$
בארץ

תעריפי המים צפויים לרדת בינואר בעקבות הוזלת החשמל

תעריפי החשמל, שירדו בכ־6% לפני כשלושה שבועות, הוזילו את התפעול של מקורות ומתקני ההתפלה. מחיר המים החדש ישקלל גם את הפחתת המע"מ

ליאור גוטמן 06:5906.10.15

מועצת המים צפויה להכריז בשבועות הקרובים על ירידת תעריפי המים לקראת ינואר 2016. כך מעריכים בענף האנרגיה. זאת בעקבות הורדת תעריפי החשמל ב־6.2% בממוצע לפני כשלושה שבועות, שהביאה לירידה של ממש בעלויות התפעול של צרכני אנרגיה כבדים כמו מתקני ההתפלה וחברת המים הלאומית מקורות. בחישוב התעריף החדש תשוקלל גם ירידת המע"מ ב־1% מתחילת החודש.

 

הורדת תעריפי המים האחרונה נרשמה בינואר השנה — הוזלה של כ־10%. בין הנימוקים להוזלה אז היו הורדת עלויות התפעול והתייעלות תאגידי המים.

 

לפי נתוני רשות המים, התעריף הנוכחי, שנקבע ביולי 2015, הוא 7.96 שקל למ"ק למכסת הצריכה הראשונה (עד 7 מ"ק לאדם) ו־12.82 שקל למ"ק למכסת צריכה גדולה ממנה. ברשות המים מציינים שירידה של 5% בתעריף החשמל מובילה להוזלה של לפחות אחוז בתעריף המים, אולם המחיר הסופי ישוקלל בינואר.

 

יובל שטייניץ יובל שטייניץ צילום: נמרוד גליקמן

 

בתוך כך, חברות התשתית החלו לעדכן את ירידת המע"מ ב־1%. תעריף החשמל הביתי הנוכחי עומד על 53.33 אגורות לקילוואט לשעה. מחיר הבנזין, שהתעדכן אף הוא בתחילת אוקטובר, רשם ירידה של 2 אגורות לרמה של 6.07 שקל לליטר (אוקטן 95, שירות עצמי).

 

מי שלא ירגיש בשינוי הם צרכני התחבורה הציבורית. מחירי כרטיסי הנסיעה היו אמורים לרדת באחוז אחד, אך השינוי לא נרשם כלל. באגד מפנים את הפונים בנושא אל משרד התחבורה, ואילו ברכבת טוענים כי המחיר מסובסד ולכן הוא לא ירד — וגם לא היה עולה — בכל שינוי של המע"מ.

על פי ההערכות יחכה משרד התחבורה עם העדכון לינואר, עם יישום הרפורמה בתעריפי התחבורה הציבורית, שאמורים להתקזז בעשרות אחוזים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x