$
משפט

ליקויי בנייה בפרויקט היוקרתי: הדיירים יקבלו כ-400 אלף שקל

דיירי פרויקט "רסיטל על הפארק" גילו ליקויי בנייה רבים בדירותיהם כבר בשלב האכלוס, אך חמש שנים חלפו מאז והחברה היזמית טרם תיקנה אותם. בית המשפט קבע כעת כי הם יפוצו על הבנייה ועוגמת הנפש

עו"ד ישי מדלסי 15:1129.09.15

ליקויי הבנייה שגילו בעלי הדירות בפרויקט "רסיטל על הפארק" בהוד השרון לא תוקנו גם בחלוף חמש שנים ממועד האכלוס. העניין הגיע לבית המשפט, שחייב את היזמית והקבלנים לשלם על תיקון הליקויים ועוגמת הנפש שנגרמה לבעלי הדירות.

 

חברת "רסיטל השרון" שיווקה את המיזם שכלל שני בניינים בני שש קומות ברחוב הציונות בהוד-השרון כפרויקט מגורים יוקרתי.

 

בשנת 2007 קיבלו הרוכשים הנרגשים את הדירות, אך כבר בעת מסירתן גילו ליקויי בנייה רבים ברכוש המשותף כמו רטיבות וגימור גרוע.

 

הרוכשים פנו ל"רסיטל", שפנתה בתגובה לחברת הקבלן "ראבי" שבנתה את הבניינים בפועל. החברות סיכמו כיהליקויים יתוקנו על פי חוות דעתו של מומחה. אלא שהליקויים לא תוקנו כראוי, ובשנת 2012 פקעה סבלנותם של הרוכשים, והם פנו לבית משפט השלום בתל אביב כדי שיחייב את "רסיטל" בעלות התיקונים שהוערכו על ידם בסכום של כ-860 אלף שקל, ובתשלום פיצוי של 250 אלף שקל על עוגמת הנפש שנגרמה להם.

התובעים טענו שהפרויקט נבנה בניגוד לתקנים והחברה היזמית התרשלה בכך שלא פיקחה על ביצוע העבודות.

 

 צילום: זהר שחר

 

רסיטל טענה מנגד כי סכום התביעה נגדה מופרז ובכל מקרה לא היא זו שבנתה את הבניינים בפועל. לדבריה, היא ניסתה לגרום ל"ראבי" לתקן את הליקויים, ואף ערכה תיקונים על חשבונה, ומכאן שאין מקום לחייב אותה בפגיעה באיכות חיי התובעים.

 

במקביל, הגישה הודעת צד שלישי נגד חברת ראבי ונגד קבלן המשנה "א. דיגמי". ראבי, שפורקה כבר בשנת 2010 עקב קשיים כלכליים, לא הגיבה להודעה.

 

מנגד, קבלן המשנה טען כי יש לדחות את ההודעה נגדו על הסף, שכן הוא חתם על הסכם עבודה עם "ראבי" בלבד ולא התחייב כלפי רסיטל בדבר.

  

בפתח דבריה, ציינה השופטת כרמלה האפט כי נגד חברת "ראבי", שלא התגוננה בהליך, ניתן פסק דין בהיעדר הגנה. המשמעות היא כי בבוא העת תוכל "רסיטל" לדרוש ממנה פיצוי על החיובים במסגרת פסק הדין הנוכחי.

 

השופטת הבהירה כי גם הדיירים וגם רסיטל מסכימים שיש צורך לתקן את הליקויים אך מאחר שלא הסכימו על היקף הליקויים, טיבם ועלותם, החליטה השופטת למנות מומחה בית המשפט.

 

בהתאם לחוות הדעת של המומחה, שהייתה מקובלת על השופטת, היא קבעה כי רסיטל תשלם עבור תיקון הליקויים כ-350 אלף שקל, בתוספת הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסך 20 אלף שקל. בנוסף, גם נפסקו לרוכשים פיצויים על עגמת נפש בסכום נמוך יחסית של 64.5 אלף שקל, וזאת בהתחשב כך שמרב העיכוב נבע מפירוקה של ראבי.

 

השופטת הוסיפה וקיבלה את הודעת הצד השלישי נגד דיגמי, שהודתה באחריות למספר ליקויים בבניין. משכך היא חויבה להחזיר לרסיטל כ-160 אלף שקל בתוספת הוצאות משפט ושכ"ט בסך 8,000 שקל.

 

לפסק הדין

 

* ב"כ הצדדים לא צוינו בפסק הדין

 

עו"ד ישי מדלסי עוסק בתחום הבנייה כולל ליקויי בנייה

 

** הכותב לא ייצג בתיק

 

*** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

 

באדיבות אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x