שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
הוועידה הכלכלית הלאומית 2015

בעיקר חינוך, ולא רק לימוד

מערכת החינוך בישראל היא אחת הטובות שיש, היא מערכת ערכית שמטרתה המרכזית היא חינוך. אסור לנו לנטוש את המטרה הזו

עו"ד רוית דום 11:5024.08.15

כולנו חיילים של מערכת החינוך, בין אם כהורים לתלמידים ובין אם כעובדי מערכת החינוך, אך בעשור האחרון התפתחה מגמה של תחרותיות, שרואה בהישג הלימודי כמטרת על עליונה, והדבר בא על חשבון מטרתה המקורית והשם האמיתי של המערכת - החינוך.

 

לרישום לוועידה הכלכלית הלאומית לחץ כאן

 

כמי שעומדת בראש מערכת מהגדולות בישראל, אני מבקשת לחזור מעט למטרות המסורתיות לשמן הגענו, ולהדגיש את החינוך כמטרת על של מערכת כה גדולה ומשפיעה.

 

תהליכי הלימוד משתכללים מדי שנה, והפיתוחים הטכנולוגיים מציבים בפנינו אתגרים לא פשוטים. זו הסיבה העיקרית בגינה חלים שינויים כה דחופים בשיטות הלימוד. מי דמיין לפני עשור שתלמידים ישבו היום עם מחשבי מסך מגע, יעשו שימוש בדואר אלקטרוני למטרות לימוד ויתייעצו עם המורים בשיחות דיגיטליות בפורומים סגורים?

 

בלימוד אנו מומחים ויודעים להגיע להישגים חסרי תקדים, אך מה עם החינוך?

 

הערכים עליהם גדלנו, אותם ערכים בשמם הוקמה המדינה ובשמם אנו מתגייסים לצה"ל, הרי בהם לא חל שינוי, אלא רק במעמדם. וכאן חייבת מערכת החינוך ליטול מחדש את תפקידה ולהוביל את הילדים והנוער בישראל. כי צה"ל מקבל את הילדים ממערכת החינוך, וזו אחריות לא קטנה.

 

החברה הישראלית מתמודדת עם אתגרים ערכיים לא פשוטים, בין אם מדובר במלחמה בגזענות, בערכים אנושיים של לתת ולחלוק, ערבות הדדית, קבלת השונה ממך ועוד.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: חיים צח

 

אנו נלחמים בגזענות כל שנה ומערכי השיעורים שלנו לאורך כל השנים כללו תכנים שעוסקים בנושא, אך השנה הקרובה היא מלחמה מוצהרת. שעות החברה, הפעילויות עם התלמידים בשעות שמעבר לשעות הלימוד, הדגשים שיושמו על ידי הצוות החינוכי, כל אלו מהווים תפקיד מרכזי בחינוך הנוער, ואסור לנו לשכוח שתפקידנו הוא קודם כל לחנך, לא רק ללמד.

 

מערכת החינוך היא אחת הבודדות בישראל שמגיעה לכל ילד ונער בישראל, יותר מצה"ל ויותר מכל מערכת ממלכתית אחרת במדינה. למערכת החינוך גם יש כוח והשפעה גדולים יותר על התלמידים, מפאת הטווח הרחב של הגילאים, וכמובן גם בגלל מספר השנים בהן הצעירים הם חלק מהמערכת, ובגילאים אלו יש לנו את הכוח הגדול ביותר לחולל שינוי.

 

רשת עמל מובילה את הפלורליזם במערכת החינוך בישראל. ברשת יש בתי ספר במגזר הערבי, החרדי, הבדואי והיהודי. המערכת בכללותה, ולא רשת עמל בלבד, צריכה לחזור ולהיות מערכת חינוך, ותהליכי חינוך הם ארוכי טווח, אורכים שנים והשפעתם עמוקה יותר מכל שיטה אחרת.

 

מערכת החינוך בישראל היא אחת הטובות שיש, ולמרות הביקורת שיש כלפיה, עלינו לזכור שמדובר במערכת ערכית, שמטרתה המרכזית היא חינוך. אסור לנו לנטוש את המטרה הזו. את הציונים הגבוהים וההישגיות אנו יודעים להביא. אבל אסור שיהיה הדבר על חשבון החינוך.

 

הכותבת היא מנכ"לית רשת עמל ותופיע בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" ב-1 בספטמבר

x