$
משפט

5 שנות מאסר למנהל תיקי ני"ע שהורשע בגניבה מדב לאוטמן

מיכאל גביש רכש עבור התעשיין דב לאוטמן שנפטר, ללא ידיעתו, כמויות גדולות של מניית חברת פורמולה ויז'ן, כדי להריץ את המניה. בעקבות הפעילות הפך לאוטמן לבעל עניין בחברה. היקף הגניבה: כ-2 מיליון שקלים

תומר גנון וזוהר שחר לוי 10:3216.09.15

מיכאל (מייקל) גביש, מנהל תיקי ני"ע שהורשע בגניבה של כ-2 מיליון שקלים מכספי לקוחותיו, רובם מהתעשיין דב לאוטמן שנפטר, ירצה עונש מאסר של 5 שנות מאסר וישלם קנס של 150 אלף שקלים. כך קבעה היום שופטת בבית משפט השלום בת"א, מיכל ברק-נבו. גביש הורשע לפני כשלושה חודשים בעבירות של גניבה בידי מורשה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והשפעה בדרכי תרמית על שערי ני"ע.

 

על פי כתב האישום המתוקן שהוגש ביוני 2011, כמנהל תיקים בבית ההשקעות "מרץ ההשקעות" גביש מעל בחשבונות לקוחותיו, בין היתר של איש העסקים לאוטמן. גביש ביצע מכירות של ניירות ערך במחיר נמוך מהחשבונות של קורבנותיו לחשבונות של לקוחות מועדפים, ודקות לאחר מכן מכר בחזרה מחשבונות הלקוחות המועדפים את אותן המניות לחשבונות הקורבנות במחיר גבוה.

 

גביש בבית המשפט גביש בבית המשפט צילום: עמית שעל

 

במסגרת פעילות זאת, גביש ניצל לרעה את החשבון המפצל של בית ההשקעות לביצוע התרמית. גביש רכש עבור לאוטמן, ללא ידיעתו, כמויות גדולות של מניית חברת פורמולה ויז'ן, וגרם לעלייה של עשרות אחוזים בשער המניה. בעקבות פעילותו זו של גביש הפך לאוטמן, ללא ידיעתו, לבעל עניין בחברת פורמולה ויז'ן.

 

"מכלול הראיות מצייר תמונה ברורה, שאינה משתמעת לשתי פנים", קבעה ברק-נבו בהכרעת הדין. "לכל אלה יש להוסיף את חוסר מהימנותו של הנאשם. עדותו היתה מניפולטיבית, תשובותיו היו פתלתלות ומתחמקות בכל עניין שבו היו ראיות או עדויות שסתרו את תזת ההגנה. הנאשם נמנע מלעמת את מרבית העדים עם נקודות שרלוונטיות לביסוס גרסתו. לא עלה בידי הנאשם לקעקע, ולו במעט, את המסד הראייתי שמבסס את כתב האישום".

 

השופטת מיכל ברק-נבו ציינה בגזר הדין כי מיכאל גביש פגע במעשיו פגיעה חמורה בערכים חברתיים כמו הבטחת ההגינות במסחר בניירות ערך וכן בערכים נוספים. "משך ביצוע הבעירות, ביצוען במסגרת תפקידו בחברה לניהול תיקים, ניצול יחסי האמון המיוחדים בין מנהל תיקים ללקוח, שימוש בפלטפורמה של הבורסה לביצו הגניבות תוך פגיעה במסחר ושליחת אינפורמציה כוזבת לשו וההיקפים הכספיים הגדולים שבהם עסקינן ממחישים את הפגיעה הרבה", הוסיפה השופטת. לדבריה, השילוב בין העבירות מוסיף אף הוא "נופך של חומרה".

 

בגזר הדין התייחסה השופטת לטענותיו של גביש לכך שהרשעתו מונעת ממנו להתמחות במשפטים ומלשמש כעורך דין, תחום שהחל ללמוד לאחר הסתבכותו בפלילים. "יש כמובן לכבוד את בחירתו של הנאשם ללמוד משפטים", ציינה, "אך העובדה שיתקשה לעסוק בכך אינה בעלת משקל רב בשיקולי הענישה". לפי גזר הדין, "אין ספק שעונש של מאסר בפועל יפגע בנאשם, כפי שיפגע בכל אדם אחר, בפרט כאשר זהו לו מאסר ראשון. עם זאת, לא מצאתי שתהיה כאן פגיעה יוצאת דופן".

 

עוד מתייחס גזר הדין לטענתו של גביש לפיה ההליכים בתיק התארכו מאוד וכי חלפו יותר מ-8 שנים מאז ביצוע העבירות ושש שנים וחצי מאז הוגש כתב האישום. "אף שהזמן שחלף מאז ביצוע העבירות ועד גזירת הדין הוא ארוך", כך נכתב בגזר הדין, "הרי שאינו ארוך במידה יוצאת דופן לתיקים הללו, וחלק ניכר מחלוף הזמן צריך להיזקף לאופן ניהול התיק על ידי ההגנה. משכך, אין מקום לתת משקל רב לנושא זה, בפרט לא לאותם עיכובים שמקורם בהתנהלות הנאשם. נתתי דעתי לטענה כי לעניין אלמנט ההרתעה – הרתעה שמגיעה באיחור כה רב היא פחות אפקטיבית".

 

מיכאל גביש מיוצג על ידי עו"ד אילת חכמון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x