$
משפט

כחלון: "קובי מימון הוא גורם דומיננטי וראש קבוצה של הרבה חברות גדולות"

בית המשפט התיר לפרסם חלקים מעדותו של שר האוצר משה כחלון הנוגעים ליחסיו וקשריו עם איש העסקים קובי מימון

תומר גנון 13:2930.09.15

שופט בית המשפט לענייני משפחה בת"א, יהורם שקד, התיר היום (ד') לפרסם חלקים מעדותו של שר האוצר, משה כחלון, במסגרת הליך משפטי בין איש העסקים קובי מימון לאשתו לשעבר כרמלה וילנסקי. קטעי העדות שהותרו לפרסום עוסקים בשני נושאים עיקריים. הנושא הראשון, מידת הקרבה בין כחלון למימון, וההשלכה שלה על החלטתו של שר האוצר למדר את עצמו מטיפול במשק הגז שבו פועל מימון. הנושא השני, עסקיו של מימון ומעורבותו בקבוצת אקויטל שלה אחזקות בחברת ישראמקו הציבורית, שלה אחזקות במאגר הגז הטבעי תמר (28.8%), ובחברות הנדל"ן נצבא ואיירפורט סיטי.

 

כחלון העיד שהוא ומימון חברים טובים מזה 15 שנים, וכן שמשפחותיהם נמצאות בקשרים הדוקים והם אף נסעו עם בנות זוגם לחופשה משותפת בטוסקנה שבאיטליה. על פי כחלון, מימון סייע לגייס עבורו מתפקדים שיבחרו בו, כשהתמודד בפריימריס בליכוד ב-2003 וב-2006. בנוסף, המטה של כחלון שכר משרדים במשרדי איירפורט סיטי השייכים לקבוצת החברות בתחום הנדל"ן והאנרגיה שבה פועל מימון.

 

 

לגבי עסקיו האישיים של מימון, העיד כחלון "אני יודע שקובי מאוד דומיננטי, ואני יודע שהוא עומד בראש קבוצה של הרבה מאוד חברות שאני לא בקיא בהן, אבל אני יודע שהן חברות גדולות". הוא סיפר שמימון החליט לעזוב את ישראל בשנת 2010, משום שטען שהרגולציה והתקשורות הכבידו עליו. למשל בנושא הנחת נקודות קליטה לגז. לגבי המידע על חקירות נגד מימון של רשות המסים, העיד כחלון כי לא ידע על קיומן וכן שמימון לא סיפר ולא דיבר איתו על כאלה.

 


 

העדות נשמעה בבית המשפט בסוף חודש אפריל (30.4). לבקשתו של מימון, שלו קשרי חברות עם כחלון, הגיש שר האוצר תצהיר לבית המשפט במסגרת ההליך בין מימון לוילנסקי. כחלון זומן לאולמו של שקד ונחקר על ידי סנגורה של וילנסקי, עו"ד בועז בן צור, על תוכן התצהיר.

 

כחודש לאחר מתן העדות, הודיע כחלון באמצעות דוברות משרד האוצר על כוונתו להימנע מעיסוק בנושא הגז בשל קשריו האישיים עם מימון. בהודעה נמסר כי "מיד עם כניסתו לתפקיד הודיע שר האוצר הנכנס, משה כחלון, כי הוא גוזר על עצמו שלא לעסוק בנושא משק הגז. נציין, כי גם בעבר נמנע השר כחלון לעסוק בכל נושא הקשור למשק האנרגיה ובכלל זה גם בוועדת ששינסקי, זאת עקב קרבתו האישית לנושא" (יחסי חברות עם קובי מימון, שהינו אחד מראשי הקבוצות שלהן אחזקות בתחום).

 

קובי מימון קובי מימון צילום: אוראל כהן

 

באמצעות עורכת הדין טלי ליבליך ממשרד ליבליך-מוזר, ביקש "כלכליסט" מהשופט שקד "להתיר את פרסום עדותו של כחלון, ככל שהעדות היא בעלת אופי כלכלי ועסקי, לרבות אחזקותיו הציבוריות של מימון". זאת בין היתר בשל היותו של כחלון נבחר ציבור, וכן לאור הדברים שפרסם כחלון בהודעתו לפיהם מימון הינו אחד מראשי הקבוצות שלהן אחזקה בתחום הגז. מימון התנגד לבקשה.

 

עומק מעורבותו של מימון במשק הגז, נבדק בעבר על ידי רשות המסים. מימון טוען שהוא שכיר ויועץ בלבד, ולא בעל שליטה או מניות, בקבוצת ישראמקו. הרשות חשדה שמימון הוא בעל השליטה האמיתי בחברות אלה. חשד שככל הידוע הרשות לא מצאה ראיות לביסוסו. נציין כי על פי דיווחיה לבורסה, ישראמקו מוחזקת בשרשור על ידי קבוצת אקויטל שבראשה נמצאת חברה זרה בשם יונייטד קינגסוויי הנשלטת (100%) על ידי חברו של מימון, איש העסקים חיים צוף.

 

השופט התיר את פרסום עדותו של כחלון

 

"במקרה שלפניי", כתב השופט שקד בהחלטה להתרת הפרסום, "יש להביא בחשבון אף את העובדה כי מדובר בעדות של נבחר ציבור, המכהן כיום כשר אוצר (אף כי בעת מתן עדותו טרם התמנה לשר), אשר נדרש בעדותו להתייחס לטיב יחסיו העסקיים והאישיים עם מימון. לאחר ששקלתי את הדברים, בכוונתי להתיר פרסום חלקי מתוך עדות כבוד השר, כאשר החלקים אותם אתיר לפרסם הם אך אותם חלקים הנוגעים לטיב יחסיו של כחלון עם מימון ולעסקיו של מימון. לא אתיר דברים הנוגעים ליחסיהם של מימון ווילנסקי".

 

 

חברים כבר 15 שנה

 

בקטע העדות הראשון שהותר לפרסם, נשאל כחלון על הקשרים החבריים בינו למימון, והאם מימון סייע לו בעבר במערכת בחירות.

 

עו"ד בן צור: אתה אומר שאתה מכיר את קובי מימון מזה 15 שנים. אני מבין שאתם חברים טובים.

 

כחלון: כן.

 

עו"ד בן צור: מהיכן ההיכרות? באיזה נסיבות הכרתם?

 

כחלון: חבר משותף שהכיר בינינו כבר לפני 15 שנה.

 

עו"ד בן צור: מאז הקשר הדוק? הדוק מדי?

 

כחלון: הקשר טוב, חברי, גם בינינו וגם בין המשפחות.

 

עו"ד בן צור: אני מבין, וזה רק בירור אינפורמטיבי כמובן, שמעת לעת הסתייעת בקובי מימון, בזמנו בפריימריס קודמים, ב-2003 ו-2006. נניח המשרדים היו באיירפורט סיטי (חברה נדל"ן מקבוצת אקוטיל, ת.ג).

 

כחלון: השאלה מה זה "הסתייעת". אנחנו שכרנו את המשרדים באיירפורט סיטי. כמובן שילמנו לפי חוק.

 

עו"ד בן צור: אני מבין שלאדוני היה שימוש בפתח תקווה במשרדים של נצבא (חברה נוספת בקבוצת אקויטל, ת.ג) בתקופה מסוימת?

 

כחלון: לא. מעולם לא. כשאתה מדבר על מערכת בחירות, שזה פריימריס, אם אתה מכיר מישהו, מתפקד ליכוד שיבחר בי, אם לזה אתה קורא סיוע, התשובה היא אין לי ספק שזה נכון.

 

משה כחלון בדרך לעדות בחודש אפריל משה כחלון בדרך לעדות בחודש אפריל צילום: אוראל כהן

 

הרגולציה הכבידה על מימון

 

בחלק נוסף מהעדות שהותרה לפרסום, נשאל כחלון על נסיבות עזיבתו של מימון את ישראל בתחילת 2010, ומה ידוע לכחלון על עסקיו ואחזקותיו. "אתה אומר בסעיף 12 לתצהיר שלך שקובי מימון היה מתוסכל מאוד מהיחס שלו זכה בישראל מהתקשורת ומהרשויות", שאל עו"ד בן צור. "אני רוצה להרחיב בנושא הזה. קודם כל כשאתה מדבר על רשויות, לאיזה רשויות אתה מתייחס?

 

כחלון: תראה, אני מדבר על רשויות השלטון. בשנה הזאת היה כל הסיפור של הגז, של התגלית (תמר, ת.ג). כל הנושא הזה של מתקן הנחתה, איפה לשים, איך לשים, כל הזמן חשב שהמדינה לא יודעת לטפל ולא מטפלת נכון, וגורמת נזקים למשק ולחברות שעומד בראשן. זה באמת התסכול הכי גדול שלו, הרגולציה מן הסתם. אז הרגולציה גם הכבידה והשפיעה עליו, ולזה הוא התכוון. וכמובן תקשורת. מה שראית, שגם אני חווה עכשיו. זה כל אחד שטיפה מפורסם מנת חלקו.

 

עו"ד בן צור: אני בכל אופן רוצה לדקדק בנושא. לפי הבנתי ממה שאתה יודע קובי הוא שכיר. עובד שכיר.

 

כחלון: מה שאני יודע קובי הוא ראש קבוצה של הרבה חברות גדולות, והקשר שלי עם קובי הוא חברי לא עסקי.

 

עו"ד בן צור: את חיים צוף אתה מכיר?

 

כחלון: כן.

 

עו"ד בן צור: נפגשת איתו מפעם לפעם?

 

כחלון: כן.

 

עו"ד בן צור: כי למעשה אתה יודע, באופן קצת משונה, דווקא חיים צוף זה הבעלים וקובי השכיר. וקובי הוא הדומיננטי. אז אתה גם יודע את הדבר הזה או שאתה לא יודע לגבי היחסים ביניהם?

 

כחלון: אני יודע שקובי מאוד דומיננטי, ואני יודע שהוא עומד בראש קבוצה של הרבה מאוד חברות שאני לא בקיא בהן, אבל אני יודע שהן חברות גדולות.

 

עו"ד בן צור: ממה שאתה יודע, קובי הוא האדם הדומיננטי בקבוצה?

 

כחלון: כן. הוא דומיננטי מטבעו.

 

"לא שמעתי על חקירות של הרשויות שמתנהלות נגד מימון"

 

עו"ד בן צור עימת את כחלון עם פרסומים שונים לפיהם רשות המסים ערכה חקירה הנוגעת למעורבתו של מימון בישראמקו. "כשאתה אומר שקובי היה מתוסכל מהיחס של הרשויות, ואמרת שזה אפרופו תגלית הגז שהיתה, אני רוצה להציג לך כמה דברים ולהציע לך. בזמנו היו פרסומים בשנת 2010 על חקירות שמתנהלות כנגד קובי של רשויות. רשויות המס, רשויות להלבנת הון. את זה שמעת? בכל אופן זה דברים שהתפרסמו בעיתונות.

 

כחלון: לא, לא שמעתי על דבר כזה. אני גם ממנו לא שמעתי על דברים מהסוג הזה.

 

עו"ד בן צור: ולא קראת את זה בעיתונות? כחברים טובים אני מתכוון.

 

כחלון: לא. לא. אני חושב שאם היו לקובי בעיות מהסוג הזה היינו מדברים עליהן. לפחות שאני הייתי יודע. לא. מעולם הוא לא דיבר על זה.

 

עו"ד בן צור: זה מה שטיפה משונה, יכול להיות שזה המציאות. כי יש פרסומים למשל בדה מרקר ובגלובס ובחדשות האנרגיה על חקירות שמתנהלות עם רשויות, ובגלל זה הוא עוזב את הארץ. אלה הפרסומים שהיו. לא ראית אפילו את הפרסומים האלה?

 

כחלון: לא עסקתי בזה. גם מילאתי איזשהו תפקיד אז.

 

עו"ד בן צור: האם אתה יודע למשל, קובי דיבר על מעקבים שישנם כלפיו או נגדו?

 

כחלון: איתי? לא.

 

עו"ד בן צור: האם אתה יודע שקובי דיבר על כך שהוא צריך לנתק את התושבות שלו במדינת ישראל כדי להסדיר העברת רכוש על שמו?

 

כחלון: לא.

 

ישראל גורמת לבריחה של אנשים

 

עו"ד בן צור חזר ושאל את כחלון על נסיבות עזיבתו של מימון את ישראל. "קובי, מה שאתה אומר לנו, היחס הרגולטורי לנושא הגז מאוד העציב אותו, הכעיס אותו. הוא כשכיר בכיר, זה מה שגרם לו לעזוב את הארץ בכעס? שהרשויות מתייחסות לתמלוגים בצורה א' או בצורה ב'? זה מה שגורם לאדם לעזוב את הארץ בכעס?".

 

כחלון: קובי אמר שהוא מתוסכל, שמדינת ישראל לא יודעת לטפל בעסקים גדולים, וגורמת לבריחה של אנשים. אני ניסתי לשכנע אותו להישאר, ואני חושב שחבל שאחד כזה יעזוב את הארץ. אבל ברגע שהוא אמר שאלה הדברים שמפריעים לו, הדברים שלו מקובלים עלי.

 

עו"ד בן צור: ידעת שקובי עוזב את הארץ?

 

כחלון: אני ידעתי שקובי עוזב את הארץ.

 

עו"ד בן צור: ואמרת שהוא עוזב את הארץ בגלל שיש לו יחס של הרשויות לא טוב.

 

כחלון: תסכול. אני מאמין לו.

 

עו"ד בן צור: וחשבת שהוא הולך לעשות עסקים חדשים בחו"ל, או שהוא הולך לדבר רכוש קיים. מה אתה ידעת?

 

כחלון: אני ידעתי שהוא הולך לעשות עסקים בחו"ל

 

עו"ד בן צור: איזה עסקים? הרי האיש יש לו פה עולם ומלואו של 30 שנה. 40 שנה.

 

כחלון: קובי אמר לי שהוא הולך לעשות עסקים בחו"ל, לעשות לביתו.

 

עו"ד בן צור: זה לא פוליטיקאי. קובי הוא איש עסקים. פוליטיקאים עושים לביתם. איש עסקים לא צריך לעשות לביתו. הוא עושה כל יום לביתו. מגיל 16 מכר תמונות.

 

כחלון: הוא אמר, אני נוסע לחו"ל לעשות עסקים. זהו. נמאס לי. קשה לי פה. מכביד עלי הרגולציה. אני רוצה לעשות עסקים בחו"ל. לעשות לביתי.

 

חופשה בטוסקנה

 

מהקטע האחרון שהותר לפרסום, עולה שכחלק מהיחסים הקרובים בין כחלון למימון השניים בילו יחדיו בחופשה בחו"ל. "תראה", שאל עו"ד בן צור, "אתם הייתם בחופשה יחד בטוסקנה נכון, אתה ואשתך וקובי וכרמלה?".

 

כחלון: כן.

 

עו"ד בן צור: כמה זמן הייתה החופשה?

 

כחלון: שבוע, שמונה ימים.

 

עו"ד בן צור: אשתך כותבת לכרמלה: 'הי כרמלה, אלה מספר הטיסות, הלוך חזור. 11.8 חזרה ב-18.8. אני מבין שכרמלה עמדה עם אשתך בקשר בתיאום הנסיעה?

 

כחלון: כנראה. אם הן התכתבו, מן הסתם שכן.

 

עו"ד בן צור: אתה לא זוכר שאתה מעורב בתיאום הטיסה?

 

כחלון: כיהנתי כשר בממשלה. באמת, עד היום אשתי עושה את כל הלוגיסטיקות.

 

מטעמו של שר האוצר נמסר: "השר כחלון שמח מאוד על פרסום עדותו. חשוב שהציבור ידע שמה שאמר השר בעדות בבית המשפט בדלתיים סגורות, אמר גם בפומבי. כמו כן, העדות מסבירה בבירור מדוע נקבע כי השר לא יוכל להיות מעורב בנושא הגז הטבעי. זאת על מנת למנוע אפילו מראית עין ציבורית של ניגוד עניינים".

 

מעוה"ד פנחס רובין, ירון אלכאוי ואמנון ביס ממשרד גורניצקי ושות' המייצגים את קובי מימון נמסר בתגובה: "מימון עמד, במשך שנים ארוכות, בראש קבוצת אקויטל בשעה ששימש כיו"ר רבות בקבוצה. זה גם מה שנאמר על ידי כחלון בעדותו, שהעיד שמימון הוא 'ראש קבוצה של חברות גדולות, והקשר שלי עם קובי הוא חברי ולא עסקי'.

 

"במסגרת תפקידו ומטבע הדברים היה מימון הרוח החיה והגורם הדומיננטי בחברות, בשעה שבעל השליטה, חיים צוף, מתגורר עם משפחתו בחו"ל במשך עשרות שנים. נציין, כי העלו בפנינו את הסברה שהדומיננטיות של מימון בחברות (בתקופת כהונתו כיו"ר) מלמדת על בעלותו במניות החברות. זוהי טענה מופרכת. קחו לדוגמא את גליה מאור. מאור עמדה בראש בנק לאומי משך שנים ארוכות, והייתה הגורם הדומיננטי בבנק, אך הדבר לא הופך אותה לבעל מניות בבנק. כך מתנהלות חברות (באמצעות נושאי המשרה הבכירים בהן).

 

"נוסיף ונציין, לפנים משורת הדין, כי בהמשך הועלתה בפנינו סברה נוספת לפיה עדותו של כחלון על התסכול שמימון חש לנוכח רגולציית הגז, מלמדת על בעלותו במניות החברות. זוהי ספקולציה מוזרה, ואנו מבקשים להבהיר שהמדובר בטענה מופרכת. אך טבעי הוא שיו"ר קבוצת חברות הפועלות (גם) בתחום הגז, יחוש תסכול רבה שעה שלפי הבנתו רגולציה שרירותית פוגעת באפשרות לממש את משאב הטבע החשוב ביותר של המדינה. האם המנהלים של חברות גז אחרות אינם מביעים תסכול דומה? האם עורכי הדין שלהם אינם מביעים תסכול דומה? האם הדבר הופך אותם לבעלי מניות באותן חברות? אין לכך שום קשר לבעלות במניות".

 

מבא כוחה של כרמלה וילנסקי, עו"ד בועז בן צור, לא נמסרה התייחסות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x