$
משפט

פרסום ראשון

לאחר שימוע: כתב אישום חמור בפרשת קרטל ספרי הלימוד

בימים הקרובים תגיש רשות ההגבלים לביהמ"ש כתב האישום בו נטען ש-6 חברות להפצה ושיווק של ספרי לימוד תיאמו שיעורי הנחות והכשילו מכרזים, כדי להגדיל את רווחיהן

תומר גנון 11:3730.08.15

רשות ההגבלים העסקיים תגיש בימים הקרובים לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום חמור נגד המעורבים בקרטל ספרי הלימוד. החשודים, 6 חברות להפצה ושיווק ספרי לימוד ו-11 מנהלים ועובדים בהן, זומנו בחודש אפריל לשימוע בטרם הגשת כתב אישום על ביצוע עבירות של עריכת הסדרים כובלים (קרטל) וקבלת דבר במרמה.

  

 

חקירת הפרשה החלה במאי 2013. על פי החשד הקרטל שפעל בין השנים 2013-2008, תיאם את שיעור ההנחות שינתנו לבתי הספר במכרזים לרכישה מרוכזת של ספרים במסגרת פרויקט השאלת ספרי הלימוד של משרד החינוך, וזאת במטרה לשמור על רמת מחירים גבוהה ולמנוע את ירידתם. במסגרת פרויקט ההשאלה, ההורים משלמים אגרת שנתית (280 שקל ביסודי ובחטיבת הביניים, ו-320 שקל בתיכון) ויכולים לקבל את כל ספרי הלימוד מבית הספר. האגרות בנוסף לתקציבים של עשרות מיליוני שקלים שמעביר משרד החינוך, ממנים רכישה מרוכזת של ספרים, ומדי שנה הם מוחזרים ומשמשים את השנתון הבא.

 

כאמור, על פי החשד החברים בקרטל חששו שפרויקט ההשאלה יפגע ברווחיהם, והחליטו לתאם ביניהם את שיעור ההנחות במכרזים כדי למנוע ירידת מחירים. בנוסף תיאמו המעורבים לא לגשת לחלק מהמכרזים שפרסמה המדינה במסגרת הפרויקט – החלטה שהכשילה את המכרזים. בעקבות ביטול המכרזים תיאמו חברי הקרטל מול משרד החינוך הנחה בשיעור אחיד וחילקו ביניהם אזורי פעולה.

 

תיק החקירה בפרשה, שזכה ברשות בשם "תולעת ספרים" ונחשף בעבר ב"כלכליסט", כולל ראיות רבות שאספה מחלקת החקירות של הרשות בראשות עו"ד חיים ארביב – האזנות סתר לטלפונים ניידים של המעורבים, הודאות של חלק מהחשודים ומסמכים נוספים המעידים על תיאום.

 

המנהלים והחברות החשודים בפרשה הם איתמר קרלינסקי ואורי דוידזון מחברת לוני כהן; אריה ושלי מן-דעלי מחברת דוד רכגולד; חיים כהן, מחברת כ.בונוס הפצות; שי ומשה כהן מיש הפצת ספרים; סיגל חבז וחיים ואודי זלוף, מספר לכל; ועודד שפר מחברת מדע. הם טענו בחקירותיהם כי החליטו לא לגשת לחלק מהמכרזים בשל חוב כספי של משרד החינוך כלפיהם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x