$
דעות

שמים עין נוספת על מכרזים: זכות לעיין בפרטי המכרז גם למי שלא התמודד בו

העליון קבע בפסק דין תקדימי כי גם למציע פוטנציאלי, שבחר שלא להתמודד במכרז, הזכות לתקוף אותו ולעיין במסמכיו. מה המשמעות?

רועי קובובסקי 08:0304.09.15
לפני כחודש, ניתן פסק דין תקדימי על ידי בית המשפט העליון, בו נקבע לראשונה כי גם למציע פוטנציאלי שבחר שלא להתמודד במכרז, מוקנית זכות עמידה לתקוף את המכרז ולעיין במסמכיו.

 

הלכה זו מהווה בגדר חידוש רב משמעות בתחום דיני המכרזים, שכן עד עתה, ככלל, זכות העמידה וזכות העיון הוקנו רק למי שהשתתף במכרז והגיש אליו הצעה, ומי שלא השתתף ואין לראות בו "עותר ציבורי", לא יכול היה לתקוף את המכרז ולעיין במסמכיו.

  

עוד מוקדם לדעת מה יהיו השפעותיה של הלכה חדשה זו בתחום דיני המכרזים וכיצד היא תיושם בשטח. האם הרחבת מעגל "שומרי הסף" תביא להצפה בעתירות מטעם גורמים שלא השתתפו במכרז? האם הדבר ישפיע על אופן הגשת ההצעות, מחשש שאלו ייחשפו בפני צדדים שלא השתתפו במכרז? וכיצד הדבר ישפיע על עורכי המכרזים אשר עשויים עתה לעמוד בפני פניות רבות יותר לעיין במסמכי המכרזים. ימים יגידו.

 

פסק דין (אילוסטרציה) פסק דין (אילוסטרציה) צילום: שאטרסטוק

 

פסק הדין ניתן בערעור שהוגש על החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, שקיבלה את בקשתה של חברת ארד, לעיין במסמכי המכרז למרות שארד לא השתתפה בו. בית המשפט העליון קבע, כי יש להכיר במעמדו של מציע שלא התמודד במכרז לתקוף, בעילות מסוימות, את הליכי המכרז ובתוך כך לעיין במסמכיו. כך למשל הוא, במקרה בו אותו מציע בחר שלא להשתתף עקב תנאים שקיים חשש כי לא נאכפו על ידי עורך המכרז, באופן השומט את הקרקע תחת החלטתו המקורית שלא להשתתף במכרז. עם זאת, נקבע כי אין מדובר בזכות עמידה גורפת, והזכות תוענק לאחר שבית המשפט השתכנע, ברמת ודאות מספקת כי מדובר באמת במציע פוטנציאלי וכי לא מדובר בעתירה סתמית.

 

בכל מקרה, מה שבטוח הוא שעתה, עורך מכרז לא יוכל לדחות דרישה לעיין במסמכים, כלאחר יד, בנימוק כי מבקש העיון לא השתתף במכרז. ראוי כי יבחן בטרם הוא משיב לדרישה, האם מדובר במציע פוטנציאלי, תוך מתן תשומת לב לשיקולים שפורטו בפסק הדין ובכלל זה, זכות העותר והסיבות לכך שלא התמודד. עוד בטוח, כי עתה גם מתחרה שלא התמודד במכרז, ידע כי אין הדבר גורר אוטומטית העדר זכות לתקוף את המכרז ולעיין במסמכיו, ובמקרים מתאימים, דלתות בית המשפט ייפתחו גם בפניו.

 

* עו"ד רועי קובובסקי ממשרד שבלת

בטל שלח
    לכל התגובות
    x