$
משפט

בלעדי לכלכליסט

ה־FBI: ישראלי החשוד בהונאת ענק מחזיק בכ־100 מיליון דולר בשוויץ

גרי שאלון, שעצור וממתין להסגרה לארה"ב לאחר שהוגש נגדו כתב אישום על הרצת מניות והלבנת הון, חשוד בהחזקת כספים בשוויץ שמקורם לא רק בהרצת המניות אלא גם בהימורים לא חוקיים

תומר גנון 07:0210.09.15

ה־FBI איתר מסמכים בנקאיים שמהם עולה לכאורה שגרי שאלון, ישראלי שנעצר בארץ לאחר שהואשם בארה"ב במעורבות בתרמית בניירות ערך והלבנת הון, מחזיק בכ־100 מיליון דולר בחשבונות בנק שונים בשוויץ. כך עולה ממידע שהעבירו הרשויות בארה"ב למחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה.

 

 

על פי החשד, מקור הכספים בשוויץ הוא לא רק ברווחים שגרף שאלון בהרצת המניות אלא גם בעבירות נוספות, ובהן למשל הימורים לא חוקיים. חשד אחר שנחקר על ידי ה־FBI הוא אם שאלון מחזיק את הכספים בשוויץ עבור גורמים עברייניים במזרח אירופה.

 

שאלון וישראלי נוסף בשם זיו אורנשטיין עצורים בהוראת בית משפט השלום בירושלים מאז חודש יולי, לאחר שהאמריקאים ביקשו מהרשויות בישראל לעצור אותם על מנת להסגיר אותם לארה"ב.

 

בקשת המעצר הוגשה על ידי ה־FBI לפרקליטות ביולי האחרון לאחר שנגד השניים הוגש בארה"ב כתב אישום על עבירות של הרצת מניות והלבנת הון. על פי כתב האישום, לצורך ביצוע העבירות השתמשו השניים בזהויות בדויות ואף עשו שימוש

בדרכונים מזויפים.

 

יצוין כי שאלון מחזיק בדרכון רוסי ודרכון גיאורגי, ובטרם נעצר נהג לנסוע לחו"ל בתדירות גבוהה. נוסף על כך, שאלון שלח את דרכונו הישראלי לשגרירות סין בישראל כדי לקבל ויזה למדינה, ובפרקליטות חששו שהוא תכנן להימלט מהארץ, בין היתר משום שחשוד שלישי שהאמריקאים ביקשו את הסגרתו, ג'ושוע אהרון, נמלט לרוסיה בטרם נעצר.

 

במשרד המשפטים ממתינים שהאמריקאים יגישו בקשת הסגרה רשמית באמצע ספטמבר, ואז יוחלט אם לעתור לבית המשפט המחוזי כדי להכריז על שאלון ובורנשטיין כ"ברי־הסגרה" ולהעבירם ל־FBI. השניים מיוצגים על ידי עוה"ד נתי שמחוני, אילנה זיבנברג ורונן רוזנבלום.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x