסותו של עורך הדין.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x