$
דעות

עם כל הכבוד למתווה, התחרות במשק עדיין רחוקה

הגיע הזמן שיתחשבו גם באזרח הקטן שרק שומע על הגז אבל לא ממש רואה אותו, או מרגיש אותו בכיס. הכדור שוב חוזר לדרעי, שיצטרך להביט בעיניים של השקופים ולומר שהוא עוקף את הממונה על ההגבלים העסקיים לאישור המתווה

ליאור גוטמן 08:0713.08.15

המבחן העיקרי של משרדי הממשלה בעניין מתווה הגז לא יגיע רק בשנה הבאה, וזאת אחרי שחברות הגז יחלו - כפי שהן הבטיחו - לרכוש ציוד לפיתוח מאגר לוויתן. כי עם כל הכבוד למתווה הגז, או להסכמות שהושגו אתמול (ד') בלילה, הנייר כידוע סובל הכל והשורה התחתונה היא שמשק האנרגיה לא ממש נפתח לתחרות: עוד ספק וחצי בסוף העשור לא קרוב בכלל למה שהצרכנים מכירים כשוק פתוח.

במשרדי הממשלה טוענים שלא צריך לכוון גבוה מדי. לתפיסתם המתווה שהושג הוא יותר טוב, בהתחשב בנסיבות. אז אם כולם מראים כזו רמה של התחשבות, הגיע הזמן שיתחשבו גם באזרח הקטן שרק שומע וקורא על הגז אבל לא ממש רואה אותו, או מרגיש אותו בכיס. הנה, אפילו הוזלת תעריף החשמל הצפויה בחודש הבא, בשיעור של כ-7 אחוז, נובעת בראש ובראשונה מהתרסקות מחירי הפחם, ולפי רשות החשמל מחיר הגז דווקא "קלקל" את ההוזלה וקיזז ממנה עוד כשני אחוזים. ולכן, אם כבר ויתרו מראש על התחרות, ואם כבר ויתרו לחברות הגז בסוגיית הפיקוח על המחיר או מועד הפיתוח והמכירה של מאגרי הגז, אסור לעגל להם מהיום והלאה אפילו רבע פינה. במילים אחרות, אם כבר ויתרו על התחרות, לפחות שיוודאו שהגז מגיע, ומגיע בזמן, ומתחבר במחיר סביר לכל מפעלי התעשיה שרק מחכים לו.

 

מי שאמור לוודא שכל זה יקרה הוא שר האנרגיה יובל שטייניץ. במידה שהמתווה יעבור עוד השבוע, הוא יוכל לסמן לעצמו הישג ראשון כשר, וזאת חצי שנה בלבד לאחר הכניסה לתפקיד. המשימה הבאה שלו תהיה השלמת הרפורמה בחברת החשמל. אם יצליח, זו עשויה להיות אחת הקדנציות המוצלחות בהיסטוריה מבחינת משרד האנרגיה. גם במשרד האוצר מודים שטוב שיש שר אנרגיה במשרה מלאה, כיוון שעד היום לא היה מי שיוביל את העסק.

 

אריה דרעי. הכדור בידיים שלו אריה דרעי. הכדור בידיים שלו צילום: עמית שעל

 

ולמרות הכל, השורה התחתונה היא שהכדור שוב חוזר לדרעי. כיוון שאחרי שהמתווה יעבור בממשלה בראשון הקרוב, ואחרי שהוא יאושר כמובטח בכנסת ובתמיכת חלק מחיברי האופוזיציה, מי שיצטרך להביט בעיניים של השקופים ולומר שהוא עוקף את הממונה על ההגבלים העסקיים.

 

ומילה על רשות החשמל: זו הודיעה אתמול שהמשק ישלם עלויות של מיליארדים אם יאושר המתווה. כמה שעות לאחר מכן משרד האוצר הזדרז להסביר שהחישובים לא רלוונטים כיוון שהם נשענו על התמחור בטויטת המתווה שכבר לא קיים. עבור משק האנרגיה מדובר בעוד הוכחה למי שמחפש את טביעת האצבע של משרד האוצר בהקמת רשות חשמל חדשה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x