שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הוועידה הכלכלית הלאומית 2015

אומת השכל, שלטון בלי שכל

על הפער בין המוח הישראלי הנערץ בעולם לבין הממשל הלא חכם שמדרדר את המדינה במדרון החלקלק. דברים של מו"ל כלכליסט בוועידה הכלכלית לאומית 2015

יואל אסתרון 10:1001.09.15

ניר קלקשטיין, המכונה "המוח" (שנחשף במוסף כלכליסט האחרון) עשה מאות מיליוני דולרים באלגו-טריידינג. הוא יכול לנוח מהחיים באיים המלדיביים, למשל. במקום זה הוא אסף עוד מדענים מדהימים כמוהו, וביחד הם מנסים לפתח מערכות אלגוריתמיות מתוחכמות לזיהוי מוקדם של מחלות קטלניות. "המוח" – זה הכינוי של קלקשטיין – הוא כמובן רק משל לשכל הישראלי שמעורר התפעלות ברחבי העולם, מסיליקון וואלי ועד בייג'ינג דרך אוסלו. זו לא רק סטארט-אפ ניישן, זו אומת השכל.

 


 

אומת השכל הצמיחה את טבע – חברה קטנה שידעה למנף פריצת דרך מדעית במכון ויצמן והפכה לענקית תרופות בינלאומית. אומת השכל גידלה כאן את צ'קפוינט שיצרה אקו-סיסטם מלהיב של חברות סקיוריטי. הייתי שמח למנות עוד ועוד הישגים של המוח הישראלי – מהטפטפות של נטפים ועד החזון של מובילאיי, אבל לצערי יש עוד סוגה של המוח הישראלי - המוח שנעלם בכנסת בפרשה של אבא של אורן חזן, חבר כנסת ובדיחה מחוקקת. היינו שוכחים אותו אלמלא התעקש לאחרונה להוריש לפרלמנט את אורן חזן. וגם הוא רק משל. המסקנה חמורה יותר ואין דרך נעימה לנסח אותה: את אומת השכל מנהיג שלטון בלי שכל.

 

אני לא מתכוון לטעון ששרי הממשלה או חברי הכנסת הם לא חכמים כשלעצמם. חס וחלילה! אבל ביחד הם מכוננים שלטון לגמרי לא חכם. יש בירושלים אנשים מצוינים וערכיים, שנמעכים בדייסה של אינטרסים של עסקנים ציניים, מהבהבים ומושחתים. ביחד, המעורב הירושלמי הזה מתנקז לממשל שעושה כמיטב אי-יכולתו לדרדר את אומת השכל. המדינה נגד אומת השכל.

 

"המוח" ניר קלקשטיין. גם גאון לא יוכל לחלץ את הפוליטיקה מהפוליטיקאים "המוח" ניר קלקשטיין. גם גאון לא יוכל לחלץ את הפוליטיקה מהפוליטיקאים צילום: עמית שעל

 

הפער בין המדינה לבין אומת השכל הוא בלתי נתפס. אין אלגוריתם שיסביר את הפער הזה, אבל איכשהו, הצלחנו עד כה לא לשלם מחיר מופרז על מחדלי השלטון. עדיין לא הפסדנו מלחמה – בשנים האחרונות אנחנו לא מנצחים, אבל לפחות גם לא מובסים. עדיין, ישראל איננה מדינה מצורעת למרות הכיבוש החוגג עוד מעט חמישים שנים של עיוורון. עדיין, הכלכלה נראית בסדר, או לפחות בסדר יחסית ליוון. אבל, כשמסתכלים על קו המגמה קל להבחין שאנחנו גולשים במדרון החלקלק לעולם השלישי. קשה למדוד בידוד מדיני אבל - אם להסתמך על מחקר שנעשה באוצר ונחשף בכלכליסט - החרם הכלכלי על ישראל עלול לגבות מיליארדי שקלים.

 

קצב הצמיחה יורד, אפילו בהשוואה ליוון, והמשק עלול להידרדר להאטה – לפי נתוני הלמ"ס שפורסמו בחודש האחרון אומדן הצמיחה של 2015 הוא 2.6 אחוזים בניגוד לתחזית האוצר הצנועה כשלעצמה של 3.1 אחוזים. הפערים החברתיים מפחידים – יחס ההכנסות בין העשירון העליון לעשירון התחתון בישראל גדל מ-12.5 ל-14.9. באי-שוויון רק תורכיה, צ'ילה וארצות הברית מנצחות אותנו. החינוך צולל בהשוואות בינלאומית – ככה זה כשישראל ממוקמת במקום ה-25 מתוך 27 מדינות ה-OECD בצפיפות הכיתות. במדע, אפילו איראן עקפה אותנו במדדים של פרסומים מדעיים. כל אלה לא גזירות משמיים אלא מעשה ידי אדם של אנשים לא ראויים שנבחרו בחסדי ההתלהמות להנהיג את אומת השכל, והם עושים את זה בלי שכל.

 

אני מדבר על השלטון הכושל, בהכללה, לא על ממשלת נתניהו. זה קל מדי, כמעט מיותר, להתגולל שוב על ממשלת נתניהו הרביעית, הפתטית מכולן. זו לא חוכמה, כמו שאומרים הילדים. הרי גם חסידי נתניהו האדוקים מבינים שהממשלה הזו לא מתפקדת, עסוקה בהישרדות על משענת רצוצה של 61 חברי כנסת. מצד שני, גם האופוזיציה לא משהו, חלשה ומביכה, ובעיקר לא מעמידה אלטרנטיבה משכנעת שיכולה להעיר את הציבור מאדישותו אם אכן יהיו בחירות מוקדמות בתחילת 2016. התוצאה: שלטון משותק.

 

אין לנו זמן. צריך לפעול עכשיו והמפתח לשינוי עכשיו הוא במגרש הפוליטי. למרבה הצער, אפילו קלקשטיין לא יצליח לפתח אלגוריתם שייחלץ את הפוליטיקה מידיהם של הפוליטיקאים. לכן, בני אדם חייבים לחולל את השינוי הפוליטי שיציל אותנו מהפתולוגיה של השלטון. אני לא משלה את עצמי שמדענים, חלוצי היי-טק או יזמים נועזים יעזבו הכול וילכו לפוליטיקה. זה לא יקרה, אבל אני כן מבקש לשאול ולאתגר את האנשים הנפלאים של אומת השכל: האם אתם מאמינים שתצליחו לשגשג גם כשהמעטפת של המדינה שלכם מתנהלת בלי שכל? ומה אתם מתכוונים לעשות בעניין? גם אתם מבינים שמדינת ישראל צריכה לעשות תיקון. הגיע הזמן לעשות תיקון.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x