שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

פרשת הכספים הקואליציוניים: יו"ר נת"ע לשעבר - בין העצורים

מעצרו של אלכס ויזניצ'ר הוארך בשלושה ימים, וכך גם מעצרם של שי ברס - לשעבר מנכ"ל חברת נתיבי ישראל, ושאול מזרחי - יו"ר החברה למשק וכלכלה; מעצרו של הלוביסט ישראל יהושע הוארך בארבעה ימים

זוהר שחר לוי 18:3910.08.15

בית משפט השלום בראשון לציון האריך היום (ב') ב-4 ימים את מעצרו של הלוביסט ישראל יהושע וב-3 ימים את מעצרם של יו"ר נת"ע לשעבר, אלכס ויזניצ'ר, מנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר, שי ברס, ויו"ר המשכ"ל שאול מזרחי, זאת במסגרת פרשת הכספים הקואליציוניים. "המשטרה הגיעה למסקנה כי תמונת השוחד היא בעלת היקף נכבד הרבה יותר מכפי שהסתבר מלכתחילה וזה מחייב חקירה עד תום", כתב השופט בהחלטתו.

 

 

 

החשד המרכזי בנוגע לפרשיה זו הוא שכספים קואליציוניים הועברו למועצה אזורית מגילות ים המלח ומשם נגזרה עמלת שוחד ל-3 המעורבים - יהושע, ברס וויזניצ'ר. ייתכן ובחלק מהמקרים מדובר בפרויקטים לכאורה למועצה שהיו אמורים להיות מבוצעים על ידי נתיבי ישראל. הבוקר, במסגרת התפתחות בחקירת הכספים הקואליציוניים פשטה המשטרה על בתיהם של החשודים ושל מעורבים נוספים ועיכבה אותם לחקירה. זאת, בעקבות מידע שהגיע לידי המשטרה ככל הנראה מאחד מששת עדי המדינה שגויסו במסגרת הפרשה.

 

 

במשטרה אומרים כי הפרשייה הנוכחית, שהינה חלק מפרשת הכספים הקואליציוניים שיוחסה ברובה לאנשי ישראל ביתנו, עוסקת גם היא בהעברת כספים שהועברו כתקציבים לגופים ציבוריים בתמורה לקידום אינטרסים ועניינים אישיים של גורמים שונים. חלק מהתקציביים היו מנופחים וחלקם פיקטיביים ומהם נטלו המעורבים עמלת שוחד. מנגנון זה הוא מנגנון דומה לחשדות שיחסה המשטרה למעורבים הנוספים בפרשה.

 

  

ישראל יהושע בביהמ"ש ישראל יהושע בביהמ"ש צילום: אוראל כהן

 

לפי המשטרה,הלוביסט ישראל יהושע, שנעצר במסגרת פרשה זו בתחילתה וכעת נעצר בשנית, "מהווה ציר מרכזי" בפרשה כולה וכי הוא "מחולל פשיעה במספר רב של פרשיות שוחד". בסך הכל שמו נקשר, כך לפי חוקרי יאח"ה שבלהב 433 בלמעלה מ-10 פרשיות. יהושע, נטען הוא זה שהעביר את כספי השוחד לאלכס ויזניצ'ר, ששימש כיו"ר נת"ע וכיו"ר חברת נתיבי ישראל (מע"צ) וזאת באמצעות תקציבים שהועברו אליו במסגרת תפקידיו הציבוריים. כשהוחלף על ידי שי ברס בחברת נתיבי ישראל, כך נטען, החליף אותו ברס גם במסכת השוחד. ויזניצ'ר, טוענים במשטרה, גם פעל "באופן מתוכם כדי להסתיר את מעשי העבירה".

 

 

מימין: שאול מזרחי, שי ברס ואלכס ויזניצ'ר בביהמ"ש מימין: שאול מזרחי, שי ברס ואלכס ויזניצ'ר בביהמ"ש צילום: אוראל כהן

 

באשר למזרחי, המשמש כיו"ר המשכ"ל (החברה למשק וכלכלה) הועסקת במכרזים לרשויות מקומיות, נטען הוא כי ידע על השוחד שעובר בין הגורמים השונים וכי ככל הנראה ניסה לשבש את החקירה בעניין. בבקשת המעצר בעניינם של הארבעה מיוחסות להם עבירות של עבירות שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון.

 

בדיון שהתקיים בפני שופט השלום בראשון לציון, מנחם מזרחי, טען נציג המשטרה, רפ"ק אסף ולפיש, כי ההתפתחות בחקירה היא תולדה של פעולות שבוצעו בחודשים האחרונים הן באופן סמוי והן באופן גלוי. "הפעילות הסמויה", אמר, "הניבה התפתחות משמעותית ביחס לחשדות המרכזיים המיוחסים לחשודים המרכזיים בתיק, חלקם נוכחים כאן בדיון".

 

"נציג המשטרה הוסיף: "התפתחות החקירה היא כהפוגת ערפל, במקומות מסויים התבהרה לה תמונה בדבר מנגנון שוחד מסועף שבו מועברים תקציבים של מיליוני שקלים כתמורה לשוחד של מיליוני שקלים. במקומות אחרים נחשפנו למראות שלא היו מוקרים לנו קודם".

 

בא כוחו של יהושע, עו"ד מיכה פטמן ציין בדיון כי מאז נחשפה הפרשה הוטחו בו חשדות רבים אך ראיות לא הוצגו. לדבריו, אין צורך אמיתי במעצר וכי במשטרה מנסים "לשבור את רוחו ולהפוך אותו לעד מדינה".

 

גם באי כוחם של ויזניצ'ר וברס, עוה"ד נתי שמחוני ועודד גזית, טענו שניתן לשחרר אותם ממעצר וכי אין חשש כי ינסו לשבש את החקירה או להימלט מאימת הדין. באשר למזרחי, טען סנגורו, עו"ד ליאור אפשטיין כי אין לו כל קשר לפרשה המכונה ישראל ביתנו. "שאול מזרחי היום חובר לפרשת ישראל ביתנו, הוא לא שייך, לדבר הזה יש משמעות. לא היו צריכים להביא אותו לבית המשפט".

 

השופט מזרחי הורה על הארכת מעצרם של החשודים כשהוא מציין כי "קיים חשד סביר לביצוע העבירות המיוחסות להם". יחד עם זאת, סייג השופט את החלטת המעצר וציין כי ההתפתחות בחקירה אינה מחומר ראיות חדש אלא עיבוד של חומר שנאסף כבר מחודש ינואר. "העובדה", כך לפי החלטתו, , כי היחידה החוקרת הגיעה למסקנה שתמונת השוחד בעלת היקף נכבד הרבה יותר מכפי שהסתבר מלכתחילה, בהחלט מחייבת חקירה עד תום, לא לא בהכרח בתוך תקופת מעצר". השופט הדגיש כי מזרחי חשוד בשיבוש מהלכי חקירה בלבד וכי הוא אינו נוגע במישרין לפרשה והוא מובא למעצר "באופן אגבי, רק נוכח מעשה שבו נקט, שהוא לכאורה בעל אופי משבש". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x